Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Vladimir Nabokov: Slavná je Lolita, ne já

Redakce

Redakce

28. 3. 2010

Nabokov_Sýkorová_201x114Vladimir Vladimirovič Nabokov (1899-1977), ruský kosmopolitní romanopisec, básník, dramatik a překladatel do anglického a ruského jazyka se proslavil až díky románu s kontroverzním námětem, Lolitě. Pro díla autora je typická jejich složitost, záhadnost a mnohovrstevnatost.

Přemýšlející autor při práci. Zdroj: libraries.psu.edu/nabokov/zembla.htm

Přemýšlející autor při práci. Zdroj: libraries.psu.edu/nabokov/zembla.htm

Prostředí, ve kterém budoucí spisovatel vyrůstal, hrálo nepochybně dominantní roli v jeho uměleckém vývoji. V trojjazyčné aristokratické domácnosti si už jako dítě četl Poa, Flauberta, Verlaina nebo Julese Verna. Po svém otci, významném liberálním politikovi, zdědil pevnou pracovní etiku, po matce tvůrčí vnímavost. Síla autorova pozorování a obrazotvornosti se zvýraznila díky studiu malování a kreslení. V mládí také navštěvoval prestižní Těniševovu školu.

Během života byl Nabokov několikrát donucen emigrovat. Poprvé v roce 1919, kdy celá jeho rodina emigrovala kvůli politické situaci v Rusku. Po absolvování studia na Cambridge žil spisovatel několik let v Berlíně, roku 1937 se však s manželkou a se synem přestěhovali do Paříže. O tři roky později se rodina stěhovala znovu; tentokrát se před německou okupací uchýlili do Spojených států. Poslední roky života pak tento literát strávil ve Švýcarsku.

Nabokov v pokročilém věku. Zdroj: themodernword.com/scriptorium/nabokov.html

Nabokov v pokročilém věku. Zdroj: themodernword.com/scriptorium/nabokov.html

Kromě své spisovatelské činnosti okusil Nabokov řadu zaměstnání. Objevoval se ve filmech jako člen komparsu, pracoval jako instruktor tenisu, působil i jako profesor ruského jazyka na univerzitě, zabýval se třeba i sestavováním první křížovky v ruštině. Byl také vášnivým a uznávaným lepidopterologem- sběratelem motýlů.

Spisovatel Nabokov trpěl nespavostí, proto pracoval především v noci. A dá se říci, že pilně. Je autorem mnoha románů a novel (mezi jeho nejvýznamnější práce patří Bend Sinister – Ve znamení levobočka, Pnin, Pale Fire- Bledý oheň a již zmíněná Lolita, o níž si můžete více přečíst zde), básnických sbírek (Verše, Hrozen), dramat (Událost, Vynález valčíku), monografií a přednášek (Nikolaj Gogol, Přednášky o literatuře), autobiografií (Nezvratný důkaz) a povídkových výborů (Jaro ve Fialtě). Význačná je i jeho činnost překladatelská. Do angličtiny převedl mimo jiné tvorbu Puškina a Lermontova.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vladimir Nabokov: Slavná je Lolita, ne já