Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Videoklipy Röyksopp: So Else, Happy Up Here a jiné

Marie Baladová

Marie Baladová

21. 6. 2010

!Vstupenky!Na Open Air Festival v Panenském Týnci letos vedle Faithless a Kasabian přijedou jako headlineři i norští Röyksopp. Severské electro duo patří mezi stále oblíbenější interprety, pojďme se tedy podívat, kdo se pod tímto jménem skrývá.

Dvojice Torbjørn Brundtland a Svein Berge se dala dohromady v rodném Tromsø, kde počátkem devadesátých let začala experimentovat s electro stylem a stala se součástí místní techno scény. V roce 1998 rozjela svůj projekt Röyksopp, ve volném překladu kouřová houba (smoke mushroom). V dnešní době oficiálně působí v norském městě Bergen.

>>> Röyksopp vystoupí v Čechách na Open Air Festivalu (12. – 14. srpna). Vstupenky kupujte za 880 korun zde <<<

Röyksopp svůj debut Melody A.M. vydali na podzim roku 2001. Toto downtempo album se vyšplhalo v Norsku na první příčky místních žebříčků, velmi dobře si vedlo i ve Velké Britanii a USA. Do povědomí se dostaly singly So Easy, Epple nebo třeba Remind Me. Velké pozornosti se dočkaly videoklipy kapely. Video k tracku Remind Me, které má na svědomí francouzská skupina H5, získalo v roce 2002 cenu MTV Europe Music Award za nejlepší hudební video. Za zmínku určitě stojí, že song Epple (v překladu jablko) si vybrala společnost Apple jako hudební doprovod k startup videu pro Mac OS X 10.3.

Po tomto úspěchu vydali Röyksopp v roce 2005 své druhé album The Understanding. Tato nahrávka dala světu hitovku Only This Moment, na které se svými vokály podílela zpěvačka Kate Havnevik. Velmi vydařený je i singl What Else Is There? s uhrančivým hlasem Karin Dreijer. Čeští a slovenští posluchači mohou znát song z reklamy na telefonního operátora O2. Následoval záznam živého vystoupení v Oslu pod názvem Röyksopp´s Night Out a kompilace Back to Mine: Röyksopp.

Jejich zatím poslední řadové album Junior bylo vydáno 23. března 2009. I zde hostuje řada zpěvaček, například již zmiňovaná Karin Dreijer v písni This Must Be It. Absolutní nadšení budí i Robyn s písní The Girl And The Robot. Hitovka Happy Up Here je jeden z nejlepších kousků z dílny kouřové houbičky. V nejbližší době by k Junioru mělo přibýt i album Senior, jeho atmosférický protipól.

Že zde nejde o žádnou komerci, dokazují tito dva seveřané i tím, že fanouškům na svých oficiálních webových stránkách každý měsíc připravují nový song volně ke stažení.

Do České republiky Röyksopp zavítají v srpnu, kdy vystoupí na Open Air Festivalu (článek o tiskové konferenci naleznete zde) po boku Kasabian a Faithless. Lístky na festival stojí 880 korun a koupit je můžete online zde. Na svém letním turné se zastaví například i na EXIT Festival v Srbku nebo ve slovenských Piešťanech v rámci Grape Festivalu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Videoklipy Röyksopp: So Else, Happy Up Here a jiné