Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Vybuchlé látky v Tchien-ťin jsou vysoce toxické a výbušné. Ohrožení pokračuje

ČTK

ČTK

15. 8. 2015

Čínské úřady nařídily evakuaci prostoru tří kilometrů od dějiště středeční exploze v průmyslové zóně východočínského přístavu Tchien-ťin. Na místě byly vysoce toxické látky nebezpečné lidskému zdraví, mezi nimi kyanid sodný. Jeho přítomnost dnes podle agentury Reuters poprvé přiznala policie. Na místě se dnes ozvalo sedm dalších výbuchů a vzplálo několik aut.

Tchien-ťin_lodni_doprava_kontejnery

Přístav Tchien-ťin, ilustrační foto, Zdroj: Shuttestock.com

Vzhledem k tomu, že se stočil vítr, upozornily dnes úřady na nebezpečí inhalace toxickými látkami. Nařídily evakuaci školy, která sloužila pro už evakuované lidi, a doporučily lidem, aby chodily s rouškami a v oblečení s dlouhými nohavicemi.

Při nadechnutí nebo požití způsobuje kyanid sodný smrt. Podle BBC bylo na místě 700 tun této toxické látky, která byla uskladněna v dřevených bednách nebo železných sudech. Používá se v důlním průmyslu při získávání čistých kovů, jako je zlato.

Čínské úřady přiznaly, že na místě byly také zásoby karbidu vápenatého, dusičnanu draselného a dusičnanu amonného. Karbid vápenatý se v reakci s vlhkou pokožkou mění na hydroxid vápenatý, jenž má leptavé účinky. Dusičnan draselný se používá jako hnojivo a konzervant a může způsobit dýchací problémy a poškození ledvin, dusičnan amonný je rovněž hnojivo, ale při prudkém zahřátí se rozkládá explozivně.

Čína je největší odběratel a producent vysoce nebezpečných chemikálií, řekl BBC náměstek ředitele průmyslové analytické firmy IHS Chemical Paul Pang.

Experti se shodují, že největším nebezpečím v případě Tchien-ťinu je přítomnost kyanidu sodného, který při zahřátí nebo v kontaktu s vodou vylučuje vysoce hořlavý kyanovodík. Ten může zamořit životní prostředí do velké vzdálenosti. Obyvatelstvu se doporučuje pít jedině balenou vodu. Kyanovodík také rychle vyprchá do atmosféry.

Pang upozornil, že ačkoli se Čína hlásí k mezinárodním předpisům o skladování, produkci a přepravě nebezpečných látek, v praxi není vždy možné tato pravidla dodržet. „Ne všichni lidé pracující v čínských průmyslových objektech mají dostatečný výcvik v tom, jak s nebezpečným materiálem zacházet,“ řekl. Podle čínských standardů musí být nebezpečné látky skladovány aspoň kilometr od obydlených budov a dopravní sítě. V případě skladu v Tchien-ťinu však byly uvnitř tohoto kilometrového pásma tři obydlené oblasti. Pang také upozornil, že je vysoce nezodpovědné skladovat na jednom místě 700 tun kyanidu sodného.

Úřady města Tchien-ťin nejsou podle CNN schopné poskytnout detailní sezam látek, které byly v zóně uskladněny. Podle městské správy se na místě chemikálie uskladňovaly jenom krátkodobě. Byly tam ukládány po vyložení v přístavu a před převozem na další místo.

Podle čínských sdělovacích prostředků si výbuchy vyžádaly 85 mrtvých a asi 720 raněných. Evakuováno bylo více než 6000 lidí. Zatím se nepodařilo s přesností určit počet obětí z řad třech požárních oddílů, které dorazily na místo jako první, a z nejbližší policejní stanice. Exploze začaly ve chvíli, kdy k místu dorazily přivolané posily. „Nebyla šance uniknout, děláme, co můžeme, abychom našli pohřešované,“ řekl velitel hasičského sboru z Tchien-ťinu. Z jednoho kontejneru se dnes podařilo vyprostit jednoho žijícího člověka a další živý byl nalezen v pátek. Nad místem dnes přelétávaly vrtulníky. Starosti dělá předpověď počasí, která počítá s deštěm.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybuchlé látky v Tchien-ťin jsou vysoce toxické a výbušné. Ohrožení pokračuje