Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Víla Vivivíla a piráti Jižního moře. Víla Vivi se vrací, tentokrát v roli objevitelky

Redakce

Redakce

7. 2. 2011

VivivílaV nakladatelství Lidové noviny vychází již druhý díl knihy vyprávějící o dobrodružstvích víly Vivi. Autorka Markéta Pilátová knihu nazvala Víla Vivivíla a piráti Jižního moře, ilustracemi knihu opatřil Jan Zich.

Vivivíla

Ilustrace z knihy, Autor: Jan Zich

Pokud jste si někdy představovali vílu jako křehkou bytost z jiného světa s věnečkem z kvítek na hlavě a s průsvitnými závoji, bylo to špatně. Jak je to doopravdy, ví jenom Markéta Pilátová a je ochotná se o to podělit s vašimi dětmi a možná i s vámi. A kde? No přece v druhém dílu pohádkové knížky Víla Vivivíla a piráti Jižního moře.

V druhém pokračování příběhů o Víle Vivi nás autorka opět přivádí do skupiny kamarádů, které známe už z knihy Víla Vivivíla a stíny zvířat. A kdo do něj všechno patří? Holka Ema se psem Rafem, vakoveverka Lumi a Pepík, nesmí chybět samozřejmě víla Vivivíla a nově do party přibyla babi Bóža a její vyhlášené olomoucké tvarůžky.

Zvířátkům je zzzima

Kniha na začátku navazuje krátkou kapitolou na první díl, kdy se dětem a Vivi podařilo zachránit zvířátka z teplých krajů před pašeráky a ubytovat je ve vílí bažině. Vše se zdálo v pořádku do té doby, než začala být zvířátkům pořádná zima. Pomoci jim nedokázaly ani ručně pletené svetry od vil a víláků.

Vivivíla

Ilustrace z knihy, Autor: Jan Zich

Ano, ve vílí bažině, protože tyhle víly nejsou jen tak nějaké rozmazlené slečinky a žijí se svými rodinami ve vílí bažině, kde nosí pletené svetry, které jim zaručují jejich vílí sílu. Vivi sama nosí tepláky a nezbytný svetr, vlasy má rozčepýřené jako vrabec a zdobí se rybářskými háčky. Povahou i charakterem je to spíš Malá čarodějnice než Amálka. O to sympatičtější ale čtenáři je.

Staří dobří kamarádi

Markéta Pilátová si dokázala skvěle pohrát nejen s hlavní hrdinkou Vivi. Poučným ozvláštněním příběhu je určitě i postava holky Emy, která nevidí vůbec nic, nebo jen trošku málo. V životě jí pomáhá slepecký pes Raf a všichni její blízcí. Takže to, že je nějakým způsobem handicapovaná, rozhodně neznamená, že by se s ostatními nemohla vydat za dobrodružstvím. Jenom je občas třeba jí v něčem pomoct.

FOTO: Vivíla

Ilustrace z knihy, Autor: Jan Zich

Zpestřením je i vakoveverka Lumi, na kterou se vás děti určitě budou ptát: Jak to zvířátko vypadá? A také to, že pomocí velké vílí síly, která se vypařuje jako vlhkost z těch pletených svetrů, mohou mluvit lidé se zvířaty a naopak. Největším překvapením příběhu je nová postava hanácké babičky Bóži, která dětem věří a nebojí se žádného nebezpečí.

Moře, které je potřeba objevit

Takže, aby bylo jasno, zvířátkům je v bažině zima a je třeba s tím něco udělat. Vivi neváhá, vrací se do světa lidí, kde vezme Emu, Pepíka, Rafa, Lumi a dokonce i babi Bóžu a rozhodnou se, že podniknou výpravu do vílího světa, kde objeví pro zvířátka moře a celkově teplé podnebí.

Vivivíla

Ilustrace z knihy, Autor: Jan Zich

Po cestě ale musí odolávat nejednomu nebezpečí a nástrahám. Natrefí na obry s prázdnou hlavou, kteří je ohrožují ohnivými pumami, a nebo na surfařské piráty a jejich velitele Magnáta. Nic ale není tak hrozné, jak se to na první pohled může zdát.

Svižné vyprávění a vydařené ilustrace

Příběh je autorkou vyprávěn lineárně tak, aby dítě neztratilo nit a soustředilo se na děj. Kniha je rozdělena na jednotlivé kratší kapitoly, kterých je celkem třináct a jsou vyprávěny velmi svižným jazykem. Dospělé i dětské čtenáře zaručeně pobaví hanácký přízvuk babi Bóži, na kterém si Pilátová dala opravdu záležet.

Vivivíla

Ilustrace z knihy, Autor: Jan Zich

Kniha je doplněna bohatými barevně kreslenými ilustracemi, jejichž autorem je Jakub Zich. A zase budu pět jen chválu, protože se k příběhu výborně hodí. Bez nich byste nikdy nedokázali ocenit dokonalý zjev Vivivíly. A to přitom nepodceňuji vaši fantazii.

Párkové rádio opravdu funguje!

Ačkoliv jsme u Markéty Pilátové zvyklí spíše na tvorbu pro dospělé, musím se přiznat, že se mi její kniha pro děti líbí víc. Možná pro její Žluté oči vedou domů ještě dospěji. Na poli české prózy věnované dětem ale rozhodně udělala správný a obrovský krok kupředu.

FOTO: Párkové rádio

Ilustrace z knihy, Autor: Jan Zich

Vždyť kdy naposledy dokázal někdo vymyslet tak osobitou postavičku jako je Vivivíla? Kdy naposledy jste četli dětskou knížku, u které jste se smáli sami? A kde jinde najdete podrobný návod na to, jak si vyrobit párkové rádio?

A ptáte se, jak to celé dopadne? Nechte se překvapit. Je ale důležité vědět jediné – rozhodně se není čeho bát. Určitě ne v pohádkovém světě, který s citem vytvořila Markéta Pilátová nejen pro vaše děti, ale i pro vás.

„Babi, to je Vivivíla, nebo taky Vivi, naše kamarádka z vílácké bažiny. Pamatuješ, jak jsme zachránili ta exotická zvířata?“ vysvětlovala babi Bóže Ema. „Á tak, tak to je to vílácké děvčisko, no ja, tož to je iná,“ vzpomněla si babi Bóža. Babi totiž jako jediná z celé rodiny Emě její příběh věřila.
A to už se probudila i Vivi a celá se slastně protáhla. „Nazdar,“ řekla babi Bóže a seskočila z gauče. „Tož vitaj!“ řekla babi. „Nechceš smažené tvargle, máme ešče spóstu. Ty děcka nic nejijó,“ stěžovala si babička, přestože Pepík snědl tvarůžků šest a Ema čtyři.

Název: Víla Vivivíla a piráti Jižního moře
Vydalo: nakladatelství Lidové noviny, 2010
Autor: Markéta Pilátová
Počet stran: 84
Vazba: Vázaná
Ilustrace: Jan Zich
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (85%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Víla Vivivíla a piráti Jižního moře. Víla Vivi se vrací, tentokrát v roli objevitelky