Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vydejte se na výlet s knižním průvodcem Na cestě po České republice 2

Redakce

Redakce

22. 3. 2011

Úspěšná publikace Na cestě po České republice se dočkala druhého dílu, který je nyní v prodeji. V knize se dočteme o lidových zvycích, krojích a pověstech, ale také o místní květeně a zvířeně či o historii hradů, zámků a jejich strašidel.

FOTO: Jaro na Kokořínsku

Jaro na Kokořínsku, Foto: Hana Procházková, Topzine.cz

Na cestě po České republice 2 s podtitulem Ve stopách oblíbeného televizního putování, tak zní název titulu od autora Jana Cézara. Kniha je rozdělena do 14  větších celků: Strážnicko, Pálava, Říčansko, Česká Kanada, Chodsko, Mostecko, Krkonoše, Kopanice, Hanácké Slovácko, Třeboňsko, Karlovarsko, Jizerské hory, Gorolsko a Brněnsko.

V jednotlivých částech se dočteme více o zajímavých osudech lidí, kteří zde působili či zde najdeme recepty krajových specialit. Vše je doplněno mnoha barevnými a černobílými  fotografiemi.

Ukázka z knihy I

Vitajce na Kopanicích!

Na cestě po České republice 2, přebal knihy

Hustá mlha, v ní se prohání ještě hustší chumelenice. Ostrý vítr roztáčí víry sněhu. Všude bílo, odkudsi zdaleka mžourá jedním okem sluníčko. Mohly nás Bílé Karpaty přivítat bíleji? A veseleji? Ano, veseleji aj v této číně. Odkudsi z těch mlh prodírá se lidský zpěv. Spíše je to takové mužské halekání, když už mají mužští něco vypito. Notička sem, notička tam. Začínám zachytávat i první slova. Protože se stále opakují, rozumím brzy celému sdělení…

Bystrické děvčičky,

To sú parádnice, to sú parádnice, to sú parádnice,

Daly si vyšívat na záda zajíce, na záda zajíce,

hop, šup, hop!

Ukázka z knihy II

Čejkovické vinné trhy

Čejkovické vinné trhy

Tradice Čejkovických vinných trhů si našla za ta léta své vděčné publikum. Je tu možná ochutnat až půl tisícovky vzorků od dvaceti dvou velkých vinařství! Jak se ke vzorkům dostat? Jednoduše. Stačí nakoupit co nejvíce „sítěnek“ (jedna á 5,- Kč) a pak si předtím dát něco na zákus a ochutnávat a ochutnávat.

Znalci radí vyplivovat. Ať si radí. Já si přišel víno vychutnat. Proto jsem si pro jistotu vybral až dva dekorované pašáky, vyznamenané kousky! Jeden měl na sobě cedulku s číslem vzorku 456, nebo že by to bylo 654? To už přesně nevím.

Co vím přesně, že mám rád vína s muškátovým aroma, jako jsou tihleti medailisté, Irsaiové Oliverové.Vyplácal jsem na ně všechny své „pitěnky“ a neměl už pak za co ochutnávat. To bylo moje štěstí. Když jsem se vymotal ven, dostal jsem dvě rány naráz – jednak na dvorek templářského areálu pražilo slunce a co horšího – vyhrávala tam kutálka!

Dodnes považuji za malý zázrak, že jsem tam nezůstal sedět jako přízrak zelenější než veltýnské zelené. Tehdy jsem totiž i tu veselou čejku vetknutou do středu templářského kříže v erbu města Čejkovice viděl dvojmo až trojmo. Dokonce se mi zdálo, že mi na rozloučenou s Hanáckým Slováckem zamávala křídly a rozpustile mrkla!

Tož bylo to tu pěkné, laskavé, chutné a poučné.  Nashledanó, malebné a malované Hanácké Slovácko!

Na cestě po České republice 2

(Ve stopách oblíbeného televizního putování)

Nakladatelství: Jota

Vazba: pevná vazba s přebalem

Počet stran: 238

Cena: 298 korun

Fotografie: Frmol a Czech Tourism

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vydejte se na výlet s knižním průvodcem Na cestě po České republice 2