Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Vydejte se do Vídně za geniálním Michelangelem

Redakce

Redakce

9. 12. 2010

Michelangelova kresba Trest TituvMichelangelo. To jméno zná snad každý a stejně bude vždy vzbuzovat vášnivé diskuze. Pro jedny je to génius renesance, kterého nikdo nepřekoná, pro druhé bláznivý a nervózní manýrista. Michelangelovo kresebné dílo můžete nyní navštívit do 9. ledna 2011 ve Vídni na výstavě Michelangelo – kresby génia v galerii Albertina.

Zdroj: Albertina Museum

Michelangelova kresba Trest Tituv, Zdroj: Albertina Museum

Životní dílo

Michelangelo Buonarroti byl jedním z nejznámějších umělců vrcholně renesanční a manýristické Itálie. Již ve své době byl velmi uznávaný, dokonce i Vasari ve svých životopisech napsal, že Michelangelo je vrchol a po něm bude úroveň umění již pouze klesat (své mínění opravil až po Michelangelově smrti – jelikož byl také umělcem, cítil se deprimován tím, že by měl tvořit pouze úpadkové umění). Michelangelo se narodil ve Florencii a většinu jeho děl můžeme spatřit právě tam, poté se přesouvá do Říma, kde se papežové snaží obnovit krásu jejich města. Až do své smrti tvrdil, že je především sochař, i když si ho většina lidí dnes spojuje spíše se Sixtinskou kaplí.

Géniovy kresby

Výstava pořádaná v galerii Albertina ve Vídni je největší soubornou výstavou Michelangela za posledních 20 let. K vidění je více než 120 kreseb tohoto geniálního autora. Jedná se především o kresby a studie těl. Je zde představena jeho raná tvorba, freska Bitva u Crescini, nebo také pozdní tvorba, která zahrnuje především kresby k freskám v Sixtinské kapli. Zajímavé jsou i jeho dárkové listy příteli Tommase de’Cavalieriho a také nový způsob prezentace fresek na plátno. Díla jsou z takových museí, jako je Uffizi ve Florencii, Louvre v Paříži či Metropolitní museum v New Yorku.

Zdroj: Albertina Museum

Studie mužského aktu

Výstava potrvá do 9. ledna a nechat si ujít příležitost spatřit tyto skvosty by se dalo nazvat skoro hříchem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vydejte se do Vídně za geniálním Michelangelem