Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výherce soutěže o foťák a díl druhý: jak vybrat ten pravý fotoaparát?

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

1. 8. 2013

Výběr toho pravého nikdy není snadný, ať se jedná o jakoukoliv oblast života. Rady k výběru partnera do života v následujícím článku nenajdete, k výběru vhodného foťáku ovšem ano!

fotakAť už vybíráte cokoliv, nabízí se předem základní a zcela zásadní otázka: co s tím budu dělat? A stejně jako si sportovní Ferrari nekoupíte na svážení dřeva z lesa, měli byste si pořídit takový fotoaparát, který bude vyhovovat svému, tedy vašemu účelu.

Aktuálně dostupné fotoaparáty se dělí hned do několika skupin. Na opačných koncích škály stojí malé a lehké digitální kompakty a rozměrné profesionální zrcadlovky s vybavením, ke němuž by měli zdarma dodávat ještě nosiče-pomocníka. Existuje však i značné množství přístrojů, které se nacházejí mezi těmito dvěma krajními body; další možností jsou pak ještě foťáky analogové, to znamená na film. Tak jak se v tom vyznat?

Digitální kompakty: řešení nejen pro nenáročné

Charakteristickým znakem kompaktních fotoaparátů je především jejich skladnost, nízká váha a ve spoustě případů i nízká cena. Nějaký takový kompakt vlastní k využití na dovolené téměř každá rodinka. Není divu, na fotografie do rodinného alba není speciální technika potřeba. Když ale propátráte širokou nabídku fotografických obchodů, zjistíte, že zavrhovat ho nemusíte ani jako začínající fotograf-umělec.

Dávno už totiž neplatí, že kompakty nabízejí pouze několik automatických režimů a o manuálním nastavení si můžete nechat jenom zdát. Naopak! Kompakty ve vyšších cenových kategoriích (stále však násobně nižších než nejlevnější zrcadlovky) jsou totiž skvělým nástrojem k procvičení základních funkcí, které se vám později při ovládání zrcadlovky budou hodit. Chcete-li se učit fotit, hledejte tudíž v první řadě přístroj, jenž kromě automatických režimů nabízí také prioritu clony, prioritu času a případně i úplné manuální nastavení.

Některé kompakty dnes navíc disponují i funkcí ručního ostření. Samozřejmostí u takových typů bývá i možnost nastavení ISO, režimu snímání a dalších. Ovládání bývá jednoduché, a pokud si nejste jisti, jak moc se focení hodláte v budoucnu věnovat, je kompakt těchto vlastností ideálním řešením, přestože kvalitní zrcadlovce se nemůže zcela vyrovnat.

Mezi kompaktem a zrcadlovkou

Určitým kompromisem mezi digitálním kompaktem a zrcadlovkou jsou jednak EVF – takzvané falešné zrcadlovky, nebo kompakty s výměnným objektivem. EVF foťáky se obvykle pyšní superzoomem a některými dalšími přednostmi zrcadlovek současně s nižší cenou. Je ale otázka, jak dlouho bude tato kompromisní varianta vyhovovat člověku, jenž má skutečně fotografické ambice.

Ke kompaktům s výměnným objektivem je též třeba dodat, že objektivy na zrcadlovku na ně samozřejmě nenapasujete a rovněž je lepší promyslet, zda pro takový přístroj najdete adekvátní využití. Jejich největší předností je skladnost v kombinaci s vysokou kvalitou fotografií, hodí se proto zejména do situací, kdy jsou takové vlastnosti nutností. Nevýhodou je nekompatibilita příslušenství s jakýmkoliv dalším typem fotoaparátu.

Výhody a nevýhody digitální zrcadlovky jsou potom zřejmé. Nejlevnější aparáty začínají na deseti tisících, vybavení jako objektivy, filtry, přídavné blesky, brašny a spousta dalšího se poté mohou šplhat do statisíců i výše. Výsledná fotografie je pak ale naprosto ve vaší moci, vše si můžete nastavit tak, jak si budete přát. S kvalitou a cenou však roste také hmotnost a velikost přístroje, počítejte tak s tím, že v kapse či kabelce ho rozhodně nebudete moct nosit. Ideálním řešením je speciální brašna či batoh.

Máte už tedy vybráno? Z minulého dílu seriálu tu navíc máme výherce, který už vybírat nemusí: dostane totiž kompaktní fotoaparát Fujifilm FinePix T400! Správná odpověď byla: c) fotografická technika, při níž se objektiv pohybuje spolu se zachycovaným objektem.

Vítězkou se stává Jesika Macherová. Gratulujeme!

No a kdoví, třeba se v příštím dílu můžete těšit na nějakou další soutěž…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výherce soutěže o foťák a díl druhý: jak vybrat ten pravý fotoaparát?