Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vrak Titaniku je požírán bakteriemi. Do dvaceti let může zmizet navždy

Samcová Jana

Samcová Jana

17. 1. 2011

V roce 2012 tomu bude přesně sto let, co se potopil nejslavnější a ve své době největší parník světa Titanic. Vědci nyní přišli s odhalením, které troskám Titaniku věští druhou, tentokrát definitivní smrt. Vrak lodi nenávratně mizí v útrobách bakterií.

FOTO: Titanic

Titanic, Zdroj: wikipedia

Bakterie, která se živí pozůstatkem Titaniku, respektive jeho železem, dostala jméno Halmonas Titanicae. Objevena byla již v roce 1991, kdy byly z vraku vyzvednuty první vzorky. Vědci nyni předpovídají, že by tyto bakterie mohly kompletně rozložit trosky zaoceánské lodi, a to do pouhých dvaceti let.

K objevu destruktivních bakterií přispěli doktoři Henrietta Mann a Bhavleen Kaur z Dalhousie university v Halifaxu v Kanadě spolu s badateli ze sevillské univerzity ve Španělsku. Mannová celou situaci komentovala: „Dle mého názoru Titaniku zbývá možná 15 nebo 20 let. Nemyslím si, že by vydržel déle než po tuto dobu.“

Titanic se potopil po nárazu do ledovce během své vůbec první plavby ze Southamptonu v jižní Anglii do New Yorku v noci ze 14. na 15. dubna 1912. Zahynulo celkem 1517 pasažérů. Potopení luxusního parníku se řadí mezi jednu z největších námořních katastrof všech dob.

Podaří-li se bakteriím skutečně včas zkonzumovat 50 tisíc tun železa, nemusí v roce 2030 po Titaniku zbýt nic víc než rezavá skvrna na dně oceánu.

V roce 2012 právě u příležitosti stého výročí potopení lodi, nebo chcete-li u příležitosti stého výročí jejího vyplutí, bude po patnácti letech znovu uveden do kin snímek Jamese Camerona Titanic, tentokrát ve formátu 3D. Více info zde.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vrak Titaniku je požírán bakteriemi. Do dvaceti let může zmizet navždy