Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Vražedný pátek zažijí diváci v Řeznické. Divadlo chystá první premiéru

Hana Švarcová

Hana Švarcová

8. 9. 2013

Na čtvrtek 12. září nachystalo Divadlo v Řeznické svou první letošní premiéru. Stane se jí hra Benjamina Kurase Vražedný pátek. Spíše než čeští návštěvníci divadla mohou jméno tohoto spisovatele znát čtenáři.

FOTO: Vražedný pátek v Divadle v Řeznické

Divadlo v Řeznické se chystá na premiéru inscenace Vražedný pátek. Zdroj: Divadlo v Řeznické

Teprve letos se hry tohoto dramatika dostávají na česká jeviště, ačkoli své světové premiéry mají již dávno za sebou. Kromě Divadla v Řeznické se chystá na svůj repertoár zařadit Kurasovu hru také Městské divadlo Zlín, a to již letos v říjnu.

Vražedný pátek zažil svou velkou světovou premiéru roku 1977 v londýnském divadle Soho Poly. Letos se tato inscenace s prvky dokumentárního dramatu dostává také před české diváky.

FOTO: Vražedný pátek v Divadle v Řeznické

Ve Vražedném pátku si zahrají otec a syn Stanislav a Jakub Zindulkovi.

Autor se v této židovské detektivce zabývá otázkou holocaustu a pojímá toto téma kontroverzně. Hra obsahující provokaci a sarkasmus zobrazuje osud člověka, jehož dostihne minulost. Text vybízí diváka k zodpovězení otázky „vinen, nevinen“.

V hlavních rolích inscenace Vražedný pátek se představí Stanislav Zindulka a Jakub Zindulka, který je současně režisérem i scénografem inscenace.

FOTO: Vražedný pátek v Divadle v Řeznické

Inscenace klade divákovi otázku. „Vinen, nevinen?“

Benjamin Kuras je český spisovatel, překladatel, dramatik a publicista žijící ve Velké Británii. Narodil se ve Zlíně, v Olomouci vystudoval anglistiku. Roku 1968 emigroval do Velké Británie, kde konvertoval k judaismu. Judaismus je mimo jiné jedním z velkých témat, jimiž se ve svém díle zabývá. Je autorem dvaceti rozhlasových a divadelních her.

Po sametové revoluci se Benjamin Kuras částečně vrátil do rodné vlasti. Od roku 1990 publikuje v českých médiích, jmenujme Respekt, Týden, Reflex, Euro, Český deník či Marianne. Mimo to je autorem 27 knih, z nichž mezi nejslavnější patří Tao sexu, Jak přežít padouchy či Češi na vlásku.

FOTO: Vražedný pátek v Divadle v Řeznické

Co se stane, když člověka dostihne minulost?

V současné době vzniká ve studiích Českého rozhlasu rozhlasová hra Benjamina Kurase Sebeklamy. V hlavních rolích se představí Hana Maciuchová a Igor Bareš. Hra bude uvedena u příležitosti 440. výročí Univerzity Palackého v Olomouci v sobotu 26. října na stanici ČRo Vltava.

Vražedný pátek, Divadlo v Řeznické, autor: Benjamin Kuras, režie: Jakub Zindulka, hrají: Stanislav Zindulka, Jakub Zindulka

Premiéra 12. září 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vražedný pátek zažijí diváci v Řeznické. Divadlo chystá první premiéru