Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Všechny nás přitahují zločinci bez svědomí, říká Hugh Dancy k Hannibalovi

Anna Bílá

Anna Bílá

24. 4. 2013

FOTO: Hugh DancyHugh Dancy, představitel Willa Grahama v seriálu Hannibal, v rozhovoru přiblížil vztah jeho postavy a Hannibala i malé náznaky, kudy se bude příběh ubírat.

FOTO: Hugh Dancy

Seriál Hannibal, který odstartoval 4. dubna na stanici AXN, představuje slavného doktora Lectera z trochu jiného úhlu. Velkou roli v seriálu má krom něj také postava Willa Grahama – pracovníka FBI, který je obdařený mimořádnou schopností vcítit se do myslí vrahů a zrekonstruovat jejich činy. Jenže jeho empatie ho zároveň velice vyčerpává, a proto mu je k dispozici přivolán doktor, kterým je právě Hannibal Lecter.

Co si myslíte o Willově metodě chápání zločinu?
Je to skvělé k pochopení toho, kdo Will je a co má za sebou. Jak seriál postupně pokračuje, je pro něj neustále těžší dělat to, co dělá. Napětí mezi ním a Jackem se zvyšuje. Hannibal Willovi podstrkuje myšlenku, že Jack ho jen využívá a vystavuje riziku. Will si pořád musí vybavovat a rekonstruovat ty hrozné scény a cena za to se neustále zvyšuje.

Co bylo tou největší výzvou nebo těžkostí při hraní Willa?
Zaprvé, jak se seriál vyvíjí, Will prochází některými velkými změnami. Je nastrčen na extrémní místa, částečně Hannibalem, částečně jen okolnostmi. A to je těžké, protože natáčíme rychle. Takže často zkrátka skočím a doufám, že můj instinkt je správný.

Další věc je, že Will je velmi izolovaný. Být v jeho blízkosti není zrovna jednoduché. Není to zrovna milá osobnost, takže jsem se ho snažil různě zjemnit. Nechcete, aby si publikum říkalo, že ten chlap je hrozně otravný a neskutečně depresivní. Snažím se v tom najít nějakou barvu. To pro mě byla velká výzva a zároveň jsem si to užil.

Will se pohybuje na hraně. Mohl by se z něj někdy stát vrah?
Ano. Myslím si (aniž bych příliš mnoho prozradil), že Hannibal a Will by mohli být skoro jako dvě strany mince. Když ho Hannibal potká, něco spustí jeho zájem. Vidí někoho, kdo by mohl být přítel. Will s některými aspekty své osobnosti zápasí a z některých má strach.

Bojí se toho, co by mohl udělat, protože má přístup k myslím velice temných lidí. Hannibal to vidí a říká si, že to je někdo jako on sám. Jak seriál pokračuje, dostáváme se hlouběji a Hannibal manipuluje s okolnostmi, takže Willa postrkuje čím dál víc k oné hraně.

Začne být Will podezíravý?
Ano, postupem času. Willa vidím jako osobu, která je nejlepší ve svém oboru – ale to je i Hannibal. Hannibal je na jiné úrovni než všichni ostatní, se kterými si Will musel poradit. Pro Willa to není jen intuice, ale také práce detektiva. Jenže Hannibal brilantně kryje své stopy.

Navíc se Hannibal dostává Willovi do hlavy a má ve všem prsty. To, že mění věci ve svůj prospěch, dává podnět k otázce, jestli se Willova mysl úplně zhroutí, nebo se dokáže držet toho, kým je. A o tom je tato série.

Byl jste někdy šokovaný nebo překvapený Hannibalovým scénářem?
No, nemyslím si, že by bylo něco šokujícího na tom, že Hannibal zabíjí lidi, jí je nebo seká na kousky. Víme, čeho je schopný. Co by mohlo být pro diváky překvapující, je vidět způsob, jakým je konkrétně napojen na Willa, a také ho vidět  jako svobodného muže. Jenže se stále musí přetvařovat.

Když ho vidíte v Mlčení jehňátek, samozřejmě že už si na nic nehraje. Monstrum je odhaleno. Ale teď je to ten nejsofistikovanější a okouzlující člověk v seriálu. Je dokonce tou nejvtipnější osobou. Je tu vidět, jak si Bryan (Fuller – tvůrce) hraje se vztahem mezi těmi dvěma a jak si Hannibal najde svou cestu ven, když narůstá počet těl a věci se stávají komplikovanější. To je ta opravdová legrace. Myslím, že to pro diváky bude vzrušující, protože to není ten  Hannibal Lecter, kterého známe.

Máte nějakou oblíbenou scénu?
Je tam hodně památných kriminálních scén. Hodně ohromných a docela nápaditých kriminálních scén. Ale scény, na které se těším nejvíc, jsou ty v Hannibalově kanceláři, kdy sedím s Madsem (Hannibal Lecter). Není to asi ta nejnápaditější odpověď, ale tohle je pro mě zkrátka srdce celého seriálu.

Můžete popsat hereckou chemii mezi vámi a Madsem?
V rámci seriálu se toho hodně stane. Snažíme se všechno sladit a vzájemně informovat o tom, co přesně děláme. Způsob, jak na sebe postavy vzájemně působí, je tolik zajímavý proto, že si sebe vzájemně užívají. Tím chci říct, že za všemi těmi kriminálními věcmi a detektivní prací, jsou ze sebe Will a Hannibal u vytržení.

Takže se snažím hledat tyto světlé momenty, protože jinak by byl seriál asi těžko k vydržení. Myslím, že Hannibal vidí Willa jako někoho, komu musí pomoci najít jeho pravé Já. Ale jeho verze pravého Já je docela strašná, že? Takže se ho snaží strkat dál a dál na hranu, aby měl kuráž a skočil z toho útesu. Naneštěstí, tím v něm akorát probudí to špatné.

FOTO: Hugh Dancy a Mads Mikkelsen

Hugh Dancy a Mads Mikkelsen. Zdroj: NBC Universal Media, LLC / Courtesy Sony Pictures Television

Jak se na tuto roli připravujete?
Začal jsem s novelou Červený drak od Thomase Harrise. Tam je Will popsaný do detailu. Četl jsem některé knihy od lidí, se kterými mluvil, s policejními kreslíři a dalšími, od kterých čerpal informace. Také jsem mluvil s lidmi, kteří se zajímají o jasnovidectví. Nemyslím si, že Will je jasnovidec, ale je to v tom okruhu.

Zajímal jsem se hlavně o to, co přesně znamená, že někdo operuje s intuicí způsobem, který my ostatní nezvládáme. Jaký je to pocit? Co se doopravdy děje? Je to jen proces, kdy do sebe ozubená kolečka v mozku zapadají mnohem rychleji a my si toho nevšimneme?

Můžete mluvit o Willových vnitřních potížích?
Nad Willem visí otázka, jak moc je zakořeněná ta jeho násilná část, ke které má tak snadný přístup. Dokáže totiž chápat tyhle vrahy, ale zároveň se snaží uchovat si nad nimi soudnost. Stále má vysoce vyvinutý smysl pro dobro a zlo, ale může ho (kupodivu) odsunout stranou, když skáče do jejich hlav. A ta nejstrašlivější otázka je: která z jeho částí je reálnější? Ta soudná stránka nebo ta, která vystupuje skrz tyhle činy?

Myslím, že tohle je ta otázka, kterou vyslala první série. Navíc tato Willova zlomová linie zaujala Hannibala jako první a rozhodl se s ní manipulovat. Není to tak, že chce Willa úplně zničit a dohnat k šílenství. Chce ho jen postrčit k tomu, že to, co cítí, je pravda, a mít někoho, s kým by si vytvořil pouto. Chce mít přítele.

Bude vaše postava hlavní postavou – větší než Hannibal?
Myslím, že skrz Willa se příběh vyvíjí a posunuje. On je ten člověk, kterému se všechno děje. Všichni už totiž Hannibala znají. Všichni ho nějak chápou, takže ho nemusíte tolik představovat publiku. Vlastně je více zajímavé držet ho v pozadí a ukazovat pouhé náznaky. Stačí ho vidět jen s nožem nebo vidličkou a všichni si hned myslí, že teď to všechno přijde.

Zatímco u Willa, kde musíte balancovat mezi dvěma charaktery, musíte strávit trochu času nad uvažováním, kdo Will vlastně je. Takže si myslím, že postupem času budou vyrovnaní. Will je takovým prostředníkem pro celý příběh.

Co je na Hannibalovi zvláštního, že ho to dokáže schovat před Willovým vnímáním?
Myslím, že tím nejlepším maskováním je fakt, že ho má Will rád. Je zaslepený tím, že k Hannibalovi cítí nějaké spojení. Hannibal je také nejchytřejší člověk na světě, takže mu musíme přisoudit určitou zásluhu na tom, že je zkrátka lepší než ostatní. Upřímně si myslím, že Will to do jisté míry nevidí hlavně proto, že je pro něj přítel.

Jak moc je tento seriál založen na filmu Červený drak?
No, příběh vychází z Červeného draka, ale předchází mu. Ve smyslu, jaký ještě nikdy nikdo neviděl. Když budeme takto pokračovat, dostaneme se ke skutečným událostem z Červeného draka. Nikdo nepředstírá, že tenhle seriál je úplně originální, protože jsme zavázáni Thomasi Harrisovi a nejen postavám, které stvořil, ale i celému žánru, který vytvořil. Myslím, že lidé uvidí například nové prvky ve vztazích.

FOTO: Seriál Hannibal

Seriál Hannibal. Zdroj: NBC Universal Media, LLC / Courtesy Sony Pictures Television

Co myslíte, že lidi tolik láká na příbězích o sériových vrazích?
Myslím, že nás vždycky přitahovala myšlenka o cizinci ve tmě. Myšlenka na to, že někdo jedná bez svědomí a že nějaká osoba může být sofistikovaná a zároveň mít plán, který je neskutečně násilný. Zároveň mohou být dokonce chytřejší než my. Tohle je celé fikce, ale sérioví vrazi jsou vlastně jen nepříčetní a trochu vyšinutí lidé, ne?

Ale – zaprvé, si myslím, že tohle všechno sjednocuje náš strach. A zadruhé, jak vyšlo od Thomase Harrise, tihle sérioví vrazi se asi hodně baví. Doopravdy si to užívají. Mají plán, vědí, co udělají.

Jak se v seriálu prolínají procesní prvky a hra na kočku a na myš mezi Willem a Hannibalem?
Lidé v Behavioral Science Unit pod FBI studují tyhle specifické typy sériových vrahů. Případy se objevují stejně, jako seriál pokračuje. Will často chodí za Hannibalem konzultovat práci, na které dělá. Objevuje se to při jejich sezeních.

Jsou tam určitě případy, ve kterých je Hannibal do určité míry zapojen, nebo se nějak překrývají. Jsou to také individuální případy, které často prozařují do Willova rozvíjejícího se stadia mysli – nebo bych měl spíš říct: do jeho rozpadajícího se duševního rozpoložení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Všechny nás přitahují zločinci bez svědomí, říká Hugh Dancy k Hannibalovi