Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Vitamín E je mocný bojovník proti nemocem

Proč bychom měli užívat vitamín E? Protože je to převelice důležitá látka s antioxidačními schopnostmi. Díky tomu má výborné účinky v prevenci srdečních onemocnění, rakoviny a celé řady dalších nemocí. Mimo jiné tlumí premenstruální syndrom a fibrocystické choroby prsu. Často je nazýván vitamínem plodnosti a krásy. A co ještě?

Vitamín E je souhrnný název pro skupinu látek nazývaných tokoferoly. Ty se vyskytují ve čtyřech formách – alfa, beta, gama a delta. Převážnější a nejúčinnější formou vitamínu E je alfa-tokoferol. Tělo ale lépe vstřebává smíšenou formu tokoferolů, proto při koupi tohoto vitamínu, ať už ve formě tablet či tobolek, preferujte balení s údajem „smíšené tokoferoly“.

Vitamín E se rozpouští v tucích, proto si jej lidské tělo dokáže uchovávat relativně dlouhou dobu, zejména v tukové tkáni a v játrech.

Léčebné a příznivé účinky

Antioxidant – Vitamín E chrání buňky v našem těle před poškozením volnými radikály. Takto poškozené buňky jsou příčinou mnoha závažných onemocnění. Volné radikály mohou poškozovat nejen buňky, ale také enzymy (bílkovinné molekuly) i genetický materiál. Tím mohou právě přispívat ke vzniku infekčních a degenerativních onemocnění. Látky, které volné radikály ničí a neutralizují, se nazývají antioxidanty. A tím vitamín E je.

Prevence rakoviny – Tím, že se vitamín E stará o neporušenost buněčných membrán a má antioxidační vlastnosti, může posloužit jako pomocník v prevenci rakoviny (rakovina prostaty, vaječníků, tlustého střeva, karcinom prsu).

Prevence rakoviny je důležitá a vitamin E je velký pomocník, Zdroj: bristol.ac.uk

Prevence srdečních a cévních onemocnění – Existují výzkumy, které potvrzují, že vitamín E pomáhá snižovat riziko onemocnění srdce a cév (infarkt, mozková mrtvice). A to tím, že snižuje hladinu LDL – špatného cholesterolu, a naopak zvyšuje hladinu HDL – dobrého cholesterolu. Dále pomáhá obnovit normální srdeční rytmus, podporuje cirkulaci krve, zabraňuje srážení krevních destiček a vytváření trombů (cévní uzávěry).

Pro zdraví žen – Vitamín E může pomoci zmírnit předmenstruační potíže (bolest hlavy, nervozita, deprese). Při fibrocystóze a nezhoubných onemocnění prsu může zmírnit bolest a zduření prsou. Ženám v menopauze může být dobrým pomocníkem – pomáhá lépe zvládat návaly, zvrátit poševní atrofii, snížit náchylnost k poševním infekcím.

V těhotenství může hladina vitamínu E poklesnout, jeho výrazný deficit bývá spojován s větším rizikem předčasného porodu, s nízkou porodní váhou a zvýšeným krevním tlakem v závěru těhotenství. Proto působí v prevenci předčasných porodů a může snížit riziko potratů.

Vitamin E můžeme najít v mnoha potravinách, Zdroj: Petra Prokopová, Topzine.cz

Vitamín E podporuje hojení ran (i lokálně), regeneraci tkání, omezuje tvorbu jizev po zranění a celkově příznivě působí na kůži i vlasy. Snižuje krevní tlak, pomáhá tělu lépe zneškodňovat škodliviny – toxiny. Může zabránit šedému zákalu (katarakta) nebo zpomalit jeho průběh, zlepšit imunitní systém u lidí staršího věku. Mimo jiné chrání další vitamíny rozpustné v tucích před zničením působením kyslíku.

Když je ho málo

Výše vyjmenované léčivé a příznivé účinky vitamínu E se s jeho nedostatkem snižují a mají opačný – negativní– vliv. Nedostatek vitamínu E dále může mít za následek poškození a zkrácení životnosti červených krvinek. Poškození nervové a svalové soustavy, neplodnost (u žen i můžu), potrat, snížení imunity – obranyschopnosti organismu.

Přírodní zdroje vitamínu E

Největším zdrojem vitamínu E jsou pšeničné klíčky, rostlinné oleje (zastudena lisované), ořechy (lískové, penatové, mandle, arašídy), semínka (lněná, sezamová, dýňová, slunečnicová), listová zelenina (špenát). Též je v avokádu, ovesných vločkách, sojových bobech, vejcích, hnědé rýži, kukuřičné mouce, jedlých mořských řasách.

Rostliny, které obsahují vitamín E, jsou: šípky, kopřiva, listí maliníku, pampeliška, vojtěška, oves, lněné semeno, řasa měchýřnatá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vitamín E je mocný bojovník proti nemocem