Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Všichni žijeme pod kupolí. Stephen King promluvil o úspěšném románu

Marek Líbal

Marek Líbal

17. 10. 2013

„Život pod kupolí je realitou každého z nás.“ Tuto větu nepronesl učený filosof, nýbrž populární autor Stephen King. V nedávném rozhovoru prozradil svou motivaci k napsání úspěšného románu Pod kupolí.

FOTO: Pod kupoli

Kupole nad Chester’s Mill. Nikdo se nedostane dovnitř ani ven. Zdroj: distributor knihy

„Vše, co máme, je náš život na této planetě. Prostředky, jimiž disponujeme, jsme dostali. A jsou omezené.“

O čem je řeč? Právě na představě života jako bytí uzavřeného nepropustnou pokličkou založil Stephen King svůj román Pod kupolí. V rozhovoru pro The Telegraph prozradil, co ho přimělo k napsání tohoto fantastického příběhu.

Přestože román spatřil světlo světa v roce 2009, King na něm začal pracovat již v roce 1972, tehdy ještě jako učitel na střední škole v Maine. „Bylo to v době, kdy ceny plynu prudce vzrostly a OPEC se rozhodl, že bude ocasem, který vrtí psem. Pak přišel Černobyl a obavy o znečištění a globální oteplování. Lidé se poprvé začali ptát: Co to děláme naší planetě? Přemýšlel jsem, proč nedat všechny ty lidi pod skleněnou kupoli a nesledovat, co se s nimi stane,“ přibližuje svůj záměr King.

Slavný román zůstal v šuplíku

Rozpracovaný materiál nechal mistr hororu více než třicet let ležet v šuplíku. K dokončení románu mu posloužila společenskopolitická situace – válka v Iráku a osobnost George Bushe, jehož postoje a projevy King označuje za nebezpečné a přehnaně agresivní.

Přesto Stephen King v rozhovoru pro The Telegraph říká: „Skutečně nechci psát politické romány. Chci psát romány, které přispějí k tomu, aby se lidé zamysleli. Moje politické názory jsou pouze přirozenou součástí mých textů.“

FOTO: Pod kupolí

Nedotkneme se. Zdroj: youtube.com

Základem knih Stephena Kinga je vždy hraniční situace. Nejinak tomu je i v případě románu Pod kupolí.

V úvodu příběhu obklopí fiktivní město Chester’s Mill neproniknutelná clona. Ultralehké letadlo narazí do neviditelné zdi, exploduje a zřítí se. Obyvatelé si rychle uvědomí, že jsou obklíčeni a není cesty ven. Kupole od sebe rozdělí rodiny, mimo dosah zůstává pohotovost a lékařská služba. Ubývají pohonné hmoty a dochází potraviny. Jak se s nastalou situací obyvatelé vypořádají?

Jak čtenáře vyděsit k smrti

Nejdůležitější je však pro Kinga stále stejná věc, a to vyděsit čtenáře k smrti. „Nikdy jsem nebyl intelektuální spisovatel. Vztah, který chci mít se čtenáři, je niternější. Doufám, že je v mých knihách o čem přemýšlet, ale nelíbilo by se mi, kdybyste si je četli dvakrát a přemýšleli o věcech podruhé. Já vás chci vyděsit k smrti hned napoprvé,“ vzkazuje populární spisovatel svým čtenářům a čtenářkám.

Na základě románu Pod kupolí byl také natočen stejnojmenný seriál. Ten v současné době zažívá nebývalý divácký zájem, ostatně jako většina filmů stojících na základech Kingovy fantazie.

Stephen King se narodil v roce 1947 v USA. Proslul jako král hororu. Je autorem nepřeberného množství bestsellerů, napsal na padesát románů a více než dvě stovky kratších prozaických textů. Na motivy jeho knih vznikly některé z nejúspěšnějších filmů všech dob, například Vykoupení z věznice Shawshank, Osvícení nebo Zelená míle. Společně s dalšími spisovateli hraje v hudební skupině Rock Bottom Remainders. Během své čtyřicetileté kariéry prodal více než 350 milionů knih.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Všichni žijeme pod kupolí. Stephen King promluvil o úspěšném románu