Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Víte, jak správně zazimovat zahradní techniku?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

20. 12. 2021

Zahradní techniku je každý rok třeba zazimovat, aby sloužila co nejdéle a nejlépe. V případě, že ji na zimu neuložíme na suché a mrazuvzdorné místo, hrozí koroze a další nežádoucí jevy, které by nářadí mohly nenávratně poškodit. Podívejte se, jak zazimovat motorovou pilu, sekačku na trávu a zahradní zavlažovací systém.

Motorová pila

Čas na zazimování motorové pily přichází s prvními mrazíky. Jakmile teploty klesnou na nulu, je potřeba ji uložit na suché, bezprašné a mrazuvzdorné místo. Je vhodné motorovou pilu před zazimování vyčistit, abychom ji na jaře mohli hned začít používat.

A co obnáší údržba motorové pily? Nejprve je třeba vyprázdnit a důkladně vyčistit palivovou nádrž a vyprázdnit karburátor. Zvláštní pozornost je třeba věnovat řezací části motorové pily – řetěz sejmeme, nabrousíme a vypereme v olejové lázni. Piliny v případě potřeby vyfoukáme kompresorem.

Motorovou pilu vždy uchováváme na suchém, ale dostatečně větraném místě. Rozhodně není vhodné ji přes zimu nechávat venku. Usazování prachu zabrání speciální obal či brašna.

Sekačka na trávu

U sekačky na trávu je správné zazimování obzvláště důležité. Sekačky vyžadují o něco více péče než jiné druhy zahradní techniky, nicméně s přehledem vše zvládnete sami. Jak na to?

Nejprve sekačku nastartujeme, aby se ohřál motor. Pité vypustíme či odsajeme starý olej. Sekačku za žádných okolností nenakláníme na bok, aby se olej nedostal do válce, pouze ji nakloníme dozadu pod úhlem cca 45 °. Vyndáme vzduchový filtr a vyčistíme ho, popřípadě vyměníme. To samé provedeme se svíčkami v zapalování.

Dalším krokem je vyčištění lopatkového kola, které slouží k ochlazování válců. Velmi často se v tomto místě usazují kousky trávy, které je nutné odstranit. Nakonec zbývá očistit kryt, podvozek, osy kol a nůž, který následně nabrousíme.

Zavlažovací systémy

Zahradní zavlažovací systémy se rozhodně vyplatí zazimovat včas, protože jedině tak lze předejít škodám, které by mohl napáchat mráz. Materiály, z nichž se vyrábějí zahradní hadice, v teplotách pod nulou ztrácejí pružnost. Pokud by v nich navíc zamrzla voda, vznikly by na povrchu malé trhlinky. Zavlažovací systémy proto zazimujeme ještě před tím, než teploty klesnou k nule.

A jak na to? Nejedná se o nic složitého – všechny části, které lze odpojit, odpojíme. Uložíme je na mrazuvzdorné místo. U podzemních závlah stačí vypnout přívod vody a otevřít výpustní ventil. Nezapomeneme uklidit také hydranty, počítače, postřikovače a čerpadla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Víte, jak správně zazimovat zahradní techniku?