×
TOPZINE.cz

Vše, co byste měli vědět o varlatech a prostatě. Lze poznat i jejich rakovinu?

Rakovina prostaty a varlat

Ještě než si představíme ty nejčastěji pokládané otázky, podíváme se těmto orgánům „na zoubek“. Začneme párovým orgánem častěji lidově zvaným jako koule, odborněji také testes. Tento orgán uložený v šourku je nepostradatelnou součástí reprodukce, uvnitř varlat se totiž vyrábějí spermie v příjemných 32,9 stupních Celsia po celých 72 dní. Pokud jejich práci chcete podpořit, a naopak jim to nijak zbytečně neztěžovat, určitě byste své intimní partie neměli příliš vystavovat nadbytečnému teplu – například častým saunováním nebo položeným notebookem na klíně. Nepomůžete jim ani kouřením, které snižuje počet i pohyblivost spermií.

Oproti tomu prostatu neboli předstojnou žlázu si můžete představit zase jako takovou „benzínku pro spermie“. Dodává jim totiž energii a živiny tolik potřebné pro dlouhou cestu za oplodněním vajíčka. Oběma orgánům pak velice svědčí pravidelný sexuální styk, díky kterému se prokrvují a u varlat se pak odplavují také odumřelé spermie a toxiny. Když se řekne prevence mužského zdraví, vybaví se spoustě mužům hlavně tento druh, který rádi dobrovolně a pravidelně absolvují. Jak moc se ale mezi muži traduje o dalších metodách prevence?

V posledních letech se prevence mužského zdraví dostává čím dál více do povědomí, hlavně díky hnutí listopadového „movemberu“. Ten každoročně symbolickým knírkem upozorňuje na důležitost prevence mužského zdraví, a tedy i rakoviny prostaty a varlat.

Přesto se v této oblasti se ještě stále vyskytuje spousta nezodpovězených otázek. Společně s neziskovou organizací Loono jsme dali dohromady ty, které na jejich workshopech padají nejčastěji. Znáte odpověď i vy?

Lze rakovině předejít? Jak poznám, že se mnou není něco v pořádku?

Ano. Když na sobě zpozorujete příznaky, jako je přerušované, časté a bolestivé močení nebo dokonce krev v moči, určitě zpozorněte a co nejdřív se objednejte ke svému praktickému lékaři či urologovi. Tyto příznaky mohou značit rakovinu prostaty nebo její jiné onemocnění. Proto nehledejte rady na internetu a co nejdříve se objednejte k odborníkovi, který určí další diagnostické postupy.

Naproti tomu nebezpečnou bulku ve varleti můžeme spatřit i pouhým okem. „Všímejte si jakýchkoliv změn velikosti, tvaru nebo povrchu varlete,“ popisuje Kateřina Vacková, lékařka a zakladatelka neziskové organizace Loono, která stojí za projektem #prsakoule. Abyste tyto změny dokázali zaznamenat, je důležité provádět pravidelné samovyšetření. Jak na to naleznete na stránkách Loono. Pokud chcete tuhle pravidelnou rutinu proměnit v něco mnohem zábavnějšího, vezměte si na pomoc partnerku. Naše drahé polovičky nás konec konců znají nejlépe.

Rakovina se však nemusí projevovat jen bolestí v konkrétních postižených místech. K lékaři byste měli zajít také v případě podezřele rychlého úbytku váhy, nevolnosti, zvracení či nechutenství. 

Rakovina prostaty, poznejte příznaky a nepodceňujte prevenci

Značí každá bulka automaticky rakovinu?

Ne. Ne každá nahmataná bulka je rakovina. Zhoubný nádor vám ale může vyvrátit pouze lékař za pomocí příslušné diagnostiky, takže opravdu s návštěvou příliš neotálejte. Může se však jednat také o nádor nezhoubný nebo jiné onemocnění, které je třeba také včas odhalit a vyhnout se pozdější náročnější léčbě. A na co dalšího můžete při samovyšetření narazit? Pokud provádíte samovyšetření krátce, a ještě své tělo tolik neznáte, můžete si nahmatat „něco“ v šourku nad varletem vzadu – to jste si ale nejspíš nahmatali jen své nadvarle, vždy to porovnejte s druhým varletem. Pokud je změna na obou varlatech stejná, nemusíte se bát.

Týká se rakovina i mladých lidí?

Ano. Někteří muži všechny výše zmíněné postupy již znají, ale o preventivní prohlídky i samovyšetření se zajímají až v pozdějším věku. To je však chyba. Rakovina prostaty se sice projevuje převážně u mužů kolem 60. a 70. roku věku, ale rakovina varlat je záležitostí hlavně těch mladších. Postihuje totiž nejčastěji muže ve věku mezi 15. a 40. rokem. Se samovyšetřením proto začnete co nejdříve – není lepší čas než právě teď, symbolicky, v listopadu.

Doufáme, že jsme vám zodpověděli ty nejdůležitější otázky. Pokud vás napadají další, můžete kontaktovat Loono na jejich sociálních sítích nebo přes kontaktní formulář na www.loono.cz.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..