Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Vivienne Westwood: Rebelka a provokatérka, která překvapila něžnou jarní kolekcí

Petra Červená

Petra Červená

15. 2. 2011

FOTO: Vivienne WestwoodKaždá událost v našem životě nás buď posune dál, nebo nás vrátí zpět na začátek. I jeden malý krok vpřed může znamenat pád. Ale čas od času se vyplatí vsadit všechno na jednu kartu. A Vivienne Westwood je toho zářným příkladem. Přišla s něčím novým, vyplnila prázdnou část na módním trhu a od konce sedmdesátých let úspěšně oprašuje svoji pozici na výsluní módního nebe.

FOTO: Vivienne Westwood

Ohnivá Vivienne Westwood, Zdroj: youtube.com

V letošním roce bude Vivienne Westwood slavit kulaté narozeniny. Je nositelkou řádu britského impéria za zásluhy a služby, třikrát získala titul britské návrhářky roku, dvakrát byla vyznamenána Cenou královny za export, má i propůjčen šlechtický titul a kdysi dávno bývala učitelkou. Dalo by se z toho usuzovat, že bude miláčkem britských konzervativců.

FOTO: Vivienne Westwood Jaro 2011

Maxi nadýchané minišaty, Zdroj: viviennewestwood.co.uk

Ceny nejsou všechno

Ale tahle ocenění o ní samotné neříkají vůbec nic. Nedozvíme se z nich, že pochází z anglického Derbyshire, z vesničky Tintwistle. Ani to, že v Londýně studovala umění a pedagogiku a nějaký čas vyučovala na základní škole. Ta ocenění jsou krásná, ale prázdná. Naproti tomu život Vivienne je plný náhod, zvratů, úspěchů, rebelantství. V roce 1971 otevřela společně se svým přítelem Malcomem McLarenem, producentem Sex Pistols, první butik nazvaný Let it Rock.

FOTO: Kolekce Vivienne Westwood Jaro 2011

Jarní narcisy, krinolíny a vosí pas, Zdroj: viviennewestwood.co.uk

Zakladatelka punkového stylu

Pro Vivienne jsou sedmdesátá léta zrodem punku. Jak stoupala sláva Sex Pistols, tak rostl zájem o napodobování jejich stylu. Stylu, který bořil veškeré dosavadní konvence a u britské konzervativní společnosti vzbuzoval pobouření a rozhořčení. A dodnes se věčné provokatérce Vivienne daří svými modely šokovat. I když se může po zhlédnutí každé nové kolekce zdát, že dál už zajít není možné. Ona vždy najde nějaké východisko, jak posunout hranice vkusu a stylu o další centimetr.

FOTO: Kolekce Vivienne Westwood Jaro 2011

Vivienne si umí pohrát s barvami i střihy, Zdroj: viviennewestwood.co.uk

Změna názvu a stylu

Na začátku byl punk. Odrbané modely zdobené zipy, žiletkami, spínacími špendlíky, ale i řetízky od splachovadel. Šaty á la chytrá horákyně, oblečená neoblečená, často dozdobovala šperky z kuřecích kostí nebo psích obojků s hroty. Punk střídá rock’n’roll, po něm přichází latexové oblečení ve stylu sado-maso. K tomu je nezbytné přizpůsobit i název obchodu, původní nahrazuje Sex, následuje Seditionaries a v roce 1981 přechází Vivienne s posledním názvem World’s End.

FOTO: Kolekce Vivienne Westwood Jaro 2011

Pohled do hlubin země, Zdroj: viviennewestwood.co.uk

Nebezpečné podpatky

Její modely jsou všechno možné, jen ne nudné. Ale vyloženou noční můrou se pro některé modelky staly boty na platformě s extra vysokými podpatky, které dělí zanedbatelných pár centimetrů od cupitání na opravdových chůdách. Na loňském podzimním týdnu módy v Paříži se ale držela alespoň s podpatky při zemi. Žádné extrémy, ale krásné páskové lodičky nebo kozačky se šněrováním.

FOTO: Kolekce Vivienne Westwood Jaro 2011

Na první model Vivienne naplácala všechno, co našla na ramínku. Na druhý už toho moc nezbylo, Zdroj: viviennewestwood.co.uk

Kolekce Jaro 2011

Jarní kolekcí Vivienne vzkazuje: Zachraňte planetu. Hlavním tématem byly recyklovatelné materiály. I Vivienne se tak přidala k zelené vlně, což ovšem neznamená, že by její modely nějak tratily na dekadentnosti. Stále bylo možné narazit na bláznivé kousky, které byly jasným podpisem její excentrické duše. Velkým překvapením se ale staly modely s romantickým až snovým nádechem.

FOTO: Kolekce Vivienne Westwood Jaro 2011

Něžné, křehké a romantické, takové jsou modely na jaro 2011, Zdroj: viviennewestwood.co.uk

Barvy země

Žádná poťouchlost ani touha provokovat. Jen čistá líbivost. Dlouhé šaty jakoby na molo přilétly z devatenáctého století, korzety, volánky, stuhy, mašle. Když už se na mole ocitly sukně a šaty bez výztuh, rozčeřila jejich hladkou linii Vivienne alespoň bohatým řasením. Celá přehlídka zářila barvami tak jako Země. Pro nastávající sezónu nechala návrhářka svou drsnou slupku doma a před diváky otevřela nebývale něžnou a křehkou kolekci, která poprvé neskrývá své city za hradbou nevkusného punku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vivienne Westwood: Rebelka a provokatérka, která překvapila něžnou jarní kolekcí