×
TOPZINE.cz

Vše vždy promyslete, anebo raději mlčte, říká autorka Lucie Tučková

FOTO: Lucie Tučková PKV
Lucie Tučková představila svou knihu Suzanne Renaude (Petrkov 13). Foto: Nikol Dobrá, TOPZINE.cz


O víkendu vyvrcholil v pořadí již 24. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Autorka Lucie Tučková zde představila svou knihu Suzanne Renaud/Petrkov 13, která má k Brodu silné pouto. Navíc za knihu získala cenu za Nejkrásnější knihu Vysočiny 2014.

FOTO: Lucie Tučková PKV
Lucie Tučková představila svou knihu Suzanne Renaude (Petrkov 13).
Foto: Nikol Dobrá, TOPZINE.cz

Spisovatelka a romanistka Lucie Tučková se zabývá česko-francouzskými literárními vztahy 20. století. Vydala knihu o francouzské básnířce Suzanne Renaude a jejím životě s Bohuslavem Reynkem, českým zástupcem tohoto řemeska z Petrkova u Havlíčkova Brodu.

A právě v Havlíčkově Brodě na 24. Podzimním knižním veletrhu Tučková svou knihu představila. Besedu moderoval básník Josef Mlejnek.

Překvapivě něžná korespondence

Okolo setkání a vztahu Renaud a Reynka se točí hned několik mýtů. „Lidé nemají dostatek informací a hned řeknou svůj názor. Buď má jít člověk do hloubky věci, a nebo raději mlčet,“ uvedla při besedě Tučková.

OBR: Lucie Tučková: PetrkovAutorku prý překvapila, jak něžná byla korespondence mezi Suzanne a Bohuslavem těsně po svatbě, ale i poté z Francie, kde Suzanne trávila čas s dětmi. „Udivila mě Bohuslavova něha. Nebyl to básník zahloubaný pouze do sebe,“ prozradila autorka v Havlíčkově Brodě.

Oba milenci si byli jisti, že jeden z nich se bude muset vzdát své země. A z toho měli strach. Přestěhovali se na statek na Vysočinu do Petrkova, nakonec byli ale nuceni opustit i tento svůj nový domov.

„Nejvíce si na Suzanne vážím jejího smyslu pro humor, který si zachovávala i v tak těžkém období, což měli s Bohuslavem společné. Dále schopnosti věrnosti do posledního dechu a schopnosti mlčet, když se má mlčet,“  uzavřela Tučková své vyprávění.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..