Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vydejte se s námi po královéhradeckých stopách architektů Gočára a Kotěry

Redakce

Redakce

9. 12. 2010

!FOTOGALERIE!Město na soutoku, věnné město českých královen či město architektů Gočára a Kotěry. To jsou typické znaky krajského města v regionu východních Čech na soutoku řek Labe a Orlice. V tomto druhém díle miniseriálu o Hradci Králové se podíváme právě na budovy, které zde zanechalo 20. a 21. století.

FOTO: Gymnázium J.K.Tyla je jednou z Gočárových staveb v Hradci Králové

Budova Gymnázia J.K.Tyla od Josefa Gočára, Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

V minulém díle o Hradci Králové jsme se seznámili s památkami historického jádra města. Dnes se podíváme na moderní stavby, které význačně ovlivnily jeho vzhled, a staly se tak symboly pro moderní architekturu na území České republiky.

Dva architekti, kteří změnili Hradec Králové

K modernímu rozkvětu města došlo v období první republiky za starosty Františka Ulricha. Ten do města pozval vynikající české architekty v čele s Josefem Gočárem a Janem Kotěrou. Tito dva významní čeští architekti přinesli městu novou, moderní tvář.

Kotěrovou první významnou zakázkou pro Hradec Králové byla stavba Okresního domu nedaleko muzea, jehož je Kotěra také autorem. Stavba dnešního Muzea východních Čech byla dokončena roku 1911 a je první stavbou české moderny. Právě zde se dnes mohou návštěvníci seznámit s historickým vývojem Hradce Králové. A restaurace či kavárna hotelu může být příjemným zpestřením návštěvy tohoto města.

FOTO: Budova muzea v Hradci Králové je od architekta Jana Kotěry

Muzeum východních Čech od architekta Kotěry, Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

V tomto blízkém bloku Eliščina nábřeží se nachází také Kotěrova budova bývalé vědecké knihovny, jež byla nahrazena novou stavbou u řeky Orlice teprve před několika lety. A jen několik desítek metrů od prostoru muzea, knihovny a Okresního domu můžeme přejít přes řeku Labe po Pražském (taktéž Kotěrově) mostě na pravý břeh k budovám Pedagogické a Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové nebo pokračovat pěší zónou na Masarykovo náměstí přestavěné Gočárem za prezidenta Masaryka.

Gočárova proměna Hradce Králové

Josef Gočár navrhoval pro město urbanizační a regulační plány. Kolem centra města vytvořil dva okruhy (vnitřní a vnější okruh), které odvedly dopravu z centra města, a právě díky tomu ani dnes není jádro přeplněnou dopravní tepnou. Staré město s novým spojil Gočár pomocí Schodiště Na Kropáčce (zvané také jako Gočárovo schodiště), které vede od kostela Nanebevzetí Panny Marie z Velkého náměstí na vnitřní Gočárův okruh města.

Přestavba Hradce není jen zásluhou Gočára a Kotěry

Dalšími architekty, kteří se podíleli na přestavbě Hradce Králové, byli například Karel Novák (vodní elektrárna zvaná Hučák na řece Labi), Oldřich Liska (městské lázně a sokolovna) nebo Václav Rejchl (budova hlavního nádraží s dominantní věží).

FOTO: Nová budova vědecké knihovny

Vědecká knihovna - nová budova, Zdroj: foto.mapy.cz

V posledních letech přinesla změny do Hradce Králové stavba tamní univerzity a vědecké knihovny nedaleko historického centra města. Nejnovější, a o to zajímavější stavbou je moderně pojatý terminál hromadné i dálkové autobusové dopravy a přestavba přednádraží Českých drah.

Kam v Hradci vyrazit?

Místem k návštěvě může být již zmíněné Muzeum východních Čech. To nabízí několik tematicky zaměřených expozic. Ti, co mají rádi divadelní představení, mohou shlédnout představení v Klicperově divadle v centru města. Máte také možnost  zajít na některý z koncertů pořádaných v budově Hradecké filharmonie na Eliščině nábřeží nebo si večer jen tak vyrazit s přáteli do některé z mnohých místních restaurací.

FOTO: Návštěva představení v Klicperově divadle může být příjemným večerním programem.

Klicperovo divadlo v HK, Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vydejte se s námi po královéhradeckých stopách architektů Gočára a Kotěry