Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Vydejte se se spisovatelem Dyerem za Jeffem do Benátek a Smrtí do Benáresu

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

27. 12. 2010

V roce 2009 byla britskému autorovi Geoffovi Dyerovi udělena cena P. G. Wodehouse za román Jeff in Venise, Death in Varanasi: v překladu Jeff v Benátkách, Smrt v Benáresu. Letos ji vydalo vydavatelství Host a Topzine.cz vás s ní blíže seznámí.

FOTO: Benátky

Benátky, Zdroj: wikipedia.org, Foto: Lubm

Jedná se o román, v němž můžete poznat krásy dvou měst: Benátek a Benáresu. Provází vás hlavní postava Jeff Atman, znuděný novinář, jehož smyslem života jsou večírky a hudba. Kniha je plná erotických pasáží, ve druhé části dokonce podrobných nechutných popisů vyjadřující tělesné stavy hlavního hrdiny a jeho rozštěpenou mysl, ale nechybí v ní ani duchovno.

Geoff Dyer (1958) se stal autorem tří románů (But Beautiful, Out of Sheer Rage, Jeff in Venise, Death in Varanasi) a šesti odborných knih. O jeho úspěšnosti svědčí řada cen a ocenění, které získal za své publikace. Například ocenění Somerset Maugham Prize či cena Lannan Literary Award, International Center of Photography´s 2006 Infinity Award za knihu na téma fotografování (The Ongoing Moment) a American Academy of Arts and Letter´s E. M. Forster Award.

Jeff v Benátkách

Hlavním hrdinou knihy je Jeff Atman, znuděný novinář milující hudbu a večírky, který pomalu, ale jistě stárne. O depresích ze stárnutí svědčí jeho volba hned na začátku knihy – obarvit si šedivé vlasy. Nejprve je mu to trapné, ale po rozmluvě s recepčním, který mu zacituje úryvek ze Sylvie Plathové, je tímto nápadem natolik uchvácen, že se osmělí. Barví ho jakási mladá dívka s piercingy, která se mlčky soustředí na svou práci, což mu přijde vhod. Po umytí vlasů šamponem vonícím po mandlích, je Atman nadšen. Tato tmavá černá barva ho omladila o deset let.

FOTO: Benátky

Benátky, Zdroj: wikipedia.org, Foto: uživatel Bierdimpfl

Nyní může odjet do Benátek, respektive musí. Každé dva roky při bienále (umělecké přehlídce) se Benátky stávají centrem kulturního světa. A právě o této události bude Atman psát. To je však to nejmenší. Musí totiž také udělat důležité interview se samotářskou matkou Julií Bermanovou, která nepoužívá ani elektronickou poštu. O tento rozhovor musí přímo žadonit, slibuje, že by při poskytnutí rozhovoru zajistil větší publicitu novému albu její dcery Niki, a zviditelnil i jméno Stevena Morisona, otce zpěvačky a přeceňovaného umělce, který střídal jednu modelku za druhou. A v neposlední řadě se má Jeff postarat o to, aby Julia souhlasila se zveřejněním svého dosud nepublikovaného portrétu, který nakreslil Morison, v jejich časopisu Kulchur. To bude terno!

Nelze pochybovat, že to bývala senzační krasavice: hubená jako panter, s velikánskými purpurovými cingrlátky na zápěstích, s očima, jimž se říkávalo postelové. Postelové oči už dneska nemá nikdo (ta fráze je stejně zastaralá jako „půvabně vyhroužený kotníček“); do šíře přežitků je poslaly postelové prdelky a postelová tanga z časopisu Loaded a z éry internetu. Jeff neměl tušení, jak Julia vypadá dnes. Řadu let ji nikdo nevyfotil – a v tomhle tkvěla poslední a nejohavnější část jeho úkolu: prý má potají udělat její důvěrnou fotografii. Takže se měl k dovršení všeho prezentovat jako debil, poněvadž se mu nedostává výhod teleobjektivu a k dispozici má pouze svůj digitální foťáček se čtyřnásobným zvětšením.

Jeff dorazí z letiště do hotelu, kde se ubytuje. Osprchuje se, obleče si čistou košili a zase odchází. Jede vaporettem do paláce, kde se koná islandská párty. Přichází včas, neboť se všichni právě schází. Od číšníka si vezme koktejl a rozhlíží se, zda nenarazí na nějaké známé. Potká Jessiku Marchantovou a blahopřeje jí k nové knize. Připojí se k nim i režisér David Kaiser a Mike Adams, redaktor z Friege. Potká i přítele Franka, který ho seznámí se zajímavou dívkou – Laurou. Jeff se dá s ní do řeči a zjišťuje, že je to Američanka z Los Angeles, která pracuje v galerii, ale chce odejít a cestovat, konkrétně do Indie. Jeff je jí okouzlen. Díky ní má najednou nesmírnou chuť do života…

Konečně se však dovolá Julii a domluví si s ní rozhovor ještě ten den. Vše nahrává na diktafon, při rozhovoru dokonce zjišťuje, že mají oba podobný hudební vkus, a rozumí si i v jiných otázkách. Julie mu ale v půlce konverzace diktafon vypne a zeptá se, zda kouří trávu. Jeff přikývne, a tím zapříčiní to, že jakmile začíná být rozhovor zajímavý, zjistí, že si ho už nenahrává. Chce po ní, aby mu alespoň ukázala obraz, pozoruje ho s údivem, je na něm totiž nahá! Teď je mu jasné, že portrét nedá k dispozici novinám za žádnou cenu. Při odchodu ho políbí. Tento polibek však neměl žádný sexuální podnět. Šlo spíše o důvěrnost na důkaz toho, že se spolu zhulili, anebo že zhlédl onen obraz.

,Tuhle srágoru už zkrátka dělat nemůžu -, věděl (byť o tom uvažoval), že ze člunu nevystoupí, nepůjde zpátky, ale vrátí se do Londýna s prázdnýma rukama a v Kulchuru mu řeknou, že už nechtějí, aby tyhle srágory dělal, poněvadž se nedá věřit (přímo slyšel, jak Max zvyšuje hlas), že by zvládl tu nejjednodušší krávovinu, kterou po něm chtějí, ba co chtějí: kterou si u něj objednali a za kterou ho platí! Věděl, také, že jakmile mu sdělí, že už nechtějí, aby tyhle srágory dělal, uvědomí si, jak zoufale ty srágory, které dělat nechce, vlastně touží dělat dál.

Po odchodu si Jeff uvědomí, že Julii zapomněl vyfotit. Ze tří věcí, které měl udělat, nezvládl dvě, nemluvě o interview, které zničil tím, že tu nejzajímavější část rozhovoru zapomněl nahrát. K Julii a svému rozhovoru se však už přesto nevrátí. Začne žít svůj život podle sebe a střídá či stíhá jeden večírek za druhým. Zažívá milostné vzplanutí s Laurou, do níž se zamiluje. A jak se jejich vztah vyvine? To se nechte překvapit.

Smrt v Benáresu

Druhá část knihy nás přenese do nejposvátnějšího města Indie: Benáresu. Břehy Gangy překypují tisíci poutníky a mezi nimi se ocitne i sám Atman. V plánu má se zdržet pouze několik dní, ale nakonec jsou to měsíce. Během tohoto příběhu se tato dvě vodní města spojí v jedno. Splynou nakonec i dvě různá vyprávění?

FOTO: Benáres

Benáres, Zdroj: wikipedia.org, Foto: uživatel Ekabhishek

Atman se snaží najít smysl svého života, najít se sám v sobě (Truchlím sám pro sebe, zopakoval jsem starý Čechovův žert. Moje staré já odmítá zemřít. Nové usiluje o znovuzrození. V tomhle mezivládí se objevuje značné množství chorobných příznaků.) Co se milostných vztahů týká, ty začíná sledovat jakoby zdáli, a představuje si je (Člověče, do pudinku téhle kočičky bych si hrozně rád strčil lžičku. Vraž ho tam a zakvrdlej s ním!) Sám totiž na navazování jakýchkoli milostných vztahů rezignoval. A jak Jeff nakone dopadne? Nachází smysl svého lidského bytí, nebo je svržen na pomyslné dno svého bytí a je dozajista ztracen?

Romantici budou okouzleni i pobouřeni

Touha, sex, vášeň, večírky, dvě překrásná města, ale i hudba a duchovno, tak tyto entity v knize rozhodně nechybí. Autor vypráví svižným stylem, nechybí dialogy a do textu se rovněž nezamotáte, neboť je psán srozumitelně, bez komplikovaných souvětí. V mnoha scénách je odvážný, například při popisování milostných scén. Nemá strach ani z používání vulgárních výrazů. Popisy milostné nadchnou romantické duše, ale ti zároveň mohou být v druhé části pobouřeni nechutnými popisy. Ale to už se nechte překvapit.

Název: Jeff v Benátkách, Smrt v Benáresu
Autor: Geoff Dyer
Z anglického originálu: Jeff in Venise, Death in Varanasi
Přeložila: Věra Klásková
Počet stran: 296
Vazba: vázaná s přebalem
Rok vydání: 2010
Redaktorka: Marta Rottová
Vydal: nakladatelství Host
Doporučená cena: 299,- Kč

Hodnocení: ***** (95%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vydejte se se spisovatelem Dyerem za Jeffem do Benátek a Smrtí do Benáresu