Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Vize Codyho je nadčasově sestavenou mozaikou. Jejím autorem je Jack Kerouac

Redakce

Redakce

22. 8. 2011

FOTO_Jack_KerouacKniha Jacka Kerouaca nazvaná Vize Codyho vyšla v českém překladu teprve před pár měsíci. Jistě bude ověnčena stejnými superlativy jako legendární román Na cestě!

FOTO: Knihy
Začtěte se a zjistěte, jaké jsou Vize Codyho, Zdroj: sxc.hu

Pokud od Vizí Codyho očekáváte knihu vlastností typických pro beatnickou beletrii psychedelického nádechu, může se stát, že vás tato její metamorfóza přeci jen trochu překvapí. Aroma zdejší marihuany je o něco výraznější a ani množství stránek není zcela běžné. Přirovnána k člověku by před námi namísto knihy stála obtloustlá (dvakrát přesahující tří set stránkový ideál čtivé krásy), labilní sentimentální dáma s vášní pro vyprávění a polemizování.

Zvláštní vyznání lásky, které si zaslouží šanci

Přestože pro svou nadčasovost a neuhlazenost vyšly Vize Codyho až o šestnáct let později než Na cestě, jsou tematicky velmi podobné. I tentokrát vznikly z popudu Kerouacovy náklonnosti a obdivu k Nielu Cassadymu, který svou touhou po svobodě inspiroval i ostatní spisovatele Beat Generation. Všem hrdinům, včetně autora, byly přiděleny nové pseudonymy. Kerouac a Cassady se mění na Jacka Duluoze a Codyho Pomeraye, mihnou se zde i Burroughs či Ginsberg, který se zároveň postaral o obsáhlou předmluvu.

Postavy v maskách, ale autentické a necenzurované

FOTO_Jack_KerouacNavzdory přejmenování vystupujících osob však byla autenticita událostí, alespoň dle Kerouacových vzpomínek, zachována. Ginsbergovu předmluvu následuje první část knihy, kde se Kerouac pokouší odvyprávět hlavní linii svého a Codyho života. Na pozadí vítečně popsané atmosféry tehdejších ulic, podmínek a morálních hodnot Ameriky 30. až 50. let oba opět, dle zrekonstruovaných Kerouacových vzpomínek, dospívají, seznamují se, zažívají společné dobrodružné excesy za doprovodu drog a navzájem se ovlivňují do dalšího života.

Na vypravěčskou část navazuje přepis audiozáznamu pořízeného během Jackovy několikadenní návštěvy Codyho a jeho rodiny, jež se zvrhla v osvobozující drogově alkoholovou seanci plnou vzpomínek, kritiky, hlasitých úvah a přiznání. Do vedoucího monologu Jacka a Codyho se občas zapojí i Codyho žena Evelyn nebo někteří z jejich přátel, náhodně projíždějících či procházejících kolem. Z celé Jackovy návštěvy se nakonec stane zážitek tak silný, že v něm opět vyvolá touhu po Codyho blízkosti.

Po rekonstrukci záznamů následuje nejexperimentálnější a poslední část knihy s názvem Imitace pásku. Začíná nesouvisející vzpomínkou na hollywoodské natáčení, které v mládí spolu s ostatními obyvateli města sledoval zpoza zátarasu a soucítil s krásnou stárnoucí herečkou snažící se podat před shromážděným publikem co nejoslnivější výkon. Smutná atmosféra a pocit opotřebovanosti jsou pro tuto část knihy typické, stejně jako Kerouacovo střídmé ohlížení za minulostí. Na samotném konci knihy se Jack loučí s Codym, se svým Králem, jako šelma s touhou po svobodě, avšak bez síly k útěku.

Kerouacova kulturní studie

Vize Codyho se dělí o Kerouacovo cenné vědění hned v několika směrech. Poslepovanou koncepcí knihy nás učí, že i snění, přemýšlení, vzrušení, záchvaty sobeckosti a stavy spojené s užíváním drog jsou důležitou součástí života a bez jejich obsáhnutí se nedá důvěryhodně odvyprávět něčí příběh. Dalším přínosem pro čtenáře je obdivuhodné množství poskytnutých informací, především z tehdejší jazzové a popové scény. Čtenáři se savým mozkem mají šanci si z Kerouacovy kulturní encyklopedie ponechat značnou část znalostí o vývoji moderní americké společnosti.

Netolerantnímu čtenáři bez ochoty přistoupit na nekonvenční stavbu textu zřejmě zdánlivě nesmyslné a ničím výjimečné dílo nic neřekne. Ti, kdo naopak věnují Kerouacovi pozornost, dají šanci jeho skládance a uznají, že autor zřejmě vlastní značnou dávku inteligence, mohou ve Vizích Codyho objevit knihu, na kterou budou ve své knihovně patřičně hrdí. Nabízí vše i nic zároveň, výsledný dojem je subjektivní. Jediným fyzicky prokazatelným nedostatkem je nedostatečně pevná vazba, která rozhodně není, vzhledem k počtu stránek, dostatečně přizpůsobená k cestování v zavazadle aktivního čtenáře.

Název knihy: Vize Codyho
Původní název: Visions of Cody
Autor: Jack Kerouac
Překlad: Josef Rauvolf
Nakladatelství: Argo, 2011
Počet stran: 606
Doporučená cena: 498 Kč

Hodnocení: ***** (95%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vize Codyho je nadčasově sestavenou mozaikou. Jejím autorem je Jack Kerouac