Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

VINTAGE a RETRO – styly, kde je minulost IN

Anna Talašová

Anna Talašová

22. 2. 2010

Ne na všechny trendy a styly, které už odvál čas, je nutné zapomenout. Vědí to i módní návrháři, kteří neustále z minulosti čerpají. Co takhle znovuobjevené ramenní vycpávky, kolekce Chanel, které jsou i po letech věrné své zakladatelce, nebo třeba uvolněná a barevná móda květinových dětí?

Reklamní plakát A. Muchy. Zdroj: museumshop.net

Reklamní plakát A. Muchy. Zdroj: museumshop.net

I když termín vintage má původ ve vinařství, dnes se s ním setkáváme i na území zasvěceném módě. Mezi známé vyznavačky vintage stylu patří Sienna Miller, Chloë Sevigny, Kate Moss nebo třeba sestry Olsenovy. Prim ve vintage hrají věci, které mají svou minulost. Jedná se o kusy oblečení, doplňky a třeba i zařízení bytu, které pocházejí z minulého století, zároveň si ale zachovaly svůj půvab. Pro svůj bohémský styl, lákavý nádech starých časů i nositelnost se stává vintage stále oblíbenějším. Navíc zaručuje jedinečnost, kterou se běžná konfekce chlubit nemůže.

Snad nejoblíbenějším a nejsnazším způsobem, jak vyjádřit svůj obdiv k vintage stylu, jsou doplňky. Kabelky, brože, prsteny, šátky i hodinky jsou totiž ty nejdostupnější artefakty. Za dítě štěstěny se může označit ta z vás, kterou podobnými poklady zásobila vlastní babička či prateta. Pro ostatní jsou tu bazary, starožitnictví, second handy. I když přiznávám, že najít něco zajímavějšího dá práci a nezbytnou výbavou při těchto výpravách je dostatek času i trocha štěstí. Další možností, jak si pořídit něco vintage, je pustit se do ručních prací a pokusit se něco vyrobit, uháčkovat, uplést. Výsledek sice nebude mít tu správnou historickou hodnotu, ale svou funkci určitě splní. Pro čerpání inspirace nebo ty méně zručné je tu www.fler.cz.

Audrey Hepburn. Zdroj: art.com

Audrey Hepburn. Zdroj: art.com

Věci, které jsou ve skutečnosti nové a jako staré pouze vypadají, nesou označení retro. Pojmy retro a vintage se často pletou nebo zaměňují, ale teoreticky je jejich rozeznání snadné. Vintage věci tedy mají historickou hodnotu, zatímco ty retro jsou pouze repliky. V praxi ale už není tak jednoduché na první pohled určit, co je retro a co vintage, a většině z vás na tom ani nemusí záležet. Pokud ale opravdu toužíte po něčem časem prověřeném, dejte si při nákupu pozor. Internetové obchody a aukce, zvláště ty zahraniční, přetékají oblečením a doplňky s nálepkou vintage, ale ne vždy to opravdu vintage je.

Retro a vintage jsou pro mnoho lidí životním stylem. Těmto fanouškům pak nestačí mít šatník ve stylu 30. let, Andyho Warhola nebo Audrey Hepburn. Dalším krokem je zařízení bytu. Ten si často zdobí dobovými plakáty, reklamními letáky a tapetami, domácnost vybavují porcelánem, knihami i starými časopisy. Nábytek v retro stylu seženou v běžných obchodních domech, obdiv přátel jim zajistí pohovka od známého designéra nebo výhodně zakoupená sedací souprava a čajový servis z doby secese.

Expo 58. Zdroj: smashingmagazine.com

Expo 58. Zdroj: smashingmagazine.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VINTAGE a RETRO – styly, kde je minulost IN