Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vyberte si z přednášek o druhé světové válce nebo navštivte divadelní zpracování poezie Egona Bondyho

Simona Köhlerová

Simona Köhlerová

13. 3. 2011

S blížícím se výročím konce druhé světové války v Praze přibývají kulturní akce, které se vztahují k citlivým událostem, jež i po velmi dlouhé době nelze přesunout do sféry uzavřené historie. Prostřednictvím třetí pozvánky si pak uděláte obrázek o tom, jaké byly představy Egona Bondyho o budoucnosti. 

FOTO: Druhá světová válka

Boje za druhé světové války, Zdroj: en.wikipedia.org

Pražský literární dům autorů německého jazyka (Ječná 11, Praha 2) vás zve na již třetí pokračování cyklu diskusních večerů s názvem Literatura pod hákovým křížem s podtitulem Německy psaná literatura v období protektorátu. V úterý 15. března od 18 hodin se můžete dozvědět zajímavé informace na přednášce s názvem Nejvyšší dohled? Kontrola a řízení literárního života v Protektorátu Čechy a Morava. Téma představí Volker Mohn a večer bude moderovat Ondřej Matějka. Přednáška bude v němčině se simultánním tlumočením do češtiny.

Egon Bondy vás provede Prahou

Ve stejný den, 15. března, máme z hlediska tématu možnost volby. Prezentace knihy Lexikon vyhánění/ Buchvorstellung: Lexikon der Vertreibung představí výsledek mezinárodní vědecké spolupráce. Představovaná kniha předestírá bilanci současného stavu výzkumu dějin deportací, násilných vysídlení a etnických čistek v Evropě mezi roky 1912 až 1999. Lexikon od 19 hodin představí v Goethe Institutu (Masarykovo nábřeží 32, Praha) historička Kristina Kaiserová a profesor východoevropských dějin a jeden z vydavatelů lexikonu Detlef Brandes.

Lákavá pozvánka na mnohem lehčí téma, ne však méně vážné, přichází z Divadla Orfeus. V představení, které září novotou, shlédnete zpracování poezie Egona Bondyho z let 1989 – 1992 vedené v duchu konfrontace autorova odhadu dalšího vývoje u nás se současnou realitou. Ve druhé polovině představení vás Bondy osobně provede Prahou v amatérském filmovém dokumentu Tomáše Mazala. O tom, že Bondyho poezie je v současnosti až znepokojivě aktuální, se přesvědčte v Divadle Orfeus (Plzeňská 76, Praha 5) 16. března od 19 hodin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vyberte si z přednášek o druhé světové válce nebo navštivte divadelní zpracování poezie Egona Bondyho