Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

VŠ: Co všechno byste si měli zařídit, než na ni nastoupíte

Redakce

Redakce

9. 9. 2010

FOTO: vysoká školaDostali jste se na vysokou školu a už se pomalu začínáte bát změn, které vás čekají? A že to budou pro mnoho z vás jistě změny zásadní. Zejména co se týče ubytování. Ten, kdo nebyl coby středoškolák na internátě, teď poprvé zakusí, jak se žije bez maminčiny péče. Topzine.cz vám teď zhruba načrtne, na co se máte coby čerství prváci připravit a co je třeba si ke studiu zařídit.

studenti

Ilustrační foto, Zdroj: Topzine.cz

Než nastoupíte do školy, jistě už budete znát svůj rozvrh. Pokud budete studovat ve městě, ve kterém jste byli maximálně na školním výletě, a to ještě v zoo, z vlastní zkušenosti radím, projděte si předem všechna místa, kde bude výuka probíhat. Není nic příjemného běhat po cizím městě s mapou v ruce a následně stejně přijít na výuku pozdě.

Prohlédněte si předem do čeho dete

Pokud se vám poštěstilo, že bydlíte od univerzitního města tak daleko, že dostanete kolej, dostanete pozvánku s datem, kdy se máte dostavit k zapsání. Většinou je to o nějaký ten pátek dřív než začátek semestru. Zde se vám naskytne skvělá příležitost projít si předem město. Abyste dostali vlastní kolejenku, nezapomeňte si s sebou vzít občanku, aktuální fotografii a oznámení o přidělení koleje.

Status vysokoškoláka

A je konec září a jste oficiálně vysokoškoláci. Jste sami v cizím městě a musíte se naučit plavat!  Co je ještě nutné si vyřídit:

  • Maminka už vám sice neuvaří, ale to neznamená, že se musíte živit suchými rohlíky. Dojděte si zařídit jídlo do menzy. Často nabízejí z více druhů jídel, takže nikdo nemusí mít strach, že si nevybere. Peníze vám pravděpodobně nabijí na studentskou kartu/ISIC.
  • Až se za nějaký čas trochu rozkoukáte, nezapomeňte si vyřídit ubytovací stipendium, eventuelně sociální stipendium. Vysokoškolský život je drahý a každá korunka navíc se jistě hodí.
  • Dojděte se přihlásit do univerzitní knihovny. Většinu skript najdete pravděpodobně jen tam.
  • Aby vám ty peníze na obědy měli kam nabít, musíte si studentskou kartu nejdřív zařídit. Studentská průkazka ale neslouží pouze do menzy. Díky ní se dostanete do školy, eventuálně do jednotlivých učeben, někdy si na ni můžete nabít peníze třeba  na kopírování. Pokud si připlatíte, dostanete místo obyčejné studentské karty kartu ISIC. Díky ISIC kartě budete mít nárok na řadu slev. Seznam obchodů, ve kterých dávají na ISIC slevy, najdete v brožurce, kterou dostanete spolu s ještě teplou ISIC kartou.
  • Poptejte se také na studijním oddělení po potvrzení o studiu. Bude se vám hodit, až si budete zařizovat studentské jízdné na vlak nebo na městskou hromadnou dopravu

Doufám, že vám tento článek alespoň trochu ulehčí vaše začátky. Nezapomeňte, že nestudujete sami a ostatní mají určitě stejné problémy, takže se je nebojte oslovit. Ve skupině se problémy řeší určitě příjemněji. A znáte to přísloví o líných ústech, ne?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VŠ: Co všechno byste si měli zařídit, než na ni nastoupíte