Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vládce severu na DVD: Šílený průvodčí hází po tulácích kladivem

Jiří Hannich

Jiří Hannich

13. 11. 2011

Železnice jako bitevní pole? No ano, o nadvládu nad tratí se kdysi muselo bojovat. Soupeření mezi nevítanými černými pasažéry a jedním vyšinutým průvodcem se věnuje snímek Vládce severu.

Můj vlak, moje pravidla, Zdroj: distributor filmu 

Film

Vracíme se do třicátých let minulého století, kdy (nejen) Spojenými státy otřásala hospodářská krize. Všeobecný úpadek dal vzniknout zvláštní kastě tuláků, kteří cestují vlakem bez lístku. Sadistický průvodčí Shack se neostýchá použít těch nejbrutálnějších prostředků, aby černé pasažéry vypudil. Mnoho jich kvůli tomu zaplatilo životem. Jeden z bezdomovců, přezdívaný Jednička, se mu ale postaví. Chce se stát prvním člověkem, jenž přežil střet s nechvalně známým Shackem.

Vládce severu natočil v roce 1973 režisér Robert Aldrich (1918–1983) na motivy knih Cesta z pera Jacka Londona a Od Pobřeží k Pobřeží s Jackem Londonem, kterou pod pseudonymem Jednička (A-No.-1) napsal Leon Ray Livingstone. Jde o Aldrichovo typické filmové dílo, jímž – ač sám pocházel ze zámožných kruhů – vyjadřuje obdiv outsiderům a naopak nechuť k autoritám.

Snímek je velice zajímavou sondou do subkultury lidí bez domova, chudiny, nomádů tehdejší doby. Přechytračení železničářů představuje pro sociálně vyloučenou suitu nemalý zdroj zábavy, jízda tzv. na černo je pak výrazem vlastní volnosti a pochopitelně i rebelie, dílčím pokořením systému, jehož zhroucení zase do jisté míry pokořilo všechny pracující.

Kdo projezdil zemi křížem krážem zavěšen na střeše vlaku či schovaný před bystrým zrakem kontrolorů v jednom z vagónů pro dobytek, těší se úctě ostatních tuláků. Výsledky srážek s průvodčími jsou totiž v tulácké komunitě pozorně sledovány a rozkřiknou se velice rychle.

Především na osudu Jedničky (už sama přezdívka leccos napovídá o pověsti jejího nositele) se krásně zrcadlí, jak se člověk snaží – navzdory tomu, že přišel o práci a zázemí a může se tak cítit nepotřebný a zrazený – zachovat si důstojnost orientací na alternativní hodnoty, přijmutím místa ve společenství s odlišnými pravidly, jejichž prostřednictvím usiluje o uznání ze strany druhých.

Lee Marvin je Jednička

Brilantně vykreslený charakter Jedničky ještě umocňuje naprosto přirozený herecký výkon Lee Marvina. Z jeho replik a řeči těla jednoznačně vyznívá životní nadhled, zkušenost, smíření se s životem na okraji společnosti. Marvin zkrátka nezapře talent na trochu obhroublé, přesto sympatické darebáky, kterých za svou kariéru ztvárnil nespočet.

Výborně načrtnutou psychologii postav ovšem vynikajícím způsobem uchopili také další herci. V úloze Cigareťáka, sebevědomého mladého floutka s prospěchářskou náturou, jemuž Jednička dělá mentora, se zaskvěl tehdy ještě začínající Keith Carradine.

Umně nasnímané akční scény zajišťují dostatečnou dávku napětí. Kromě toho je Vládce severu přehlídkou nádherných přírodních scenérií, jež z něj činí neobyčejně příjemnou, oku lahodící road movie. Zaujme také hudební doprovod, včetně úvodního country songu A Man And a Train, zpívaného Martym Robbinsem. Píseň má sice poněkud zvláštní text, zato disponuje docela chytlavými party.

Ve výsledku tak zamrzí jen kolísavé tempo vyprávění, kdy především v první třetině snímku musí divák strpět zdlouhavé a nikam nevedoucí dialogy zaměstnanců železnice a stěží uvěřitelný závěrečný souboj hlavních hrdinů, kteří toho snesou více, než je zdrávo (jejich krvavá zranění navíc působí amatérsky). Nic to ale nemění na faktu, že tento snímek jednoznačně stojí za zhlédnutí. Pro milovníky železnice je Vládce severu přímo povinností.

DVD

Po uvedení několika trailerů se na obrazovce objeví menu, které je kompletně v češtině. Moc toho, co si lze navolit, však není. Stáří filmu se bohužel podepsalo na tom, že původní znění je pouze ve formátu stereo. Alespoň, že český dabing již disponuje standardním prostorovým zvukem. K českým titulkům to chtělo ještě přidat ty anglické, za určité zklamání můžeme považovat i absenci bonusového materiálu.

Vládce severu (Emperor of the North Pole)

Drama / Thriller / Akční
USA, 1973, 118 minut

Režie: Robert Aldrich
Hrají:
Lee Marvin, Ernest Borgnine, Keith Carradine, Charles Tyner, Harry Caesar aj.
Zvuk:
český (Dolby Digital 5.1), anglický (Stereo 2.0)
Titulky:
české
Bonusy:
interaktivní menu

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vládce severu na DVD: Šílený průvodčí hází po tulácích kladivem