Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Vydejte se Za soumraku za třináctkou příběhů Stephena Kinga

Jan Nohovec

Jan Nohovec

7. 8. 2009

stephen-king-just-after-sunset-perexCelý červenec na Topzine vycházely články o mistru hororu Stephenu Kingovi a ti, kteří je četli a rádi by se s legendou světové literatury seznámili, mají právě možnost. V nakladatelství Beta totiž vychází nová povídková sbírka Za soumraku.

Co byste dělali, kdyby se váš dosavadní život najednou obrátil vzhůru nohama? Odpověď nabízí třináct strhujících příběhů, v nichž k takovému nečekanému obratu došlo. Dočtete se, k jakým koncům vedou laskavosti od cizích lidí: taková je povídka Rotoped o „dělnících“, kteří zasáhnou do cvičebního režimu jednoho malíře středního věku; nebo o slepé dívce Ayaně, která nečekaně navštíví umírajícího pána a políbí ho; či příběh o němém stopaři, který řidiči pomůže vypořádat se s manželčinou nevěrou.

stephen-king-za-soumrakuStejně jako v dalších povídkových sbírkách i zde se představuje plejáda skutečně děsivých příběhů přesně tak, jak je od Mistra máme rádi. Ačkoliv King stárne a podle svých slov i psaní mu jde trochu pomaleji, na jeho textech to, zdá se, vůbec není vidět. V současnosti v Americe vychází i román Under the Dome (Pod kupolí), který čítá více než jedenáct set stran a jehož se v Čechách dočkáme asi až napřesrok. Za soumraku nám to však plně vynahradí.

Jiné povídky vyprávějí o posedlosti a boji o moc: Káča utíká a utíká, aby ulevila bolesti; dva sousedé soupeří o kus půdy, až se oba ocitnou v úzkých, a muž, jenž se v povídce Odpočívadlo stane svědkem domácího násilí, se musí vžít do role spisovatele detektivek, aby mohl zasáhnout. A jindy dojde k nečekaným událostem, které lidem od základů změní život: David a Willa čekají po vlakové nehodě na příští spoj, až je nakonec zlákají světla hostince v nedalekém městečku. Zajdou si poslechnout pár písniček – a budou poslouchat už navěky. Tím výčet nekončí, ale ponaučení je zřejmé: buďte velmi opatrní při výběru svých přání, mohla by se splnit.

Třistapadesátistránkovou vázanou knihu vydává v současné době nakladatelství Beta-Dobrovský za 300 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vydejte se Za soumraku za třináctkou příběhů Stephena Kinga