Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Volný byt: prodat nebo pronajmout?

Byt, ve kterém právě žijete a jste jeho majitelem, přestane pravděpodobně v budoucnu vyhovovat vašim potřebám. Pokud tato situace nastane, začnete se poohlížet po jiném nebo rovnou po rodinném domě a kromě jiného budete řešit i otázku, co se stávajícím bytem udělat. Prodat nebo pronajmout?

Máte malou garsonku a přemýšlíte o pořízení většího bytu, protože už přišel čas na založení rodiny? Nebo naopak chcete z velkého bytu do menšího, protože jsou děti už dospělé a toužíte po něčem skrovnějším? Pracovní nabídka nebo životní změna vás zavály na druhý konec republiky? V každé ze jmenovaných situací i v mnoha dalších je na místě se rozhodnout, zda stávající byt pronajmete nebo prodáte. Je lepší si tedy byt ponechat pro případ, že byste tam chtěli vrátit anebo ho prodat? Víte, jak prodat nemovitost nebo ji pronajmout? Obě možnosti mají své výhody i nevýhody.

Pronájem

Výhodou pronájmu je, že když vám nájemce zaplatí nájem, můžete částkou pokrýt zaplacení měsíční splátky hypotéky nebo si jen přilepšit ke svému rozpočtu, pokud už se vás hypotéka netýká. V jistém smyslu slova je to tedy tak, že nájemce bude platit vaše nové bydlení a jakmile se hypotéka splatí, můžete si ji nechat jako měsíční příjem. Byt je stále váš a i když ho teď jinak nevyužijete, za pár let může být situace jiná. Avšak ještě dříve, než se rozhodnete pro pronájem, vezměte v úvahu vaši současnou finanční situaci, stav realitního trhu a jakákoliv nařízení a regulace ovlivňující práva pronajímatele. Nezapomeňte také na různé starosti s nájemníky a řešení případných problémů nebo úprav v bytě.

Prodej

Svůj byt můžete také prodat, což je časté řešení v případě koupě nového. Peníze, které vám prodej bytu zajistí, můžete využít na nákup nového nebo ke splacení hypotéky či jinak investovat. Dobrým vodítkem je zjistit si průměrnou cenu nemovitostí ve vašem okolí. Pokud si řeknete „prodám byt a budu mít klid“, máte z velké části pravdu. Po vyřízení všech náležitostí už nemusíte dál nic řešit, starat se nebo zařizovat.

Konečné rozhodnutí je na vás. To, zda svůj byt pronajmete nebo prodáte, záleží na mnoha okolnostech a pokud vás netrápí hypotéka nebo finance, máte navíc výhodu dlouhé doby na rozmyšlenou. V každém případě je lepší se obrátit na realitní kancelář, která má s pronájmem i prodejem dostatek zkušeností a zajistí vám vše potřebné, od inzerce až po právní servis. Navíc vám může zkušený makléř zajistit prohlídky s potencionálními zájemci a vy se nemusíte o nic starat. To je výhodné například tehdy, když vás práce nebo soukromý život přivedly do jiného města a je pro vás nepohodlné na každou prohlídku dojíždět desítky kilometrů. Pokud tedy máte třeba byt v Brně a odstěhovali jste se do Ostravy, je pro vás dobrým pomocníkem realitní kancelář v Brně. Postará se o zájemce i prohlídky a vy nemusíte nikam jezdit.

Závěrečné rozhodnutí je tedy plně ve vašich rukou. Pokud jste se rozhodli, že chcete prodat byt či dům, anebo ho pronajmout, buďte obezřetní a zjistěte si co nejvíce informací. V případě, že je u vás žádoucí, aby celý proces proběhl hladce a hlavně správně, využijte služeb realitní kanceláře, která vám pomůže byt efektivně zviditelnit a prodat za optimální cenu.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Volný byt: prodat nebo pronajmout?