Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Vydejte se do pohádky s Šiflíkem a Šuflíkem

Jana Dobešová

Jana Dobešová

14. 11. 2010

Ilustrace: Strašidelný herbář, Šuflík a ŠiflíkNová kniha Cyrila Podolského Strašidelný Herbář: Šiflík a Šuflík vychází v nakladatelství Paseka. Kromě nádherných ilustrací Ivana Mračka obsahuje i CD, které namluvili Bolek Polívka, Marián Labuda a Lucie Vondráčková.

Ilustrace: Strašidelný herbář, Šiflík a Šuflík

Šiflík a Šuflík, Ilustrace: Ivan Mraček, Foto: Jana Dobešová, topzine.cz

Nádherně barevná pohádková kniha Strašidelný herbář: Šiflík a Šuflík kombinuje tradiční pohádkové bytosti s nepohádkovým prostředím. Hlavními postavami jsou duchové, tedy spíše ducháčci, kteří žijí v kuchyni, kde se odehrávají jejich každodenní dobrodružství. Právě tam si jednoho večera jeden malý kuchyňský duch ze všeho nejvíc přeje nebýt sám, usilovně touží po kamarádovi a záhy je jeho přání splněno.

Jak to bylo

Každý večer, když čte maminka malé Viktorce pohádku na dobrou noc, dějí se vedle v kuchyni věci. Nejprve se objeví zelený Šiflík: vysoký a štíhlý duch kuchyňský. Moc si přál mít nějakého kamaráda, a protože se mu jeho přání jednou za dva tisíce let může vyplnit, přichází za ním pravidelně žlutý a buclatý duch Šuflík. Společně prožívají večer co večer svá malinkatá dobrodružství, která poté zapisují do deníčku. Ten nazvali Strašidelný herbář.

Co všechno najdete ve Strašidelném herbáři

Kromě veselých ilustrací Ivana Mračka najdeme v knize jeden pohádkový příběh na každý den. Začíná se v pondělí a končí v neděli. Jsou to tedy pohádky na celý týden. Avšak navíc je zde uvedeno také Sedm pravidel Strašidelného herbáře, Závěrečné doporučení a báseň Co duši tuší. Nezapomíná se ani na detaily – například záložky mají žlutou a zelenou barvu, aby ladily k barvám obou duchů.

Strašidelný herbář, Šiflík a Šuflík

Přiložené CD určitě ocení spousta rodičů, kteří nemají příliš času na čtení pohádek dětem. Hlasy postavičkám propůjčili Bolek Polívka, Marián Labuda a Lucie Vondráčková. Vtipné je, že vlastně i vizáží odpovídají vybraní vypravěči svým postavám. Bolek Polívka totiž hraje vysokého a hubeného Šiflíka, zatímco Marián Labuda mluví za menšího a kulaťoučkého Šuflíka. Lucii Vondráčkové byl svěřen hlas hlavního vypravěče, který zvládla doslova bravurně, a také namluvila maminku malé Viktorky.

Když cítíte teplo domova

Velice mě potěšila čeština, jakou Cyril Podolský zvolil. Výborně zvolená slova a jejich náležité spojení způsobují laskavou a útulnou atmosféru, která během čtení vzniká. Zapojením přímé řeči dosáhl pocitu, že oba ducháčky známe a že se právě teď možná objevili i u nás v kuchyni. Délka všech sedmi příběhů je přiměřená, všechny jsou tak akorát. Obrázky patří k příběhům, dokreslují jej.

Nebojím se prohlásit, že kniha pobaví nejen děti, ale i dospělé, kteří mají rádi pohádky. Navíc je docela prima přečíst si po dlouhé době pohádku, která nekopíruje žádnou jinou. Originalita často nese riziko nepochopení, avšak zde přináší spíše potěšení z toho, že konečně vzešlo něco nového a přitom tolik známého. Kuchyňské prostředí pro většinu lidí není nijak inspirativní, ale Cyril Podolský dokázal, že i zde se může odehrávat pohádka, která navíc působí mile.

Ilustrace: Šiflík a Šuflík

Každý příběh je dotvářen ilustracemi Ivana Mračka, FOTO: Jana Dobešová, topzine.cz

Je pravda, že Krysáky, kteří rovněž pocházejí z dílny Cyrila Podolského, nemám příliš v lásce. O to víc mě však jeho Strašidelný herbář překvapil. Na první pohled je patrné, že se autor snaží vždy nalézt netradiční prostředí. V případě Krysáků jsem však nebyla schopná vstřebat prostředí skládky a vnímat pak samotný příběh. Strašidelný herbář je pro mě mnohem poutavější. Pokud se Cyril Podolský rozhodne vydat další podobný počin, určitě získá mou plnou podporu.

„Ale co teď?“ polekal se tenký.
„Co by? Použijeme kouzlo, přece!“ poučil ho kulatý a zaťukal si drápkem na čelo.
„No jak jinak? Opakujte po mně: ,Ó – TÉ – VŘI – SE!´“
„Ó – TÉ – VŘI – SE!“ opakoval poslušně zelený.
„A teď udělejte takhle pracičkama!“ zavelel žlutý a mávnul dvakrát od sebe a k sobě.
Zelený to po něm opakoval, co nejpřesněji dokázal. A zabralo to. V šuplíčku to dvakrát zacvakalo, jak se otočil zlomený konec klíče v zámku a pak se pomalu s tichým vrznutím vysunul z hodin.
„Hned se tam letím podívat, příteli!“ vykřikl Šiflík a jako světélko vklouznul do šuplíčku.

Název: Strašidelný herbář, Šiflík a Šuflík
Autor: Cyril Podolský
Počet stran: 80 stran
Ilustrace: Ivan Mraček
Rozměry:260 x 200 mm
Vazba: vázaná
Vydal: Paseka, Praha 2010
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vydejte se do pohádky s Šiflíkem a Šuflíkem