Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Víno, historie a cykloturistika jsou symbolem údolí Wachau

Eva Chytková

Eva Chytková

23. 7. 2010

Údolí Wachau je jedno z nejvíce turisticky přitažlivých míst v Rakousku. A má být čím! Přes jízdu na kole, kopce vinic a dobrého vína až  po krásné historické památky a umění.


 

Melk, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Wachau se nachází v Dolním Rakousku a údolí tvoří koryto Dunaje. Pro svoji mimořádnost bylo v roce 2000 přidáno do Seznamu světového dědictví UNESCO. „Wachau je vynikající příklad horami obklopené krajiny na břehu řeky, v které se zachovala svědectví jejího dlouhého historického vývoje v podivuhodně vysoké míře,“ tolik uvedla organizace UNESCO, když zdůvodnila zařazení do seznamu.

A organizace UNESCO se ve svém mínění o této krajině opravdu nemýlila. Široký Dunaj je celým jádrem, které je obklopeno klikatícími se horami a pahorky, při kterých vidíme nejednu zříceninu či klášter. Navíc doplněné pokrývkou sadů a vinic.

Středověk kolem Wachau

Příkladem jedné ze zřícenin je Aggstein. Při výšlapu se sice hodně zpotíte, ale výsledek za to určitě stojí. Neméně známý je Dürnstein. Pro turisty zajímavé město, které přitahuje siluetou kláštera, avšak pro někoho působivější zřícenina stejnojmenného hradu. Tady byl zhruba rok vězněn anglický král Richard Lví srdce, když se vracel z třetí křížové výpravy.

Dürnstein, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Nejsou to ovšem jen křivolaké a zřícené stavby, které dominují okolí. Jde hlavně i o kláštery. Z těch větších stojí za zmínku žlutobílou fasádou zdobený Melk. Přehlídka vrcholného baroka jde vidět na míle daleko.

Klášter v Melku, Zdroj: wikimedia.org

Pozoruhodná městečka

Mezi ty nejpozoruhodnější a nejroztomilejší městečka ve Wachau patří přístavní město Kremž (Krems an der Donau). Jeho název není náhodný. Ano, odtud pochází kremžská hořčice. Nejde tu pouze o hořčici, Kremž je jedno z nejstarších rakouských měst – nedávno oslavilo přes tisíc let.

Nejblíže Vídně se pak nachází Tulln. Typické rakouské město s restauracemi a hostinci, kde můžete narazit na takzvaný Heuriger, což je mladé víno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Víno, historie a cykloturistika jsou symbolem údolí Wachau