Menu
TOPZINE.cz

FOTO: Ubu se bavíNetradiční a zajímavý projekt divadla Na zábradlí a divadla Disk se jmenuje Ubu Víkend a díky němu budete mít možnost zhlédnout od 25.-27. února hned několik představení s tématikou Otce Ubu. Kdo snad ještě nezná „ubuovský“ příběh má jedinečnou možnost nechat se provést od počátků vzniku příběhu původního autora Alfreda Jarryho až po novodobé ztvárnění tématu ve hře Ubu se baví, které nyní patří do stálého programu divadla Na zábradlí.

FOTO: Ubu se baví

Ubu se baví - Petr Čtvrtníček Zdroj:Divadlo Na zábradlí

Příběh krále Ubu u nás známe hlavně díky filmovému zpracování režiséra F.A.Brabce Král Ubu, kde exceloval Marián Labuda společně s Lucií Bílou. Předchůdce této adaptace  je slavná inscenace Alfreda Jarryho Král Ubu, jehož předlohou byl jeho učitel fyziky. Hra pochází z roku 1885. Jarryho hrou také organizátoři otevírají bránu víkendu, a to netradičním způsobem – scénickým čtením Ubu králem s témeř padesátičlenným obsazením v čele s Jiřím Ornestem (Otec Ubu) a Zdenou Hadrbolcovou (Matka Ubu).

FOTO: Inscenace Übü király maďarského divadla Maladype

Inscenace Übü király maďarského divadla Maladype

Jarryho hra byla u nás vždy přijatá s ohlasem, ale hlavně se jí vždy ujímaly herecké kapacity. Nejprve Jan Werich v Osvobozeném divadle a posléze Jan Libíček pod taktovkou Jana Grossmanna právě v divadle Na zábradlí. Projekce z této inscenace se dochovala a za cenu třiceti korun se můžete vrátit v čase do sedmdesátých let a zhlédnout toto excelentní představení. Stroj času odlétá v sobotu ve tři hodiny odpoledne.

FOTO: Král Ubu z roku 1968

Král Ubu z roku 1968

Divadlo Na zábradlí rozšířilo program také o mladou krev ze zahraničí. Král Ubu v podání maďarského nezávislého divadla Maladype (v romštině znamená setkání), které bylo založeno roku 2002 režisérem Zoltánem Balazsem, je uvedeno pod originálním názvem Übü király.

Divadlo se stalo nejprogresivnějším a vysoce kvalitním souborem, který si vytvořil jedinečný a charakteristický divadelní styl, postavený na intenzivní přítomnosti herců na jevišti a jejich neustálé, přímé komunikaci s diváky. Nepřetržitá improvizace a snaha o zlepšení analytických i syntetických dovedností nutí soubor, aby si vybíral hry, které dokáží podnítit bezprostřední a živou reakci publika. Představení Übü király vychází z výše zmíněných principů, jiskří dětskou hravostí, osvobozují a vyzařují kreativní energii herců.

FOTO: Ubu Antikrist

Spolutvůrci projektu Ubu víkend divadlo Disk s představením Ubu Antikrist

S dalším pojetím Ubua na minifestivalu se vytasí divadlo Disk inscenací Ubu antikrist. Jedná se o absolventské představení studentů katedry alternativního a loutkového divadla. Hra je stálicí v programu Disku a pokud jej nestihnete, máte ještě příležitost individuálního zhlédnutí. Stejně jako nedávno uvedenené dílo režiséra Jiřího Havelky Ubu se baví divadla Na zábradlí. Petr Čtvrtníček s Pavlem Liškou jsou zárukou, že se na křídlech humoru ubovsky ubavíte.

Výjimečný víkend zakončený diskuzí s tvůrci projektu je po dlouhé době teplým osvěžením v chladném počasí a zdá se býti skoro trestné nevyužít šanci strávit romantický víkend s králem Ubu.

Program UBU VÍKENDU

PÁTEK 25.únor

19.hodin – DNz – Ubu králem (Alfred Jarry) Scénické čtení 60,-Kč

SOBOTA 26.únor

15.hodin – DNz – Král Ubu (Alfred Jarry, Miloš Macourek, Jan Grossman) Projekce záznamu z roku 1968 30,-Kč

19.hodin – DNz – Übü király (Alfred Jarry) Divadlo Maladype Budapešť,  režie Zoltán Balázs 200,-Kč/120,-Kč

NEDĚLE 27.2.

17.hodin – DISK – Ubu Antikrist absolventská inscenace studentů KALD DAMU 120,-Kč/80,-Kč

19.hodin – DNz – Ubu se baví (Jiří Havelka a kolektiv) režie Jiří Havelka 100-350,Kč

21.hodin – DNz – Diskuze s tvůrci inscenací vstup volný

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Víkendové soustředění s Otcem Ubu