Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vlk na DVD: Sibiřský skoro-dokument v sobě skrývá nesmírnou krásu

Eliška Nová

Eliška Nová

31. 1. 2012

Ne, nejde o známější horor s Jackem Nicholsonem, který se mění ve vlka. Tento Vlk je mnohem prozaičtější. Pojednává totiž o jednom sibiřském kmeni.

Vlk. Zdroj: distributor filmu

Film

Hlavní hrdina Sergej už je skoro dospělý. Jeho kmen sibiřských pastevců ho proto vybere, aby se stal hlídačem stáda. Na konci léta musí odejít do hor ohlídat přes zimu stádo sobů a zabít každého vlka, který se jen přiblíží. Když ale objeví vlčici se čtyřmi mláďaty, rozhodne se nechat je žít.

Nicolas Vanier je francouzský filmový režisér, spisovatel a dobrodruh. Pro své dílo čerpá ze svých cest, první podnikl do Laponska v roce 1979. Od té doby procestoval Skandinávii, Kanadu nebo Aljašku. Právě tam získával nápady pro film Poslední traper (2004). Tři roky pak strávil na Sibiři s kočovným kmenem Evenků a jejich stády sobů. O nich je jeho celovečerní film Vlk.

Rozehrává se tak známý příběh, jak člověk s divokou zvěří započal přátelství na život a na smrt. Což je v tomto případě v podstatě pravda, ale kupodivu tak činí bez jakéhokoli kýče nebo patosu. Samotný název filmu je poněkud zavádějící, protože Sergej se nespřátelí s jedním vlkem, ale rovnou s šesti – všemi mláďaty, samicí a nakonec i samcem.

V počátku se to zdá poněkud absurdní. Už proto, že vlčí matka, jejíž mláďata jsou v nebezpečí, na Sergeje jen vrčí, na útok se nezmůže a nechá chlapce, aby je z povzdálí pozoroval. Časem mu dokonce dovolí si s mláďaty hrát. Nic se nemění ani ve chvíli, kdy se na scéně zjeví samec. Ale budiž, scénář aspoň nestaví na tématu ve stylu: zabil jsem vám matku, tak vás vychovám.

Střih v první polovině je minimálně zmatečný. Není úplně zřetelné, jestli se děj odehrává v jednu chvíli na jednom místě nebo jestli mezi scénami uplynul nějaký čas. Zato zvuk je dokonalý, kamera bezchybná. Díky ní sibiřská krajina uhrane kdejakého měšťáka.

Sibiř v blockbusteru místo v civilním dramatu? To je epický Útěk ze Sibiře

Největším úskalím filmu je jeho dramatická linka. Je zkrátka příliš slabá a sama o sobě na celovečerák nestačí. Na druhou stranu se snímek do ničeho nenutí. Tam, kde drama není, ho tvůrci uměle nevytváří, ale nechávají film plynout a sází hlavně na přírodní scenérie. Díky tomu i milostná zápletka nepůsobí jako pěst na oko. Dva obyčejní lidé se do sebe prostě jenom zamilovali. Nic víc, nic míň. Co na tom, že spolu sdílejí tajemství o vlcích, které nezabili. Je to stejné, jako by rodiče nepovolili dítěti psa a on ho mezitím schovával na půdě.

Sergej a Anastázie mají tajemství

Nicolas Vanier prostě natočil film o pastevcích, zvířatech a o sibiřské krajině. Nenajdete v něm boje na život a na smrt, milostné vzplanutí ve stylu Romea a Julie, ani jednoznačného padoucha, natožpak divokého vlka, který se najednou proměnil ve vegetariánského přítele, přestal žrát soby a začal poslouchat. I proto se o něm často hovoří jako o hraném dokumentu. Je to prostě jen obyčejný film. V tom je jeho nesmírná krása.

DVD

Film byl natočen ve francouzštině, která danému prostředí příliš nesedí. Proto si ho radši pusťte v češtině, která je na disku k dispozici. Titulky má DVD jediné, a to české. Nabídka je holá, najdete v ní jen nastavení a kapitoly. Obal využívá krásných filmových záběrů, zato ilustrovaný vlk v nabídce je kýčovitý až to bolí.

Vlk (Loup)

Drama
Francie, 2009, 102 min

Režie: Nicolas Vanier
Hrají: Nicolas Brioudes, Pom Klementieff, Min Man Ma, Vantha Talisman

Zvuk: 2.0 česky, francouzsky
Titulky: české
Bonusy:

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vlk na DVD: Sibiřský skoro-dokument v sobě skrývá nesmírnou krásu