Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Višňový sad vyroste v Divadle Na zábradlí. Uzavře Čechovovu éru

Eva Síčová

Eva Síčová

30. 4. 2013

Premiéru ruské klasiky chystá Divadlo Na zábradlí na první májový den. Režie se chopil Jan Frič. Čechov se hrál v Divadle Na zábradlí několikrát, Višňový sad se objeví poprvé.

FOTO: Višňový sad - Divadlo Na zábradlí

Majitelku panství, statkářku Raněvskou, ztvární Natália Drabiščáková. Zdroj: Patrik Borecký, DNz

Poslední hrou ruského dramatika, která se na prknech divadla objeví zcela poprvé, se uzavírá obraz A. P. Čechova v Divadla Na zábradlí.

Po řadě inscenací v režii Petra Lébla (Racek, Ivanov, Strýček Váňa), Třech sestrách (režie Boris Ščedrin) a Patonovi (režie Jiří Pokorný) se uzavře jedna kapitola jednoho dramatika.

Inscenace odkazuje nejen na slavné předchůdce, ale například scénograficky se pracuje s prostorem jeviště jako se site-specific prostorem. Kostýmní výtvarnice Iva Němcová také cituje Kateřinu Štefkovou, která je autorkou  kostýmů k inscenacím Petra Lébla.

Režisér Jan Frič nastudoval inscenaci v překladu Leoše Suchařípy s drobnými textovými úpravami v překladu Jaroslava Achaba Haidlera. V roli statkářky Raněvské se představí Natália Drabiščáková a jako podnikatele Trofimova diváci uvidí Stanislava Majera.

FOTO: Višňový sad - Divadlo Na zábradlí

Stanislav Majer se stal platnou posilou souboru Divadla Na zábradlí.

Do starého domu obklopeného kvetoucími stromy přijíždí po dlouhé době jeho majitelka s celou rodinou. Setkání po letech je plné nejen radosti ze shledání, ale i nostalgie, vzpomínek a tušených nerealizovaných lásek.

A také smrti a smutku po zesnulých. Stejně jako se květy višní mění s ročním obdobím na plody, cítí všichni v domě, že čas zastavit nelze, i když někteří by si to přáli. Budoucím změnám musí čelit každý po svém.

Višňový sad, Divadlo Na zábradlí, autor: A. P. Čechov, režie: Jan Frič, hrají: Natália Drabiščáková, Natálie Řehořová, Miloslav Mejzlík, Stanislav Majer a další

Premiéra: středa 1. května

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Višňový sad vyroste v Divadle Na zábradlí. Uzavře Čechovovu éru