Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Víte, jak drahá je domácí sauna? Vše co vás zajímá o domácím saunování.

Pobyt v sauně vám prohřeje celé tělo, pomůže uvolnit ztuhlé svalstvo a působí pozitivně i na vaši psychiku. Máte účinky pravidelného saunování rádi, ale nelíbí se vám společnost cizích lidí? Domácí sauna vám dovolí užívat si příjemné chvilky kdykoliv máte chuť v soukromí svého domova.

Výhody domácího saunování

• Máte naprosté soukromí.
• Do sauny můžete jít kdykoliv chcete.
• Nastavíte si teplotu, která vám vyhovuje.
• Můžete si polévat kamna, přidávat aromata atd.
• Posílíte svou obranyschopnost a budete lépe čelit různým virózám a nachlazení

5 nejčastějších otázek na téma domácí sauny

1) Kolik mě bude domácí sauna stát?

Domácí sauny už dávno nejsou výsadou jen těch majetných. Výsledná cena závisí na použitém materiálu a rozměrech a zvolených technologiích. Levnější sauna tak nemusí být nesplnitelným snem. Např. koupelnové sauny, které i přes svou malou velikost perfektně poslouží svému účelu, seženete už od ceny kolem 40000 Kč. U rozměrnějších a luxusně zařízených saun se však můžete dostat i do řádu několika set tisíc korun. Chcete-li ušetřit, můžete si sami pořídit materiál u specializovaných prodejců a z něj si pak vyrobit saunu podle svých požadavků. Někteří specializovaní prodejci vám zároveň se stavbou sauny z vlastního materiálu rádi poradí.

2) Jak velký prostor budu potřebovat?

V dnešní době seženete saunu téměř do jakéhokoliv interiéru. Dokonce si ji můžete nechat navrhnout přímo na míru. Malé prostory jsou ideální pro tzv. koupelnové sauny, které jsou přizpůsobené provozu ve vlhkém prostředí a odolají i častým teplotním výkyvům. Sauna do bytu se však může umístit kamkoliv budete chtít, ať už je to chodba, obývací pokoj nebo ložnice.

3) Jak náročné je saunu sestavit?

Firmy, které se prodejem saun zabývají, vám ji dodají ve formě jakési stavebnice. Domácí sauna se pak skládá podle přiloženého manuálu stejně jako běžná skříň nebo komoda. Jednotlivé díly lze jednoduše smontovat dohromady za několik málo hodin až jeden pracovní den, dle vaší šikovnosti a velikosti sauny. Montáž vám může zajistit samotný prodejce nebo se do ní můžete pustit vlastními silami.

4) Co při koupi sauny získám?

Kromě samotné konstrukce, saunových kamen a dveří většinou dostanete také interiér – dřevěné lavice, opěrky a rošt, osvětlení, lávové kameny, vědro s naběračkou, teploměr a vlhkoměr. Někdy bývají součástí sauny také polštářky.

5) Potřebuje sauna speciální údržbu?

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, vlhké a teplé prostředí sauny nahrává tvorbě plísní, kterých je velmi obtížné se zbavit. Proto je vhodné alespoň 1x měsíčně domácí saunu pořádně vyčistit. Dřevěný interiér si žádá čisticí prostředek s antibakteriálními účinky, který můžete nanést navlhčeným hadrem nebo běžnou houbičkou. Poté by se měl na dřevo nanést parafínový olej, který materiál chrání před vlhkostí. Podlahu můžete vytřít čistícím prostředkem se silnými dezinfekčními účinky. Po úklidu nechte dveře sauny otevřené, aby mohlo vše úplně vyschnout.

Cenové srovnání: veřejné sauny versus domácí sauna

Jedna návštěva veřejné sauny stojí v průměru bez dopravy. Pokud chcete saunu využít kvůli jejím zdravotním a zklidňujícím účinkům, doporučuje se navštěvovat ji alespoň 1x týdně. Měsíčně vás tak saunování vyjde přibližně na Pokud se však rozhodnete pro pořízení levnější domácí sauny, částka za její koupi se vám vrátí už po roce a půl. Patří-li k milovníkům saunování více členů vaší rodiny, investice se vrátí ještě rychleji. A například finové se saunují skoro každý den a velmi to prospívá jejich zdraví a dlouhověkosti.

Zdravotní účinky saunování

• posiluje obranyschopnost
• uvolňuje dýchací cesty
• zklidňuje a zbavuje stresu
• zlepšuje náladu
• působí preventivně proti migrénám
• pomáhá regenerovat svaly a zlepšuje fyzický výkon
• snižuje krevní tlak
• vyhlazuje pleť
• pomáhá v boji s chronickými onemocněními

Ať už se rozhodnete pro výstavbu domácí sauny nebo k pravidelným návštěvám veřejných saun, přejeme vám spoustu příjemných a ničím nerušených chvil.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Víte, jak drahá je domácí sauna? Vše co vás zajímá o domácím saunování.