Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Výbuch Tchien-ťin patří k nejhorším za 10 let. Máme přehled podobných čínských neštěstí

ČTK

ČTK

13. 8. 2015

Bylo to jako konec světa, říkají obyvatelé čínského přístavního města Tchien-ťin, kterým ve středu večer místního času otřásly dva mohutné výbuchy. Zkázu, kterou do jejich města přinesly, průběžně líčí na internetovém mikroblogovém fóru Weibo a dalších sociálních sítích. Jejich příběhy zaznamenal zpravodajský server BBC News.

Přístav Tchien-ťin, Zdroj: Shutterstock.com

Přístav Tchien-ťin, Zdroj: Shutterstock.com

Obyvatelé Tchien-ťinu, kteří žijí v blízkosti místa exploze, jako první na internet umístili videonahrávky neštěstí. Na jedné z nich je vidět obří ohnivá koule stoupající vysoko nad mrakodrapy, odkud z ní na město pršely svítící trosky.

Mnozí na internet napsali, že to bylo jako apokalypsa. „Slyšel jsem tři výbuchy, bylo to jako konec světa,“ napsal jeden z uživatelů. A studentka z Tchien-ťinu dodala: „Měla jsem pocit, že je zemětřesení.“

Obyvatelé města v šoku vybíhali na ulice, a mnozí se pak na internetu dělili o fotografie lidí ochromeně bloumajících pod zamlženým nebem nasvíceným explozemi. Zpravodajské servery doplnily fotografie zraněných, kteří proudili do místních nemocnic. Jejich počet podle aktuální bilance přesáhl 500.

Tlaková vlna výbuchů se přehnala okolím, roztřásla budovy a rozbíjela skleněná okna. Jeden z obyvatel města uvedl, že výbuch vyrazil všechny dveře v několika domech a způsobil výpadek proudu. „Všichni jsme stáli venku a poslouchali, jak na zem padá tříštící se sklo,“ dodal.

Přístav Tchien-ťin, Zdroj: Shutterstock.com

Přístav Tchien-ťin, Zdroj: Shutterstock.com

Neštěstí mezi místními obyvateli vyvolalo vlnu solidarity. Na internetu se začala objevovat nejen čísla na záchranáře či místní úřady pro ty, kdo potřebují pomoc, ale i nabídky ubytování pro ty, kdo se nemohou vrátit domů.

Muž, který uvedl jen rodové jméno Li, nabídl útočiště pro obyvatele, kteří se ocitli bez domova – a na internet připojil svou adresu a telefonní číslo. „Máme tu velké parkoviště, je tu voda, klimatizace, i prostor, kde si mohou odpočinout děti,“ dodal.

Od dnešního rána si uživatelé internetu vyměňují informace o uzavřených silnicích v Tchien-ťinu a jeho okolí. Na nových fotografiích je vidět hustý, černý kouř stoupající z místa explozí. „Doufejme, že už brzy všichni uniknou z tohoto stínu,“ komentoval jednu z nich uživatel s přezdívkou Tianjin Clock Forgets Time.

Přístav Tchien-ťin, Zdroj: Shutterstock.com

Přístav Tchien-ťin, LU JINRONG / Shutterstock.com

A na internet začaly proudit také projevy soucitu z celé Číny. „Hrozně mě bolí srdce! Modlím se za Tchien-ťin a Tchang-ku!“ napsal jeden z uživatelů. Tchang-ku je oblast Tchien-ťinu, kde se neštěstí odehrálo.

„Děkujeme, hasiči!!! Doufám, že do nemocnic zamíří dost lidí, aby darovali krev. Nezapomínejte si brát obličejové masky, pokud v Tchien-ťinu vycházíte z domu. Drž se, Tchien-ťine!“ napsal další.

Výběr výbuchů v průmyslových objektech v Asii s více oběťmi za posledních 10 let (nejsou zahrnuta důlní neštěstí):

2. července 2005 – Dvě desítky lidí zahynuly při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku u Sivakasi ve státě Tamilnádu v jižní Indii, dalších 15 lidí utrpělo zranění.

29. ledna 2006 – Výbuch ve skladu zábavní pyrotechniky v čínském městě Lin-čchi v provincii Che-nan zabil nejméně 36 lidí, kteří se modlili v buddhistickém chrámu poblíž skladu.

25. prosince 2006 – Nejméně 23 lidí zahynulo ve městě Ormoc na ostrově Leyte na Filipínách, kde od zábavní pyrotechniky vypukl požár v obchodním domě.

2. února 2007 – Nejméně 50 lidí zahynulo při výbuchu cisterny s plynem u města Tigbao na jihu Filipín. Cisterna explodovala při nárazu do zdi ve chvíli, kdy míjela autobus.

27. března 2008 – Nejméně 22 lidí přišlo o život a deset dalších utrpělo zranění při explozi na severozápadě Číny, způsobené zřejmě pokusem místních úřadů o likvidaci petard.

26. srpna 2008 – Exploze v chemické továrně ve městě I-čou v provincii Kuang-si na jihozápadě Číny si vyžádala 20 mrtvých a 60 zraněných; továrna vyráběla chemikálie pro lepidla a barvy.

23. října 2008 – Třiadvacet mrtvých a 18 zraněných si vyžádal výbuch v nelegální továrně na výrobu pyrotechniky v západní Indii ve městě Díg ve státě Rádžasthán.

28. března 2011 – Při explozi v muniční továrně v provincii Abján na jihu Jemenu zemřelo 150 lidí a přes 80 dalších osob bylo zraněno

12. října 2013 – Nejméně 21 lidí zahynulo a 98 dalších osob utrpělo zranění v továrně na pyrotechniku ve vietnamské provincii Phu Tho.

2. srpna 2014 – Exploze v továrně na automobilové díly ve východočínském městě Kchun-šan si vyžádala nejméně 75 obětí a na 180 zraněných.

13. srpna 2015 – Dva výbuchy v přístavním skladišti, které otřásly čínským velkoměstem Tchien-ťin, zabily nejméně 44 lidí a další asi čtyři stovky osob zranily; exploze způsobily požár a tlakovou vlnu do několika kilometrů.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výbuch Tchien-ťin patří k nejhorším za 10 let. Máme přehled podobných čínských neštěstí