Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

František Skála láká do Olomouce. Výstava Muzeum je velkou retrospektivou

Redakce

Redakce

9. 5. 2012

OBR: František Skála, Gramofon, 2004Do 19. srpna představuje Muzeum moderního umění v Olomouci tvorbu všestranné osobnosti Františka Skály. Výstava je dosud největší přehlídkou Skálových objektů z nejrůznější materiálů.

OBR: František Skála, Gramofon, 2004

Obří gramofon je dominantou Trojlodí. Zdroj: olmuart.cz

Velkolepá výstava Františka Skály představuje jeho tvorbu od 80.let až do současnosti. Zastoupeno je tradičně množství výtvarných žánrů i materiálů – kresby, fotografie, sochy a instalace, na jejichž výrobu bylo použito dřevo, kámen, bronz, vejce, chléb, kosti, plíseň, brambory, umělá hmota, sklo… Mezi exponáty nechybí již legendární díla, jako je molitanový oblek Elvise Presleyho, obří gramofon nebo Skálovy kytary.

František Skála (*1956) není pouze sochař, ačkoli česká veřejnost zná především tuto stránku jeho osobnosti. Stejně tak je ale i malířem, ilustrátorem, hudebníkem a tanečníkem. Je zakládajícím členem skupiny Tvrdohlaví, která fungovala mezi lety 1987 – 2001. Je také držitelem mnoha ocenění – v roce 1991 získal cenu Jindřicha Chalupeckého a dále například Cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti výtvarného umění. O jeho významu hovoří i fakt, že v roce 1993 prezentoval Českou republiku na Bienále v Benátkách.

OBR: František Skála, Kytara

František Skála je schopen přetvořit v umění vše.

Uspořádání výstavy v Olomouci není náhodou. Olomoucké muzeum má ve svých sbírkách Skálova nejdůležitější díla a Skála má s muzeem velmi dobré vztahy. Expozici vlastně tvoří výstavy dvě. První je umístěna v Trojlodí a v Salónu, kde je vystaveno na 300 soch, instalací, objektů, obrazů a fotografií. Druhá část se nachází v Divadle hudby, kde je představeno okolo 100 ilustrací, jimž se Skála věnuje od roku 1984.

Zkuste si, že to dokážete také

K výstavě je připraven i tematický doprovodný program. František Skála je nejen výtvarníkem, ale i performerem a muzikantem, o čemž vypovídá známá série jeho kytar nejrůznějších tvarů. V pátek 25. května si mohou i návštěvníci v rámci workshopu vyrobit svou vlastní kytaru, které pak budou vystaveny v muzejní kavárně. K výstavě bude také vydána publikace, která navazuje na knihu z roku 2004 vydanou ke Skálově velkolepé výstavě v pražském Rudolfinu.

OBR: František Skála, Společnost, 1992

Objekty tvoří většinu exponátů, k vidění jsou ale také ilustrace, obrazy a fotografie.

Olomoucká výstava Františka Skály s prostým názvem „Muzeum“ je jednou z největších souborných výstav autora a také jedním z největších lákadel olomouckého Muzea umění v letošním roce.

František Skála – Muzeum

Muzeum umění Olomouc / Muzeum moderního umění

12.4. – 19.8.2012

Kurátor: Michal Soukup

Otevírací doba: út – ne 10:00 – 18:00

Vstupné: 50 Kč/25 Kč (každou středu a neděli vstup volný)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

František Skála láká do Olomouce. Výstava Muzeum je velkou retrospektivou