Vrchol Letní filmové školy obstaral Ken Loach s podporou dvou fotbalových legend

!Speciál! V kině Hvězda se včera večer sešly hned dvě hvězdy. Britský režisér Ken Loach a legendární fotbalový komentátor Karol Polák. Všechna sedadla sice obsazena nebyla, ale sál i tak doslova přetékal atmosférou a emocemi.

FOTO: Ken Loach a Eric Cantona
Ken Loach se svým fotbalovým hrdinou, Zdroj: archiv

Nedočkavost mě do Hvězdy přivedla už půl hodiny před začátkem programu. Ken Loach sice nepatří k těm nejslavnějším režisérským esům, ale informovaným filmovým fanouškům je znám více než dobře. V poslední době na sebe upozornil zejména zdrcujícím historickým dramatem Zvedá se vítr (The Wind That Shakes the Barley, 2006). Snímek věnující se irským bojům za nezávislost byl oceněn i Zlatou palmou na MFF v Cannes.

Velký režisér i fotbalový fanoušek

Věrný svému politickému přesvědčení, točí Loach už několik desítek let většinou sociálně-kritické filmy, ve kterých se věnuje zejména obyčejným lidem, kteří od života nedostávají nic zadarmo. A takový je i hlavní hrdina snímku Hledá se Eric (Looking for Eric, 2009).

Nejprve ale pár slov o fotbalu. Ten totiž hraje důležitou roli nejen v tomto rok starém filmu, ale i v životě Kena Loache. A právě proto byl pro předání Výroční ceny AČFK vybrán Karol Polák, ztělesnění československé kopané. I ti, kteří se tak jako já narodili až po největším úspěchu našeho fotbalu, jistě slyšeli jeho Jsme majstri Európy!

FOTO: Karol Polák
Nejslavnější čs. sportovní komentátor

Polák si během ceremonie možná uzurpoval až moc času a prostoru (což mu někteří diváci dali hlasitě najevo), ale britský klid a decentnost ho nakonec zachránily. Loach ukázal, že k jeho silným stránkám patří i smysl pro humor, a Polákovu exhibici přešel se stoickým klidem. Svou emotivní řeč zakončil poděkováním filmovým klubům a oceněním jejich záslužné činnosti.

King Eric radí looserovi Ericovi

S nápadem natočit film přišel za Kenem Loachem sám velký Eric Cantona, legenda Manchasteru United. Chtěl na plátno přenést oboustranný vztah, který ho pojí s jeho fanoušky, těmi obyčejnými lidmi.

Už dlouho jsem v kině nezažila tak upřímný smích i pláč, tak nadšený potlesk. Až zase někdo bude prohlašovat něco o tom, že netočí filmy pro kritiky, ale pro obyčejné lidi, a bude tím omlouvat vulgárnost a přízemnost, vzpomenu si na filmového Erica, který je sice v prdeli, jak sám prohlašuje, ale snaží se to s pomocí rad skutečného fotbalového hrdiny Erica změnit,  a jen se zasměju.

Organizátoři i návštěvníci Letní filmové školy dluží Kenu Loachovi za tento nádherný večer velký dík.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Petra Duhajská

Je mi 23 let, bydlím v Praze. Studovala jsem na Akademickém gymnáziu ve Štěpánské, na FF UK jsem dělala politologii, nizozemštinu a filmovou vědu, ale postupně převážila touha po škole života. Mám ráda hudbu – dřív jsem hrála na housle a saxofon a zpívala ve sboru – hlavně rock, poprock, ale i klasiku nebo něco tvrdšího. Ráda čtu, nejradši mám současnou prózu (Arnon Grunberg, Paolo Giordano, Erlend Loe, E. L. Doctorow), ale nevyhýbám se ani odborným knihám o umění, historii, filosofii, politice. Z filmů mám nejradši britské a starší hollywoodské (70. léta a dříve).
Kromě toho se zajímám o sport, zdraví a kosmetiku, ráda jezdím na kole a chodím na výlety.
Co se méně “praktických” a “konkrétních” zájmů týká, mám ráda filosofii, hledání odpovědí na otázky týkající se smyslu života, naší přítomnosti na Zemi a vztahů mezi lidmi…
Do Topzinu jsem začala přispívat v lednu 2010 do rubrik Hudba a Film a TV, od konce září 2010 do začátku března 2011 jsem byla editorkou hudební rubriky, nyní jsem se vrátila k redaktorské činnosti.

1 Comment on Vrchol Letní filmové školy obstaral Ken Loach s podporou dvou fotbalových legend

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*