Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vlci a ovce. Staňte se bačou!

Hana Vítová

Hana Vítová

6. 10. 2009

vlci_ovce_600x338Farmáři v malé poklidné vesničce chovají neobvykle vyhlížející ovečky. Každé ráno je vypustí na pastvu, aby se pořádně proběhly. Někteří ovčáci mají to štěstí, že vlastní nedobytnou ohradu, s huňatými ovcemi v bezpečí. Ale jsou i tací, kteří zavčas neoplotili svoji pastvinu. Na okraji je obklopuje hluboký temný les, ve kterém číhá hladový vlk. Podaří se jim všechny svoje ovečky zachránit nebo je chuděrky čeká jistá smrt?

Rozehraná hra, Foto: Hana Vítová

Rozehraná hra, Foto: Hana Vítová

François Bruel, autor všech kreseb, výborně ztvárnil grafickou stránku celé hry. Na každé kartičce, která je oboustranná, najdete ovečky v nejrůznějších formacích a při různých činnostech. Občas se totiž stane, že se ovečka jedné barvy zamiluje do jiné. Ohrada je však v jejich lásce nijak nemůže omezovat a tak si svoji náklonnost dávají najevo šeptáním do oušek a polibky. Další ovečky bečí strachem z vlka u lesa a doufají, že si jich brzo povšimne ovčák. Většina z nich ale šťastně přežvykuje chutné trsy trávy a užívá si pohody čtyřnohého ovčího života. Originální pojetí oveček, pastýřů, vlků a myslivců příjemně zpestří zážitek ze hry.

Philippe des Pallières, otec hry Vlci a ovce, se inspiroval světoznámou dětskou klasickou hrou domino. Vychází z pravidla, že lze navázat pouze stejnou (podobnou) stranou. Hra se pyšní francouzským oceněním JEU DE L´ANNEE 2003 – Hra roku 2003. Na kartičkách jsou zobrazeny ovečky u ohrady, lesa nebo města a záleží jen na vás, co si z různých možností vyberete. Nejvýhodnější je obklopit své ovečky ohradou, kde vám nehrozí žádné nebezpečí.

Samozřejmě musíte brát v úvahu různé soupeřovy strategické tahy, které vám vysněnou idylku můžou naprosto pokazit. V lese se znenadání může objevit vlk, a pokud nebudete mít po ruce myslivce, celé vaše stádo se může ráz naráz stát vlčí potravou. Hráč z počátku skrývá svojí barvu oveček, a když se je rozhodne odkrýt, dostane výhodu v podobě nabušeného ovčáka, který dokáže ubránit celé stádo před vlkem. V lese se samozřejmě může objevit vlků víc a to už bude záležet jen a jen na hráči, jak si s ním poradí. Hra dostává velký spád a záleží jen na vaší taktice, abyste ubránili co největší stádo. Kartičky se totiž vytahují náhodně ze sáčku, takže vy můžete mít barvu soupeřových oveček, stejně tak jako soupeř může mít ty vaše.

Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Pravidla jsou jednoduchá. Na začátku hry, kterou mohou hrát maximálně čtyři hráči (omezeno barvami ovcí), si každý vylosuje svoji barvu stáda, spolu s pěti dalšími kartičkami. Můžete si vylosovat modrou, oranžovou, červenou nebo černou ovečku. Startovní kartičkou je střed města se studnou, která se položí se na stůl a od ní se pokračuje na libovolné strany. V pravidlech hry je uvedeno, že hru začíná nejmladší hráč. To se bude nejvíce líbit dětem.  Ve hře se všichni pravidelně střídají a pokládají své kartičky. Po položení kartičky na stůl se ze sáčku vytáhuje tolik dalších, s kolika sousedí právě položená kartička. Vítězem se stává hráč s největším uzavřeným stádem.

Hrací karty jsou provedeny z odolného tvrdého materiálu. U sáčku bohužel chybí šňůrka, kterou by ho bylo možné stáhnout. Jsou na ni dokonce připraveny dírky, takže bude záležet jen na vás, jestli si nějakou protáhnete. Dalším velkým mínusem hry je malý rozměr krabice, do které se nevejdou kartičky v sáčku. Musíte je vždy vysypat, a pak při začátku hry opět do sáčku umístit. Výhodou hry Vlci a ovce jsou jednoduchá pravidla, která pochopí i menší děti za pár minut. Pokud hru hrají dva hráči, pravidla dovolují, aby každý měl dvě barvy stád. Při této variantě můžete dobře taktizovat, jednou barvou škodit soupeřovi a zavírat mu tak možnosti zabíraní nového území a u druhé se snažit o co největší počet přírůstků v ohradě.

Rozehraná hra, Foto: Hana Vítová

Rozehraná hra, Foto: Hana Vítová

Tato na první pohled dětská hra se stává vynikající strategickou hrou, u které se dospělí nudit nebudou. Můžete se stát zákeřnými vlky zabijáky, poblázněným myslivcem, který ve svém lese nestrpí žádné vlky nebo jen farmářem, který chce mít co nejvíce oveček.

Název hry: Vlci a ovce
Typ hry: desková hra, logická, strategická
Distributor pro ČR: Granna, Press-Pygmalion www.granna.cz
Cena: 299 Kč
Počet hráčů: 2-4
Hrací doba: 30 – 70 minut
Doporučený věk: od 7 let
Zpracování (0-30):  20% (-10% za krabičku, do níž se nevejdou hrací karty, které máte umístěné v sáčku)
Hratelnost (0-40):  35% (-5% hru můžete hrát několikrát za sebou, ale není na každodenní hraní)
Originalita (0-30):  20% (-10% inspirace dominem a moderními strategickými hrami)

Celkové hodnocení (součet, max 100):  75%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vlci a ovce. Staňte se bačou!