Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Vraťte se do dětských let a zažijte pohádkovou Noc s Andersenem

OBR: Noc s AndersenemKdy naposledy jste viděli dítě, které by strávilo celou noc tak, že by za svitu lampičky četlo knihu? Malých čtenářů ubývá a čtenářská gramotnost dnešních patnáctiletých je hluboko pod světovým průměrem. Co s tím? Zvýšit zájem o knihu a četbu, především o tu dětskou, má blížící se Noc s Andersenem.

OBR: Noc s Andersenem

Ilustrace Markéty Vydrové k letošní Noci s Andersenem, Zdroj: nocsandersenem.cz

První s nápadem noci plné pohádek přišli knihovníci v Uherském Hradišti. Před jedenácti lety se jednoho večera dveře tamější knihovny nezavřely a zůstaly otevřené až do rána. Bylo to 1. dubna, v předvečer Mezinárodního dne dětské knihy. Tenkrát se v Knihovně BBB v Uherském Hradišti sešlo dvacet dětí, které si celou noc četly pohádky, hrály hry a soutěžily.

Andersenova noc je mezi dětmi oblíbenější než jeho pohádky

O zajímavé akci, která podporuje dětské čtenářství, se díky Klubu dětských knihoven SKIP dozvěděly další knihovny v republice. Nelenily a následující rok se k noci plné dětské literatury připojily. A protože se Mezinárodní den dětské knihy slaví 2. dubna, kdy se v roce 1805 v Dánsku narodil pohádkář Hans Christian Andersen, dostala akce název Noc s Andersenem.

V roce 2001 se přes noc četlo ve čtyřiceti knihovnách, o rok později na 72 místech a v roce 2003 už na 153 místech. Ke knihovnám se přidaly školy, domy dětí, ústavy sociální péče, nemocnice a další zařízení. V loňském roce Noc s Andersenem zavítala do 905 prostorů. Kromě České republiky se akce dostala i za hranice, na Slovensko, Slovinsko i do Polska.

Také letos se dá očekávat nárůst zúčastněných institucí i čtenářů. K Noci se nově přidají také České školy bez hranic v Drážďanech, Londýně, a dokonce i v australském Sydney.

S Andersenem během jedné noci na procházku nebo do divadla

Program Noci s Andersenem závisí na jednotlivých organizátorech. Kromě čtení se pro děti konají karnevaly, lampiónové průvody, stezky odvahy, noční prohlídky zámků a hradů, hraje se divadlo, tancuje se, zpívá se. Co však všechna místa přihlášená k Noci spojuje, je kromě lásky k dětské literatuře a zábavě také internet. Každoročně spolu všichni malí účastníci mají možnost komunikovat přes chat, sdělují si dojmy a navazují nová přátelství na kilometry daleko.

Letos bude Noc s Andersenem zasvěcená Václavu Čtvrtkovi. Muž, který stvořil nesmrtelné české pohádkové postavy jako je Rumcajs, Křemílek a Vochomůrka, víla Amálka nebo vodník Česílko, by letos oslavil sté narozeniny.

Do letošního ročníku je přihlášeno 475 knihoven, 286 škol, 49 ostatních zařízení a 220 různých míst v zahraničí. Vše vypukne jako každý rok 1. dubna večer, tak se nezapomeňte podívat, jestli se náhodou ve vašem městě také někde nespí s Andersenem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vraťte se do dětských let a zažijte pohádkovou Noc s Andersenem