Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Vtipné, praštěné, nesmyslné. Nejlepší názvy rockových i popových kapel

Standa Kafka

Standa Kafka

13. 2. 2018

Dnes pro vás máme přehled několika skupin s ne tak úplně obvyklými názvy. Chcete se dozvědět, jak ke svému jménu přišly? Stačí si přečíst pár následujících řádků a budete to vědět. Tak příjemné čtení…

Death Cab for Cutie

Tihle američtí rockeři si vybrali svoje jméno podle písničky skupiny s ještě podivnějším jménem Bonzo Dog Doo-Dah Band. Ta někdy v 60. letech složila song Death Cab for Cutie, což byla v podstatě parodie na známou fámu „Paul is Dead“. V té šlo o to, že Paul McCartney, který byl v Beatles známý jako „the cute one“ (ten roztomilý), údajně zemřel a do kapely byl pak dosazen jeho dvojník. Paul McCartney se naštěstí snad dodnes těší dobrému zdraví, o čemž jsme se mohli přesvědčit třeba na ukončovacím ceremoniálu loňských olympijských her v Londýně.

Foo Fighters

Jedna z nejslavnějších rockových skupin současnosti sáhla pro svůj název do období druhé světové války. Když tehdy spojenečtí piloti zahlédli nějaké neidentifikovatelné létající objekty, používali pro jejich označení právě termín foo fighters. A Dave Grohl je nadšený amatérský ufolog.

Röyksopp

Norské duo pojmenovalo svůj projekt Röyksopp. V norštině to doslova znamená něco jako kouřící houba, zřejmě to tedy  bude houba u nás označovaná jako pýchavka. Kdoví, jestli Norové nepoužívají pýchavku ještě k nějakým jiným účelům než k jídlu, jejich elektronická hudba ale také dokáže navodit vcelku libé stavy.

Sepultura

Aneb hrob. Sepultura totiž španělsky nebo i portugalsky znamená hrob. Jméno kapele vybral jeden z jejich zakládajících členů Max Cavalera, když si do svého rodného jazyka překládal píseň Dancing on you Grave od Motörhead.

Mando Diao

Tahle švédská parta, která se loni objevila na Open Air Festivalu v Panenském Týnci, přišla ke jménu díky jednomu z členů Björnu Dixgårdovi. Tomu se údajně často v noci zdálo, že k němu přichází muž a křičí na něj: „Mando Diao.“ Předtím se jejich projekt jmenoval Butler, což není tak originální jako Mando Diao. Jejich pecka Dance With Somebody se v roce 2009 vyšplhala až na samotný vrchol hitparád v Rakousku a na Slovensku.

+44

Plus Forty Four jednoduše odkazuje k telefonní předvolbě +44, která je platná pro území Spojeného království, kde členové Mark Hoppus a Travis Barker poprvé dávali tento projekt dohromady.

One Night Only

Jenom jednu noc.  Tak dlouho mělo působení této britské indie bandy na hudebním poli trvat. Kapela byla totiž požádána o vystoupení na jednom večírku, aniž by měla nějaké jméno a členové skupiny zřejmě nevěřili, že by se mohli nějak více prosadit. Nakonec se prosadili víc, než asi sami čekali, ale jméno už si ponechali stejné.

Green Day

Kdo z vás dneska ví, že tahle skupina se původně jmenovala Sweet Children? Pak však jednoho dne vyzkoušel frontman Billie Joe Armstrong marihuanu, aby o tom následně napsal písničku Green Day, což v americkém slangu znamená nedělat celý den nic jiného, než hulit trávu. Na BJ Armstrongovi to zřejmě zanechalo hluboký zážitek, o čemž svědčí jeho nedávno absolvovaná ústavní léčba ze závislosti na drogách a alkoholu, kvůli které dokonce Green Day zrušili část turné. O tom jste si ostatně mohli také přečíst na našich stránkách.

Garbage

Tahle alternativní americká partička přišla ke svému jménu dost jednoduše. Údajně jim ho nechtěně dal otec zpěvačky skupiny Shirley Manson, když během jedné z jejich zkoušek sešel k nim do sklepa s jednoduchým přáním: „Play more quietly- you sound like garbage!“ Během kariéry se ale skupina jeho přáním moc neřídí, za což si vysloužila třeba dvě ceny MTV.

Mandrage

Jak přišla ke svému jménu tahle česká pop rocková partička, o tom koluje celá řádka navzájem se vyvracejících fám, například že je to jméno v 70. letech slavného maďarského sprintera. Jako nejpravděpodobnější se jeví historka, podle níž do zkušebny přišel kolega z kapely otce zpěváka Víti Starého a klukům (bylo jim tehdy vesměs 11 let) vyprávěl jeden z dílů ruského televizního pořadu Gorodok, obdoby v té době populární České sody. Nakonec prý řekl: „Vy jste taky takový Mandrage!“ A o názvu kapely bylo rozhodnuto. O ruský odkaz se po letech kluci otřeli ve vypalovačce Disko Moskva, která nejlíp vynikne naživo. Chtěli bychom tedy položit kytaristovi Pepovi Bolanovi jeho nejoblíbenější novinářskou otázku: „A budete mít někdy koncert?“

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vtipné, praštěné, nesmyslné. Nejlepší názvy rockových i popových kapel