Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Visací zámek je stále ještě známkou punku

Redakce

Redakce

24. 6. 2010

!Vstupenky!Visací zámek, živoucí punková legenda, která již přes čtvrt století točí na koncertech čírem mnohých českých pankáčů. Ačkoli většině hudebních fanoušků pravděpodobně není třeba Visáče představovat, my si je připomeneme, zejména kvůli jejich bohaté koncertní účasti na letošních letních festivalech.

Visací zámek, Zdroj: visaci.cz

Vytrvalci

Po lehce předčasné reklamě začíná Visací zámek koncem roku 1982 fungovat jako kapela ve složení, které známe až dodnes. Tou dobou všichni studenti stavárny; Jan Hony Haubert, kytaristé Michal Pixies Pixa a Ivan Hroch Rut, basák Vladimír Savec Šťástka a bubeník Jiří Sweet P Pátek svá pravá jména na veřejnosti nepoužívali, ale byli známi pod přezdívkami VZ č. 1 až VZ č. 5. Vše odstartoval prosincový historicky první koncert na strahovských kolejích v klubu 007. Za celou dobu působení se kapela kvůli nevoli režimu úspěšně vypořádala s kratšími přestávkami i dvojnásobným přejmenováním.

>>> Visací zámek vystoupí na festivalu Rock na Valníku (26. až 28. srpna). Vstupenky kupujte už nyní za 495 korun zde. <<<

Punkoví básníci 25 let na scéně

Haubert, známý nejen jakožto zpěvák a textař kapely, ale také spisovatel a básník, dosud vydal už tři knižní tituly. Najdeme v nich svéráznou poezii textů Visacího zámku (tak často recitovanou přímo na koncertech) spolu s deníkovými záznamy o historii kapely, vydanými k 25. výročí. Poslední kniha Všelijaké povídky nabízí Haubertovu prozaickou tvorbu.

Visáči si svou neobvyklou extravagancí spolu s odvážnými texty během osmdesátých let získali spoustu příznivců, netají se inspirací v klasikách jako Sex Pistols nebo Motörhead. Stylově zařazováni někam mezi punk-metal a punk-rock mají Visáči na kontě spolu s výroční kompilací úctyhodných deset řadových alb. Pokud se do veřejného povědomí náhodou nedostaly nechvalně známé hity jako Traktor nebo jiné, téměř zlidovělé songy, Poslední album Punk! (2005) Visáče nepochybně proslavilo i mezi punkem netknutými jedinci především Známkou punku.

Fanoušci na koncertech se dají rozdělit do dvou skupin – věrní postarší fandové, kterým dnes už táhne na padesátku, a pak divocí teenageři, pro které je životním mottem punk, pivo a pogo. Ať už mezi jednu ze zmiňovaných skupin patříte, nebo ne, nic vám nebrání si Visáče naživo poslechnout. Můžete tak učinit třeba na open air festivalu Rock na Valníku, který se koná 26. až 28. srpna 2010. Lístky jsou v prodeji online za 495 korun zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Visací zámek je stále ještě známkou punku