Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Vitamín D: Směle do opalování

Po dlouhé zimě se už jistě všichni těší až vysvitnou první paprsky slunce. Milovníci zimních sportů se s nimi mohou setkat už na horách. Přijíždí pak z hor opálení a málokdo jim věří, že nebyli u moře. Jenže sluněním můžete získat víc než jen krásně opálenou pokožku. Opalováním můžete opravdu udělat něco pro své zdraví. Sluneční paprsky jsou totiž největším zdrojem vitamínu D. A proč je vlastně tak důležitý?

Zdroj: traveleasy.com.au

Vitamín D (nebo také kalciferol) někdy bývá označován díky svým blahodárným účinkům jako „kostní policie“. Je důležitý při tvorbě kostí a zubů a pomáhá i vstřebávání vápníku a fosforu. To podporuje růst a napomáhá hojení zlomenin.

Skládá se z několika látek, z nichž nejdůležitější je hormon, který se začne tvořit, pokud kůži vystavíme ultrafialovému záření ze slunečního světla. Samotný vitamín D vzniká až přeměnou v ledvinách. Kromě toho příznivě ovlivňuje i funkci příštítných tělísek, ledvin, jater a střev.

Pomáhá také vylučovat jedovaté látky, především olovo,  z těla. Má příznivý vliv na tvorbu hormonů, zlepšuje krevní oběh, imunitní systém i svalovou činnost.

V neposlední řadě příznivě působí na nervový systém, dodává pocit optimismu a uvolněnosti. Dokonce může chránit tělo před vznikem rakoviny tlustého střeva. Jiná forma vitamínu D se tvoří v placentě v období těhotenství.

Tuňákový salát, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Lámavé kosti při nedostatku vitamínu D

Nedostatek vitamínu D se dá poznat tím, že se začnou objevovat svalové bolesti, krátkozrakost, vypadávání vlasů a hnisání zubů. Můžou se zvětšit kolení klouby, kosti jsou snadno lámavé. Mohou se objevit poruchy nálad, podrážděnost, rozčilení, poruchy spánku, depresivní nálady, pesimismus.

Je zvláště důležitý v dětství, v období růstu, kdy může dojít k poruchám růstu kostí a chrupavek. Kosti jsou pak měkké, lehce lámavé nebo může dojít k nevratnému pokřivení (tzv. křivice nebo rachitis). U dospělých pak dochází k poruchám ukládání vápníku v kostech, k častému a obtížnému hojení zlomenin.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Potraviny bohaté na vitamín D

Jak už bylo zmíněno sluneční záření je největším zdrojem vitamínu D. Pokud se z nějakého důvodu nemůžete vystavovat slunečním paprskům, můžete tělu dodat kalciferol konzumací rybího tuku, rybích vnitřností, ryb jako je například tuňák, sleď, makrela, losos, sardinky v oleji, jater, vajec, mléka a mléčných výrobků. Vitamín D obsahují také houby, celozrnné pečivo nebo avokádo.

Předávkování hrozí pouze u potravinových doplňků

I pokud jste vášniví fanoušci opalování, nemusíte se bát předávkování. Při dostatku vitamínu D si tělo už další nevyrábí. Předávkování hrozí pouze u potravinových doplňků. Projevuje se vysokým krevním tlakem, nechutenstvím, nevolností, nadměrným močením a zvracením. Dochází k vyplavování vápníku z kostí a ten se pak usazuje v měkkých tkáních.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vitamín D: Směle do opalování