Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Vojáci z terakoty. Replika slavné památky pod rouškou popkultury

Martina Knapová

Martina Knapová

4. 1. 2015

Když v roce 1974 čínští farmáři objevili terakotové vojsko dynastie Qin, málokdo by tehdy předpovídal, že se dílo stane inspirací pro americkou umělkyni Lizabeth Evu Rossof. Ta vytvořila repliku slavné vojenské armády za pomoci elementů ze soudobé populární kultury. Pojďme si její bizarní dílo představit blíže.

Lizabeth Eva Rossof, Bojovníci, Zdroj: www.lerstudio.com

Lizabeth Eva Rossof, Bojovníci. Zdroj: www.lerstudio.com

Mladá umělkyně vytvořila vlastní kolekci vojáků z terakoty a jejich hlavy zaměnila za postavičky z amerických animovaných pohádek pro děti a oblíbených seriálů současného světa. Série bojovníků tak obsahuje například zpodobení Mickey Mouse, Batmana, Shreka nebo Barta Simpsona.

Lizabeth Eva Rossof, Bojovníci - Batman, Zdroj: www.lerstudio.com

Lizabeth Eva Rossof, Bojovníci – Batman. Zdroj: www.lerstudio.com

Lizabeth E. Rossof o svém díle říká, že hravým způsobem objevuje vliv americké kultury na čínský průmysl. Nicméně cena novodobých terakotových strážců už tak hravá není, neboť každá z postaviček stojí kolem 1 600 až 1 800 amerických dolarů. Celý set postaviček lze na internetu koupit v přepočtu za 200 000 Kč.

Lizabeth Eva Rossof, Bojovníci - Shrek, Zdroj: www.lerstudio.com

Lizabeth Eva Rossof, Bojovníci – Shrek. Zdroj: www.lerstudio.com

Série vojáků nazvaná Xi’an-American Warriors byla totiž vyrobena podle stejného postupu, jakým vznikla slavná památka dynastie Qin. Sošky jsou zhruba 45 centimetrů vysoké a provedené s důrazem na detail. Hravé dílo mladé umělkyně upoutalo pozornost a některé postavičky již byly prodány kupcům, kteří zatím zůstávají v anonymitě.

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vojáci z terakoty. Replika slavné památky pod rouškou popkultury