Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Víte, jak se slaví Vánoce u Káji Maříka? Dárky najdete u jesliček

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

30. 12. 2011

Kraj Podbrdska, Kája a Zdena, hluboké brdské lesy. Chudý synek hajných a dcerka z myslivny. Čistý svět dvou dětí v prostředí nezkažené přírody. Nejen tím se vyznačuje hrdina Kája Mařík.

K Vánocům patří betlém

K Vánocům patří betlém, Zdroj: wikimedia.org

Knihu Školák Kája Mařík jsem měla v dobách svých mladších let nejraději. Dodnes si vzpomínám, jak nám z ní babička předčítala, jak jsem se vciťovala do kůže malého chlapce z hájovny, záviděla mu jeho dobrodružství se Zdenou z myslivny a běhání po lese. Doba, kdy se místo v obuvi běhalo bosky, lidé byli k sobě uctiví, kradlo a pomlouvalo se méně a lidé si nezištně pomáhali.

Sbohem drahé dary!

Kája Mařík se postupně stával jakýmsi mým mravním vzorem, smála jsem se jeho popletovství, prostořekosti i zkomoleninám jako babrnka místo bavlnky nebo vembloud místo velblouda. Stejně tak jako pro všechny děti je nejkrásnější dobou čas Vánoc, tak i postava Káji Maříka prožívá své Vánoce velmi intenzivně. Jak se tyto zimní svátky projevují ve fiktivním životě malého nezbedníka?

Čtěte také: Vánoční koleda Charlese Dickense. Příběh o napravení lakotného starce zná snad každý

Tak jako každé dítě, i Kája by chtěl pod stromečkem nalézt nějakou tu hračku. Představy o podobě a hodnotě dárků v knize a představy dnes se samozřejmě značně liší: „Co říkáte mami, nadílí Ježíšek, nebo nenadílí? Já bych rád u jesliček našel foukací harmoniku a tahacího panáka. Toho, jak se potáhne za špagátek a on roztáhne ruce i nohy.“ Nu, nechtěli byste také takové skromné dítě?

Vánočka

Zvláštní nám dnes může připadat to, že místo pod vánoční stromek se dárky nadílely k jesličkám, které my dnes spíše nazýváme betlémem. Jen s tím rozdílem, že dříve si každý doma vyřezával figurky sám, kdežto nyní už máme doma všichni betlém koupený.

„Tatínek přišel domů, usmíval se promrzlými vousy a snášel z půdy jesličky. Ještě vyřezal pár figurek a přidal je k nim a teď se už Kája večer modlil u jesliček. Ještě přidával dva otčenášky. Jeden za to, aby dostal foukací harmoniku, druhý, aby Ježíšek přinesl tahacího panáka.“

Gruntování v době adventní

Ve škole si žáčci zkracovali čekání na Vánoce zpíváním koled, zatímco s panem řídícím děti pěly Z jedné strany chvojka, Kája měl nejradši Vzhůru bratři, vstávejte. Troufám si odhadovat, že mezi dnešní nejoblíbenější koledy by spíše patřil Narodil se Kristus Pán nebo Tichá noc.

U Maříků se začíná v době adventu gruntovat, nastává velký úklid: „Maminka vydrhla obě světnice, tatínek donesl chvoj, teta pekařovic donesla všelijaké kornoutky, jen před Kájou se nic nedělalo.“

Vánoční stromeček

Na Štědrý den se držel půst, to aby se vidělo zlaté prasátko. Tradičním vánočním jídlem byl houbový kuba, také muzika (uvařené sušené švestky, hrušky, čtvrtky jablek i pár třešní) nebo vdolky. Nesmělo chybět ovoce, zvláště jablka a ořechy. Žádný kapr, natož maso!

…a Kája smí k jesličkám

Nastává slavnostní chvíle, kdy se otevírají dveře a Kája smí k jesličkám. „Oči mu svítily. Ano, u jesliček ležela foukací harmonika a tahací panák. Hned klekl a modlil se a potom teprve zkoušel harmoniku.“ Na prvním místě je nejprve modlitba, dík Pánubohu, teprve potom se smí prohlížet dárky. Žádné cupování papíru a smutek z nesplněného vánočního přání. Po slavnostním večeru nadchází cesta zasněženou krajinou do kostela na půlnoční.

Vánoční perníčky

V kostele se zpívají vánoční koledy na kruchtě (vyvýšená část v zadní části kostela určená pro varhany nebo pěvecký sbor), ale zpívat smí jen dospělí. Kája však nedbá a čistým hláskem se přidává ke skupině zpěváků. Druhý den míří na návštěvu k řídícím. Čokoládovými figurkami ověšená jedle září víc než elektrické svíčky. Čikuládové postavičky a zvířátka v barevných pozlátkách je škoda sníst.

Čokoládové vánoční ozdoby

Vánoce Káji Maříka bych označila jako ideální. Žádný stres, starosti se sháněním dárků (v knize se nedozvídáme, zda Kája něco kupoval rodičům, nejspíš jim stačilo, že bude celý rok hodný), natož nezdravý smažený kapr s bramborovým salátem, chybí i sladké cukroví. Ovoce, houbový kuba a vrcholem všeho je pár dárečků pod stromečkem (ač to zní jako klišé) darovaných z lásky.

Vánoce bez hádek, spěchu a starostí. Kdo by nechtěl prožít svátky jako Kája Mařík? Já bych rozhodně chtěla, jen jsem za těch mnoho let ještě nepřišla na to, jak se s Kájou seznámit. Škoda.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Víte, jak se slaví Vánoce u Káji Maříka? Dárky najdete u jesliček