Menu
TOPZINE.cz
Finance

Vše o prodeji uhlí pro kotle a kamna

Návrat k tradičním pevným palivům rozjel intenzivní prodej uhlí do domácností. Jaké jsou možnosti nákupu uhlí? A které uhlí bude vhodné pro vaše topeniště? V článku se dozvíte vše podstatné o prodeji této hořlavé horniny, která vám zajistí teplo domova.

Jaké máme uhlí?

Uhlí je tvořené převážně prvkem jménem uhlík. K němu se přidávají ještě vodík a kyslík ve formě vody, síra a další. Čím více je fosilní pevné palivo prouhelněné, tím má vyšší výhřevnost. V ostravsko-karvinském revíru se doluje černá forma uhlí. Severní Čechy mají zase povrchové lomy na hnědé uhlí. Prodej těchto surovin funguje i pro běžné spotřebitele.

Jakou formou probíhá aktivní prodej uhlí?

Můžete si vybrat ze dvou variant dodání. Tím prvním je závoz sypaného uhlí. Prodej uhlí tímto způsobem je historicky velmi oblíbený. Druhou možností je dodání pytlované suroviny uložené na paletách. Jde o čistší formu, díky které se zbavíte oblaků prachu a jednotlivá balení vám ulehčí přenášení do skladu nebo sklepa. Také máte jistotu celkové dodané váhy uhlí, protože je balené po 25 kg a doručí vám přesný počet pytlů podle vaší objednávky.

Zdroj: Pixabay

Jaké velikosti uhlí seženete?

Když se rozhodnete dopřát si komfortnější topení s pytlovaným uhlím, vyberte si tu správnou velikost právě pro vaši topnou jednotku. Palivo zakoupíte ve třech různých velikostech.

Nejmenší kousky do 2,5 cm potřebuje automatický kotel. Ořech 2 pojmenovává hnědou variantu paliva a jako hrášek je označené černé uhlí.

Prodej uhlí ve velikosti ořech 1 se zaměřuje na kamna menších rozměrů. Do nich se hodí kusy o velikosti v rozsahu 2,5 až 4 cm.

Pro klasická kamna a kotle s roštem je vhodná kostka s rozměry od 4 do 9 cm.

Liší se spotřeba suroviny v různých oblastech?

Uhlí se aktuálně těží v severních Čechách a ve Slezsku. Tam se také spaluje nejvíce suroviny v lokálních elektrárnách, ke kterým palivo přesunuje pásový dopravník nebo železnice. V oblasti Ostravy a Karviné funguje intenzivní prodej černého uhlí a místní lidé mají tomu odpovídající kotle a kamna. Pod Krušnými horami naopak vede hnědá varianta.

Potřebujete si pořídit uhlí?

Prodejem uhlí se zabývá e-shop Optimtop.cz. Ve stále aktualizované nabídce naleznete skladové zásoby, které vám v krátké době doručí až před bránu vašeho domova. Pokud potřebujete radu ještě před samotným výběrem, na infolince vám rádi pomohou vyškolení odborníci. Doprava je po celé České republice zdarma.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vše o prodeji uhlí pro kotle a kamna