Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vinařské oblasti Maďarska a jejich typická vína si oblíbili i králové

Redakce

Redakce

1. 6. 2011

Maďarská krajina je překvapivě úrodná, co do pěstování vinné révy. Kvalitní maďarská vína si pomaličku a jistě nacházejí svou cestu na světové trhy. Prozkoumejte úrodné oblasti a typy maďarských vín!

Už francouzský král Ludvík XIV. prohlásil maďarské tokajské „králem vín – vínem králů“ a za Marie Terezie pak platilo úsloví „nullum vinum nisi hungaricum“, což doslova znamená „žádné jiné víno, než maďarské“. Překvapivě tato země již v 18. století exportovala tolik vína po celé Evropě, že si to dnes jen stěží dokážeme představit. Historické dokumenty uvádějí miliony litrů vína vyrobeného pro export.

Země bílého vína

V Maďarsku se pěstuje více bílých odrůd vinné révy než odrůd modrých. Z „mezinárodních“ bílých odrůd jsou to především  Sauvignon Blanc, Chardonnay nebo ryzlinky. Mezi kvalitní domácí odrůdy patří například Furmint, Hárslevelü (Lipovina), Juhfark (Beraní ocásek), Kéknyelü, Sárga Muskotály, Olasrizlig (hlavní maďarská odrůda) a Szürkebarát (nejblíže má k Burgundskému šedému).

Modré odrůdy světové jsou Cabernet Sauvignon, Merlot či Pinot Noir. Z domácích pak stojí za zmínku Kadarka, Kékfrankos (Frankovka) nebo Kékoportó (Modrý Portugal).

Oblasti kolem Balatonu

Severně od Balatonu leží nejchladnější a na srážky nejbohatší vinařská oblast Maďarska. Pocházejí odtud jemná a silná vína hlavně z bílé odrůdy Vlašský Ryzlink a Burgundské Šedé (Szürkebarát). Vína jsou chuťově polosuchá až sladká. Z modrých odrůd se zde pěstuje Frankovka nebo Lemberger.

Jižně od Balatonu se nachází jedna z nejlepších vinařských oblastí Maďarska – Villány-Syklós. Vinaři z Villány byli již mnohokrát zvoleni místími„Vinaři roku“. Kdysi tu dominovala odrůda Kadarka, dnes je to hlavně Cabernet Sauvignon a Pignot Noir (Nagyburgundi). Z bílých odrůd pak Cirfándli (Zierfandler).

Severovýchodní Maďarsko

Významnými vinařskými oblastmi jsou zde Eger a Tokajhegyalja. Město Eger je proslulé svými vinnými sklepy ve štolách, kde je uskladněn Egri Bikavér „egerská býčí krev“. Značkové víno, které tuto oblast proslavilo. Jako mladé je silné a výrazné, během stárnutí se stává jemnější.

FOTO: Hrozen bílého vína - detail

Maďarsko je proslulé především bílým Tokajským

Francouzský panovník Ludvík XIV. prohlásil tokajské za „víno králů a krále vín“. Myslel tím Tokaji Aszú, sladké víno, které se vyrábí jedinečným způsobem v okolí městečka Tokaj. Průměrně každý třetí rok jsou přezrálé hrozny (odrůd Furmintu, Hárslevelü a Muskotály) napadeny ušlechtilou plísní šedou rodu Boritys (maďarsky aszú). Ta odebírá hroznům vodu a způsobuje, že se v nich koncentruje cukr a aroma.

Bobule se pak sesbírají a rozemelou na kaši a v předepsaném poměru se zalijí v sudu čerstvě vylisovaným hroznovým moštem. Víno chutná sladce, kořenitě a voní po ovoci. Barva je sytější a tmavší než u běžných bílých vín.

Jakostní stupně maďarských vín:

Asztali bor – stolní víno se stupněm alkoholu mezi 9 a 11 procenty

Tájborok – zemská vína jsou v podstatě stolní vína vyšší jakosti z vymezených odrůd a oblastí

Minöségi bor – jakostní víno z vymezených odrůd a oblastí s přísnějšími předpisy než vína Tájborok

Különleges minöségi borok – vína z přezrálých nebo ušlechtilou plísní napadeních hroznů

Muzeális borok – jakostní vína nebo vína mimořádné jakosti, která zrají nejméně pět let v láhvích či sudech

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vinařské oblasti Maďarska a jejich typická vína si oblíbili i králové