Menu
TOPZINE.cz
Studium

Výchovný poradce, co řeší a co obnáší jeho práce

Redakce

Redakce

6. 1. 2011

Každý z nás se může v životě setkat s problémem, na který sám nestačí. Pokud nemáte dobrého kamaráda nebo se bojíte svěřit rodičům, je tu výchovný poradce, kterého naleznete ve své škole. S čím vám může pomoci? Máte strach, že váš problém vyjde napovrch? Není se čeho bát, obraťte na něj!

Pokud pociťujete i sebemenší stále opakovaný problém ve zvládnutí nějakého druhu učiva, mohla se u vás projevit jedna z poruch učení a chování. Výchovný poradce tuto vadu zjistí ve speciálních testech a poté můžete mít v určitých směrech oprávněné výhody (výjimečné už není ani psaní čtvrtletních slohových prací na počítači apod). Takovými poruchami bývají dysortografie, což je specifická porucha pravopisu, někdy postihuje celou gramatiku. Dyslexie – porucha čtení, nejčastěji vrozená, takže se za ní nemusíte stydět, je vlastně zdravotního rázu, anebo dysgrafie – porucha grafického projevu, jedná se hlavně o neúhlednost písma, chyby v opisech nebo pomalé soustředění. Poradce vám pomůže také s psychosomatickými problémy, což jsou poruchy koncentrace, zhoršení paměťových schopností nebo i poruchy spánku.

Věřte tomu, že všichni poradci jsou velice příjemní. Pokud jste o tom vašem ještě neslyšeli, ve škole ho určitě najdete. Má své konzultační hodiny, ale většinou vám vypomůže i mimo ně. Výchovný poradce se věnuje jak studentům, tak uchazečům o studium na vaší škole.

Výchovný poradce není fuj, ale umí poradit

Nejvíce se na školách vyskytují právě poruchy chování a učení, dále jsou tu kázeňské přestupky, které se řeší především na základních školách. I dětské pošťuchování může přerůst v šikanu, takové žáky poradci posílají rovnou do speciálních pedagogicko-psychologických poraden. To podstatné, čím se zabývají je volba povolání. Žáci devátých tříd často neví, jakou střední školu si vybrat. Nejjednodušší je obrátit se na vašeho výchovného poradce! Spolu můžete naleznout váš skrytý talent nebo vzbudit nové záliby. Promluvte si o všem, co vás baví a najdete tu správnou cestu k vašemu budoucímu zaměstnání.

Na středních školách se ta drobná kázeň tolik neřeší. Naopak výchovný poradce může opět pomoci s výběrem vysoké školy. určitě je vás spousta, co se dobře učíte a na nástup do práce to ještě dlouho nevidíte. To je také důvod proč zajít za poradcem, když si nevíte rady s výběrem školy. Je to rozhodně lepší než jenom „někde být“  I já jsem se setkala s velice příjemnou výchovnou poradkyní, paní Marcelou Biskupovou. „Během školního roku se na mě obrátí přibližně 40 žáků a společně daný problém intenzivně řešíme. Informace o mojí přítomnosti tu je, seznamuji se s každým novým studentem,“  tvrdí Biskupová.

Kdo je výchovný poradce?

Podle vyhlášky Ministerstva školství je pro konání této funkce potřeba odborná a pedagogická způsobilost učitele příslušného stupně školy, nejméně 3 roky praxe a absolvované nebo dále nastoupené specializační studium výchovného poradenství. Výchovný poradce je pedagogický pracovník, ustanovený do této funkce ředitelem školy. Podle nařízení vlády se za výkon funkce výchovného poradce započítává učiteli do úvazku 1 až 3 hodiny přímé vyučovací povinnosti.

Také si s vámi může promluvit o prevenci drog. Pokusí se vyřešit osobní a sociální potíže. Někdy se jimi stávají i trable v rodinném životě a vy následně přijdete třeba o domov. výchovný poradce může informovat krizové centrum pro mladistvé, anebo Dům na půli cesty, což je přechodné azylové bydlení pro lidi, kteří mají právě takové a jiné problémy. Poradce pro vás udělá, co je v jeho silách a vy dostudujete.

Dalšími důvody mohou být rasistická šikanování nebo myšlenky na sebevraždu. Výchovný poradce musí dbát na zákon o utajení. I třídní učitel se o vašich problémech dozví jen a pouze s vaším souhlasem. Výchovný poradce pracuje s třídními kolektivy  a napomáhá ve skupinové a komunikativní práci.  Bude vás proto doprovázet také na teambuildingových akcích jakou jsou go a start kempy a další třídní pobyty. Mimo to spolupracuje s pedagogicko – psychologickou poradnou nebo speciálně vzdělávacím centrem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výchovný poradce, co řeší a co obnáší jeho práce