Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vinařský podvečer představil vína z Velkých Bílovic a uzeniny firmy Váhala

Redakce

Redakce

30. 4. 2011

FOTO: Klobásky, slanina, šunkaBěhem podvečerního setkání byla představena vynikající vína firmy Vinařství Petr Skoupil z Velkých Bílovic a kvalitní uzeniny firmy Váhala z Hustopečí nad Bečvou. Rodinná tradice vinařství sahá až do poloviny 19. století. Současný vinohradník a vinař Petr Skoupil provozuje vinařství od roku 1992.

FOTO: Klobásky, slanina, šunka

Klobásky, slanina, šunka a spousta dalších lahůdek od firmy Váhala Foto: Jana Volská, Topzine.cz

Důraz je kladen především na ekologicky citlivé techniky, redukovanou sklizeň hroznů a jejich co nejšetrnější zpracování. Prioritou je také omezování aplikace chemických přípravků. Výsledkem jsou jak odrůdově čistá, tak i zajímavá přívlastková vína s výrazně ovocným charakterem.

Ochutnávka vín, probíhající pod dohledem sommeliera Zdenka Reimanna, zahrnovala následujcí vína:

Zweigeltrebe, ročník 2010, rosé – suché lehké víno s ovocnou vůní, která vám může připomínat jahody nebo maliny. Má svěžest bílého vína a barvou se blíží červenému. Jeho spotřeba obvykle vzrůstá v létě. Podává se chlazené.

Veltlínské zelené, ročník 2010, kabinetní víno s přívlastkem – má jiskrnou zlatožlutou barvu, jemnou medovou vůni a svěží vyváženou ovocnou chuť doprovázenou vynikající kyselinkou. Nehodí se k ostrým jídlům.

Sauvignon, ročník 2010, pozdní sběr – má jemnou zlatožlutou barvu, ovocnou vůni s dominancí černého rybízu a kořenitou chuť, která má občas výraznější kopřivový tón. Ne každému tento typ vína chutná.

Tramín červený, ročník 2010, kabinetní suché víno – barva je zelenožlutá, vůně vína je výrazná kořenitě medová, chuť lehká a jemná. Je to výborné pitelné víno.

Merlot, ročník 2009, výběr z hroznů – suché červené víno rubínové barvy, chuť je měkká kulatá a dlouho doznívá na jazyku. Ovocná vůně připomíná černý rybíz. Výborně se hodí ke klobáskám.

Vinařství Petr Skoupil nabízí vína kabinetní, pozdní sběry a výběry z hroznů, vína slámová i ledová. Vaši peněženku potěší příjemná cena jakostních odrůdových vín, která nepřekračuje 100 Kč. Vína s přívlastkem pak pořídíte za cenu pohybující se kolem 200 Kč a výše.

Váhala ví, jak udělat kvalitní uzeniny

Když se pije víno, je dobré jednotlivé doušky prokládat něčím na zub. O to se během podvečera postaral široký výběr uzenin a paštik firmy Váhala z Hustopečí nad Bečvou. Produkty této firmy přijel do Mediálního Centra Orbis představit pan Zdeněk Nývlt, regionální ředitel pro Čechy.

Firma byla založena už v roce 1933 a poměrně brzy slavila úspěchy s výrobou konzerv a hotových jídel. V roce 1950 ale přišlo znárodnění a následný útlum. Novodobá historie firmy se datuje od roku 1991, kdy byla navrácena původnímu majiteli panu Robertu Váhalovi seniorovi.

FOTO: Vína z Vinařství Petr Skoupil

Vína z Vinařství Petr Skoupil jsou sázkou na jistotu. Foto: Jana Volská, Topzine.cz

Celková filozofie firmy Váhala vychází z důrazu na kvalitu. Výrobky jsou zásadně z masa a koření. Nepoužívají se náhražky masa jako je soja nebo mouka a díky tomu je celých 95% výrobků bezlepkových, proto je mohou bez obav konzumovat osoby nemocné celiakií. Firma pro výrobu nepoužívá žádné strojně oddělené maso (tzv. separáty) a snižuje obsah éček na nejnižší možné minimum.

Mlsné jazýčky si přijdou na své

Celkový sortiment firmy zahrnuje asi 200 výrobků, z toho jedenácti výrobkům byla udělena značka Klasa. (Označení udělované ministrem zemědělství pouze těm nejkvalitnějším domácím potravinářským a zemědělským výrobkům.) Značku Klasa má například Originál Váhalova šunka, Váhalova slanina, Plněná krůtí prsa nebo Váhalova paštika.

Až si budete chtít pochutnat, masné speciality a lahůdky této firmy jsou určitě sázkou na jistotu. Ať už budete hledat kvalitní šunku, slaninu či klobásku k vínu nebo další laskominy pro masožrouty. Doporučit určitě mohu jemně nasládlou vynikající paštiku s brusinkami nebo játrovou paštiku se sýrem.

Ale pozor, Váhala, to nejsou pouze kvalitní masné produkty, pod touto značkou můžete najít také zeleninové saláty a pomazánky, aspikové a rybí výrobky anebo třeba sýrovou roládu. Dva výrobky jsou i v kvalitě Bio.

Hledat kvalitu se vyplatí

Co je levné, nemusí být vždy chutné, a už vůbec ne dobré pro naše zdraví. Vína od domácích vinařů jsou určitě dobrou volbou pro všední i sváteční příležitost. Vína z Vinařství Petr Skoupil najdete ve všech kvalitních vinotékách a záleží jen na vás, co dobrého ochutnáte.

S produkty firmy Váhala to je trošku detektivní práce. Sama firma má po celé republice devět firemních prodejen, z toho jedna je v Praze Libni. Produkty firmy odebírají některá menší řeznictví a několik potravinových řetězců. Prozkoumejte svoje okolí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vinařský podvečer představil vína z Velkých Bílovic a uzeniny firmy Váhala