Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Víza do USA a Kanady

Redakce

Redakce

1. 2. 2010

kanadske letadloVízová povinnost pro občany České republiky je záležitost značně neoblíbená a často diskutovaná. Stačí si vzpomenout, jak silné výroky padaly po zavedení víz do Kanady z úst českých politiků. Nutnost žádat o povolení vycestovat zkrátka vyvolává emoce. Co ale doopravdy čeká ty, kteří se chystají za velkou louži do USA či Kanady.

S vízem nebo bez?

Zdroj: wikimedia.org

Zdroj: wikimedia.org

Co se týče Spojených států, máte dvě možnosti: Buď si zajistíte klasické vízum, nebo využijete takzvaný ESTA formulář pro bezvízový styk. První možnost znamená navštívit velvyslanectví v Praze, absolvovat pohovor a v neposlední řadě zaplatit vízový poplatek ve výši 2 358 korun. A to ani nemluvím o tom, že vízová fotografie má přísné parametry. Na fotografii například musí být vidět uši a povinný je i neutrální výraz, což nečiní tyto fotografie příliš líbivé.

Není proto divu, že bezvízový styk zní lákavě. Přesto i on má svá úskalí. Váš pobyt musí být kratší než 90 dní a musíte být vlastníkem biometrického pasu. V případě, že by vám imigrační úředník zamítl vstup do USA, nemáte nárok se proti jeho rozhodnutí odvolat. Jednoduše uděláte čelem vzad a zamíříte zase domů. Samotný dotazník ESTA najdete na internetu (https://esta.cbp.dhs.gov/)a vyplnit ho musíte nejpozději 72 hodin před odletem.

Letíme do Kanady

Vízová fotografie je věda, Zdroj: cic.gc.ca

Vízová fotografie je věda, Zdroj: cic.gc.ca

Jestli se chystáte do Kanady, vízum je povinné. Máte možnost zvolit mezi jednovstupním vízem a vícevstupním vízem. Rozdíl je zřejmý již podle názvu, vícestupní vízum vám umožňuje z Kanady vycestovat a opět se tam vrátit bez nutnosti znovu žádat o povolení ke vstupu.

Nejdiskutovanějším problémem vízové povinnosti do Kanady je místo, kde si o vízum můžete zažádat. V současné době se už naštěstí nemusíte trmácet do Vídně, ale stačí navštívit Velvyslanectví Kanady v Praze. Zde by vám měli vízum vyřídit do 10 pracovních dnů. Mnoho dalších informací o vízech do Kanady najdete na stránkách www.canada.cz.

Tak šťastnou a bezproblémovou cestu!

Foto v perexu: flickr.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Víza do USA a Kanady