Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Všechno je věcí vkusu, i dlouho očekávaný román Adama Hasletta

Redakce

Redakce

24. 8. 2010

KOLÁŽ: Peníze a bankovnictvíAdam Haslett: Union Atlantic. Román, ve kterém je úplně všechno: byznys, láska naplněná i nenaplněná, krize, osamělí jedinci, válka, závislosti, zvířata, prostě vzpomeňte si na jakékoli současné téma (mimo globálního oteplování, bohužel autor pozapomněl, třeba se dočkáme příště)a najdete je tu. Otázkou zůstává, jestli to není v tomhle případě trochu na škodu.

KOLÁŽ: Peníze a bankovnictví

Peníze a bankovnictví, Autor: Marián Luha, Topzine.cz

Adamu Haslettovi v Česku prozatím vyšly jen dvě knihy, a to sbírka povídek Ty tu nejsi cizí, která byla nominována na Pullitzerovu cenu, a román Union Atlantic. A ačkoli jsem jeho sbírku povídek nečetla, mám pocit, že Union Atlantic není zrovna nejšťastnějším vstupem do světa velké literatury.

Byznysmen a šílená dáma

Hlavní postavou je Doug Fannigen, tvrdý byznysmen a typický americký selfmademan. Jeho jednání je nesympatické, ale v mnoha ohledech pochopitelné. A tento muž se naprosto sobecky rozhodne koupit si od města pozemek a postavit na něm velký dům, což samozřejmě nevyhovuje jeho sousedce Charlotte Gravesové, lehce šílené staré dámě, která hovoří se svými psy (to je ještě normální) a ti jí odpovídají hlasy proroků a kazatelů (to už podle mě normální není). Charlotte dá Douga k soudu a tím máme hlavní zápletku vlastně hotovou. Jenže v knize je toho mnohem víc.

Fascinovalo mě pomyšlení, v jaké míře anonymní instituce jako Federální rezervní banka a privátní administrativa ovlivňují náš každodenní život. Chtěl jsem na vrchol jedné takové organizace umístit svou postavu, abych i já sám pochopil, co se jí asi odehrává v hlavě. To mě pak přivedlo na nápad stvořit banku ve finančních potížích, kterou Federální rezervní banka reguluje.
(Adam Haslett, převzato z nakladatelstvi.hostbrno.cz)

FOTO: Union AtlanticPostupně přibývají postavy a autor se vrací i do minulosti postav, aby tak ozřejmil jejich jednání.  Setkáme se tedy s Natem Fullerem, studentem, který chodí na doučování k Charlotte a čirou náhodou se jeden večer ocitne u Douga doma a zamiluje se do něj. V románu se setkáme i s jeho přáteli, jeden z nich je synem Nattova nadřízeného. Mezitím se díváme do minulosti Douga a Charlotte, abychom je pochopili a snad se s nimi i ztotožnili. Pak se zase vrátí Charlotte a její psi s velkými tlamami plných velkých a zajímavých myšlenek. A pak najednou obrovské finanční problémy v Union Atlantic (tak se jmenuje banka, v níž Doug pracuje).

A já si říkám proč? Autor se očividně snaží uspokojit každého čtenáře, ale to není možné. Skáče od paní trpící schizofrenií k tématu velkého finančního světa. Mezitím se zataví u mladého homosexuálního kluka, který se zamiluje do asociála. Haslett se zabývá opradu spoustou témat, ale žádným z nich pořádně, žádné z nich není rozpracováno dostatečně do hloubky.

Perfektně prokreslené charaktery

Samozřejmě, stále tu zůstává chvála za perfektní prokreslení všech postav, ale to mi nestačí, abych se k téhle knize ještě někdy vrátila. Už proto, že děj je (snad ve snaze být co nejzajímavějším) hodně kostrbatý. Začne se rozjíždět a najednou se mrkneme, co dělá Charlottin bratr –  v danou chvíli to sice není podstatné, ale jen si čtenáři počkej. Pane Haslette, já si sice počkala, ale nevím, proč by měl i někdo, kdo nemusí.

První velký román nového století, v němž se právě nové století ocitá v centru pozornosti… Je významný a ambiciózní, jako romány bývávaly. Je o nás, o nás všech, a o současné době.
(Esquire)

Takže:  Román Union Atlantic si klidně přečtěte (nezpůsobí vám žádnou újmu na zdraví), protože v něm třeba najdete něco, co se vám bude líbit, nebo taky ne. Všechno je věcí vkusu.

Chci parcelu, řekl Doug svému právníkovi. Kup pro mě parcelu, sežeň stavitele a nech mi postavit dům velký jako kasino. Sousedé mají pět pokojů? V tom případě jich já musím mít šest. Chci garáž pro čtyři auta, kuchyň mistra šéfkuchaře, vysoké stropy, koupelny obložené mramorem, nejmodernější elektrické rozvody od základů po střechu. Všechno, co doporučují časopisy o bydlení. Ať mají závistivci důvod závidět.
„Co budeš dělat s takovým palácem?“ zeptal se Mikey. „Vždyť se chodíš domů jenom vyspat. K ničemu ti nebude, ztratíš se v něm jako v bludišti.“

Český název: Union Atlantic
Název originálu: Union Atlantic
Autor: Adam Haslett
Překlad: Martina Neradová
Počet stran: 289
Vazba: Pevná bez přebalu matná
Vydavatel: Host, Brno 2010
Doporučená cena: 299,- Kč

Hodnocení: *** (65%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Všechno je věcí vkusu, i dlouho očekávaný román Adama Hasletta