Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vláda ČR poskytne půl miliardy korun na podporu filmů

reziserska-zidle-vaclav-kohout-perexČeská vláda se jednomyslně shodla na programu podpory filmového průmyslu, který předložilo ministerstvo kultury. Premiér Jan Fischer uvedl, že program bude naplno spuštěn ve chvíli, kdy si budeme moct být jisti, že to není v rozporu s evropskými pravidly o státní podpoře podnikání.

Foto: Václav Kohout

Foto: Václav Kohout

V okolních zemích se již podobná opatření provedla a Česká republika je chce následovat. Ministerstvo kultury tak chce zastavit, nebo alespoň zmírnit propad filmové produkce u nás. Státní rozpočet nebude touto částkou, kterou chce vláda poskytnout, zatížen, protože se jedná o zdroje ministerstva vnitra.

Navrhnuto bylo, aby si investoři filmů mohli, po splnění všech podmínek, zažádat o vrácení až 20 % nákladů.  „Cílem je motivovat zahraniční i domácí filmové produkce k investicím na území ČR. Toto opatření má zajistit zakázky firmám v souvisejících službách i ve výrobě, zaměstnat kvalifikované odborníky a vytvořit krátkodobá pracovní místa,“ uvedla vedoucí tiskového oddělení ministerstva kultury.

Problémem je, že v ČR máme technologii, studia, laboratoře i profesionály, ale ti chtějí raději odjet do zahraničí, protože jsou tu bez práce. Česká filmová komora tvrdí, že zavedení institutu investičních pobídek není nesystémové nebo diskriminační. Naopak, kdyby nebyly tyto injekce zavedeny, tak tím bude diskriminována Česká republika ve srovnání s ostatními evropskými ekonomikami.

Takováto podpůrná opatření jsou zavedena již téměř ve všech státech EU s filmovou tradicí. V ČR se natáčí čím dál méně zahraničních filmů – mezi roky 2003 a 2008 došlo k poklesu o 86 procent! Nejvíce zakázek nám odlákalo Maďarsko, kde zavedli pobídkový systém v roce 2004.

Abychom také věděli, jak je to v ostatních zemích – v Irsku se vrací investorům nejvíce, a to až 28 % z nákladů. Velká Británie a zmiňované Maďarsko vrací čtvrtinu, Malta 22 % a Německo s Francií po 20 procentech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vláda ČR poskytne půl miliardy korun na podporu filmů