Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vrchol Letní filmové školy obstaral Ken Loach s podporou dvou fotbalových legend

Petra Duhajská

Petra Duhajská

29. 7. 2010

!Speciál! V kině Hvězda se včera večer sešly hned dvě hvězdy. Britský režisér Ken Loach a legendární fotbalový komentátor Karol Polák. Všechna sedadla sice obsazena nebyla, ale sál i tak doslova přetékal atmosférou a emocemi.

FOTO: Ken Loach a Eric Cantona

Ken Loach se svým fotbalovým hrdinou, Zdroj: archiv

Nedočkavost mě do Hvězdy přivedla už půl hodiny před začátkem programu. Ken Loach sice nepatří k těm nejslavnějším režisérským esům, ale informovaným filmovým fanouškům je znám více než dobře. V poslední době na sebe upozornil zejména zdrcujícím historickým dramatem Zvedá se vítr (The Wind That Shakes the Barley, 2006). Snímek věnující se irským bojům za nezávislost byl oceněn i Zlatou palmou na MFF v Cannes.

Velký režisér i fotbalový fanoušek

Věrný svému politickému přesvědčení, točí Loach už několik desítek let většinou sociálně-kritické filmy, ve kterých se věnuje zejména obyčejným lidem, kteří od života nedostávají nic zadarmo. A takový je i hlavní hrdina snímku Hledá se Eric (Looking for Eric, 2009).

Nejprve ale pár slov o fotbalu. Ten totiž hraje důležitou roli nejen v tomto rok starém filmu, ale i v životě Kena Loache. A právě proto byl pro předání Výroční ceny AČFK vybrán Karol Polák, ztělesnění československé kopané. I ti, kteří se tak jako já narodili až po největším úspěchu našeho fotbalu, jistě slyšeli jeho Jsme majstri Európy!

FOTO: Karol Polák

Nejslavnější čs. sportovní komentátor

Polák si během ceremonie možná uzurpoval až moc času a prostoru (což mu někteří diváci dali hlasitě najevo), ale britský klid a decentnost ho nakonec zachránily. Loach ukázal, že k jeho silným stránkám patří i smysl pro humor, a Polákovu exhibici přešel se stoickým klidem. Svou emotivní řeč zakončil poděkováním filmovým klubům a oceněním jejich záslužné činnosti.

King Eric radí looserovi Ericovi

S nápadem natočit film přišel za Kenem Loachem sám velký Eric Cantona, legenda Manchasteru United. Chtěl na plátno přenést oboustranný vztah, který ho pojí s jeho fanoušky, těmi obyčejnými lidmi.

Už dlouho jsem v kině nezažila tak upřímný smích i pláč, tak nadšený potlesk. Až zase někdo bude prohlašovat něco o tom, že netočí filmy pro kritiky, ale pro obyčejné lidi, a bude tím omlouvat vulgárnost a přízemnost, vzpomenu si na filmového Erica, který je sice v prdeli, jak sám prohlašuje, ale snaží se to s pomocí rad skutečného fotbalového hrdiny Erica změnit,  a jen se zasměju.

Organizátoři i návštěvníci Letní filmové školy dluží Kenu Loachovi za tento nádherný večer velký dík.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vrchol Letní filmové školy obstaral Ken Loach s podporou dvou fotbalových legend