Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Visací zámek: Rockeři mají nečekaně vysokou životnost

Dušan Takáč

Dušan Takáč

8. 6. 2009

Legendární česká punková formace Visací zámek nebývá velkým miláčkem hudebních kritiků, ale fanoušci ji milují. Letos se možná dočkají i nové desky, jak prozradil v rozhovoru pro Topzine.cz Jan Haubert alias Hony.

Hrajete již 27 let ve stejném složení, zatímco sestavy kapel kolem vás se mění. Přišla na vás někdy ponorka, kdy s tím některý z vás chtěl „seknout“?
Já jsem s tím nikdy seknout nechtěl a zatím to udělat určitě nehodlám.

Nedochází Vám po takové době nápady? Nebo to je právě naopak? Dlouhá historie kapely přináší spoustu nových nápadů?
Jsou období, kdy moc nápadů nepřichází, zejména když se věnujete něčemu jinému. Ale nápady nemá cenu vynucovat, lepší je trpělivě čekat. Zrovna teď už mám v zápisníku několik slibných sloganů a v počítači asi šest demonahrávek aspirujících na hit století.

Poslední deskou Punk! z roku 2005 se tak trochu vracíte ke svým kořenům. Čím to, že jste se obrátili ze svého předchozího vývoje na tuto cestu?
To prostě tak přijde. Ale neřekl bych, že vývoj je u konce. Spíš už jsme poznali pár slepých uliček a snad nám došlo, v čem je naše síla.

Už 16. června 2009 budete oficiálně uvedeni do Beatové síně slávy. Jaký to je pocit?
Pocit je to příjemný, my jsme moc oficiálních pochval nedostali. A toto je vlastně taky zásluhou našich fanoušků, nikoli hlas odborníků. Kritici nás moc v lásce nemají. Ale fanouškům punkově děkujeme!

V loňském roce jste vydali DVD k výročí 25 let od založení kapely. Jaké to bylo hrát pro kamery a jak se vám líbí výsledek?

Kamery jsme vlastně neměli čas vnímat, naštěstí. Trochu nás překvapilo, že na přání režiséra zůstalo rozsvíceno v sále. Výsledek je docela dobrý, hlavně jsme byli mile překvapeni, že po zvukové stránce nebylo téměř co opravovat. Kupříkladu mně zvukový mistr posléze ve studiu přidal do zpěvu jedno jediné písmeno, které jsem zapomněl vyslovit. Všechno dopadlo mnohem líp, než je u takových náročných projektů běžné. Jsem rád, že po nás zbude i vizuální dokument.

Na jaké výročí to chcete dotáhnout? 30 nevypadá jako konečná meta (smích)…
No, uvidíme, někteří rockeři mají nečekaně vysokou životnost.

Na podzim 2008 jste hráli jako předkapela Iggyho Popa. Přineslo vám to nějaké nové zkušenosti?
Ani ne. Iggy se do poslední chvíle někde ukrýval a hned po koncertě prchnul, ani mi nepodepsal připravený plakát. Jediné ponaučení bylo, že předkapela se nemá brát předkapela, ale jít do toho stejně naplno, jako by byla hlavní hvězda. A že se vyplatí mít vlastního znalého zvukaře.

Většina kapel se ukáže na letních festivalech. Jste i vy festivalová kapela?
V létě hrajeme převážně na festivalech. Zbytek roku koncertujeme sólo. Takže jsme asi podobojí.

Na co se mohou těšit vaši fanoušci v roce 2009?
Rok 2009 je rokem punku, takže bychom rádi přivedli na svět nové album, což je plán maximální a nemusí se zdařit.  Ale nazkoušet a trochu zažít nové písně, to bychom mohli zvládnout. Koncertů do konce roku máme v kalendáři opravdu požehnaně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Visací zámek: Rockeři mají nečekaně vysokou životnost