Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vlakem po Evropě? Na InterRail

Redakce

Redakce

25. 6. 2010

Blížící se letní prázdniny jsou pro velkou část z nás časem cestování. Se síťovými jízdenkami InterRail se nabízí jedinečná příležitost, jak procestovat Evropu téměř bez omezení. Na výběr máte několik variant jízdenek. Pokud chcete ujet několik tisíc kilometrů po zemích Evropy za přijatelné ceny, pak čtěte dál.

Německý rychlovlak ICE - Franfurt am Main. Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Výhody síťové jízdenky InterRail

Síťová jízdenka není na rozdíl od běžných jízdenek vázána na konkrétní stanici nástupu a výstupu. Jediným omezením je síť vybraných železničních tratí v Evropě. Některé soukromé tratě tuto jízdenku neuznávají, ale těch není mnoho.

Nespornou výhodou jízdenky InterRail je neomezený počet ujetých kilometrů a jízd v rámci platnosti jízdenky, kterou si koupí určité varianty v podstatě určíte sami. Poskytovány jsou výrazně nižší ceny pro děti a mládež do 26 let. Jízdenky se prodávají do 1. i 2. třídy. Na InerRail lze cestovat všemi kategoriemi vlaků – u některých s příplatkem. Pro ty, kteří chtějí cestovat v rámci jedné země, existuje varianta One Country Pass. Ti, co chtějí procestovat Evropu je vhodná varinta Global Pass.

Výhodou jízdenek InterRail je, že během platnosti jízdenky se můžete vrátit zpět do ČR a poté znovu vycestovat. V České republice ale tato jízdenka neplatí, proto si musíte zakoupit vnitrostátní jízdenku, tak jak jste zvyklí.

Vlak Eurostar Italia na římském nádraží Roma Termini. Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Varianta InterRail Global Pass

Tuto jízdenku si můžete zakoupit v několika variantách – s 15denní, 22denní nebo měsíční platností. Přitom můžete za zvolený počet dnů vykonat neomezené množství jízd.

Takzvaná flexibilní varianta jízdenky InterRail Global Pass má mírné omezení ve smyslu počtu dnů, kdy můžete cestovat, v rámci platnosti jízdenky. U 10denní platnosti můžete cestovat 5 dnů, u 22denní platnosti 10 dnů dle vlastního výběru.

Přehled zemí, ve kterých platí varianta InterRail Global Pass naleznete na stránkách Českých drah, a.s. či přímo na stránkách InterRail. Nutno upozornit, že síťovou jízdenku InterRail si nemůžete koupit pro zemi svého trvalého pobytu.

Varianta InterRail One Country Pass

Tato varianta je určená, pokud budete chtít cestovat v rámci jedné evropské země. Jízdenku InterRail ve variantě One Country Pass můžete zakoupit na 3, 4, 6 nebo 8 dnů v rámci platnosti 1 měsíce. Stejně jako Global Pass jsou všechny jízdenky InterRail One Country Pass flexibilní (viz výše).

Síťová jízdenka InterRail se vydává na jméno a někdy je nutné předložit průvodčímu ke kontrole občanský průkaz nebo cestovní pas.

Jak je to ve vysokorychlostních vlacích – například v TGV?

Ve vysokorychlostních vlacích a vlacích vyšší kvality je někdy nutné platit příplatky, či v nich je povinná rezervace. To se týká třeba vlaků TGV ve Francii. Ceny příplatků se různí a ne vždy platí, co se uvádí v oficiálních materiálech. My jsme například při koupi dostali oficiální přehled vlaků s povinnými rezervacemi a nakonec jsme místenky potřebovali jen do TGV a jinde byly vlaky bez příplatků, i když byly v přehledu zahrnuty. Na rychlovlak ICE v Německu nebyl příplatek třeba.

Vlak TGV na nádraží Paris-Est. Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Kde si můžete jízdenku koupit?

Jízdenky InterRail pro cestování po Evropě lze zakoupit ve větších železničních stanicích v ČR – jejich kompletní přehled opět najdete na stránkách ČD, a.s. Většinou se kupují v mezinárodní pokladně větších železničních stanic.

Osobní zkušenost

Na jízdenku InterRail Global Pass jsme během její 10denní platnosti cestovali 5 dnů. Projeli jsme několik zemí Evropy, poznali krásná místa evropské přírody, navštívili historická města a poznali kultury jiných zemí. Celkem jsme nacestovali přes 4 500 kilometrů a třeba zpáteční cesta z 1 500 km vzdálené Paříže přes Německo a Rakousko na jižní Moravu nám trvala jen necelých 15 hodin. Za 5 dní cestování po Evropě v rámci 10denní jízdenky InterRail Global Pass pro mládež do 26 let jsme zaplatili 159 EUR (asi 4 200 korun).

Interiér vlaku ICE. Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vlakem po Evropě? Na InterRail